CEP HERKÜLÜ: NAİM SÜLEYMANOĞLU    9+

8.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Başarılı sporcu Naim Süleymanoğlu’nun biyografik filminde onun sporcu kişiliğine ve yeteneğine çok az yer ayrılmış.

Sporcu filmleri hayatın zorlukları karşısında mücadele eden insanoğlunun çabasına ve azmine odaklanır. Spor filmleri sporcunun hem içinde yaşadığı sosyal şartların sınırlarını hem de kendi sınırlarını aşmasının, istediği hayatı yaşayabilmek için verdiği emeğin hikayesini anlatır.

“Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” Bulgaristan Türklerinden Naim Süleymanoğlu’nun çocukluğunda halter sporuna ilgi duyması, çalıştırılıp iyi bir sporcu olması ve olimpiyatlarda Bulgaristan’ı temsil etmesini anlatıyor ilk başlarda. Ancak daha sonra komünist rejimin Bulgaristan Türklerinin isimlerini değiştirmeye zorlaması ve asimile politikası devreye giriyor. Naim önce ailesinin sonra da kendi isminin zorla değiştirilmesine tepki gösterir ve Türkiye’ye iltica kararı almasının ardından Avustralya’daki müsabakalar sırasında kendisine yardım eden Türkler sayesinde peşindeki Bulgar görevlilerini altederek kaçışını gerçekleştirir. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Naim” filmi ele aldığı başarılı sporcunun çocukluğundan itibaren başlayıp 140 dakika sürmesine rağmen sporcu biyografi filmlerinin iyileştirici, ilham verici örneklerinden biri olamıyor malesef. Filmde Naim Süleymanoğlu’nun kişilik özelliklerine dair pek az bilgi edinebiliyoruz. Birkaç antrenman sahnesiyle yetinilmiş sadece. Mesela olimpiyatlarda yapılan dopinglere karşı tepkisi, büyük yüklerin altına girmenin psikolojisi, sporcu olarak duruşu ve diğer kişilik özellikleri hakkında bir fikir edinilemiyor. İltica meselesine ve Türkiye’ye getirilmesine çok fazla zaman harcanmış. Annesiyle kurduğu sevgi ilişkisi de duygusal bazı sahnelerle gösterilmiş olmasına rağmen sağlam işlenememiş. Gösterdiği bütün sportif başarıları sadece ünlü olup dünya medyasına sesini duyurabilmek arzusunda olduğu için göstermiş gibi bir sonuca ulaşılmış.

Film duygu yaratmak için de sürekli müziğe abanıyor. Her türden şarkı, müzik sürekli her sahnede bağırıyor ve hatta bazen diyalogların bile üstüne çıkacak şiddette yükseltiliyor. Filmde çocukların aşırı rahatsız olabileceği sahneler yok belki ama Bulgar polis ve askerlerinin silahlarla protestocu Türklere saldırdığı sahne bazı hassas çocukları ürkütebilir yine de. ‘Bir sporcunun başarı hikayesi’ olarak tasarlanmayıp milliyetçilik damarından yürünülmüş olması çok daha başarılı olabilecek bir filmin önünü kapatmış aslında.

Yine de Naim’in yeteneğinin peşine düşmesi, zor kararlar alıp inatla uygulaması, annesine duyduğu sevgi ve yaşadığı hasret karakterin olumlu yönlerine yapılan vurgular olarak değerlendirilebilir. Filmin yıldızı ise hiç kuşkusuz ünlü sporcuyu, senaryonun zaaflarına rağmen elinden geldiğince samimi bir performansla sunan Hayat Van Eck.

Filme 6+ yaş sınırı verilmiş ama yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden ötürü tavsiyemiz 9+. * Burak Göral  


Pozitif Mesajlar: **
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

RÜZGARIN OĞLU   12 +

7.0 /10

Dünyanın en hızlı koşucularından biri olan Jesse Owens’ın gerçek hikayesi. Devamı

Süre: 134 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Stephen Hopkins

Oyuncular: Stephen James, Jason Sudeikis, Jeremy Irons, Carice van Houten, William Hurt

McFARLAND, AMERİKA   10 +

7.5 /10

Başkalarıyla empati kurmak ve birlik olmanın anlamını işleyen gerçek bir hikayeden uyarlanmış samimi bir film. Devamı

Süre: 129 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular: Kevin Costner, Maria Bello, Ramiro Rodriguez , Johnny Ortiz, Rafael Martinez

GO-KART TUTKUSU   8 +

5.7 /10

“Karate Kid” model alınarak oluşturulmuş ama onun kadar iyi olamamış bir film. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Owen Trevor

Oyuncular: Frances O'Connor, Richard Roxburgh, Dan Wyllie

BİR OYUNDAN FAZLASI   10 +

7.2 /10

Basketbol yıldızı LeBron James’in ilham verici kariyeri hakkında akıcı bir belgesel. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Kristopher Belman

Oyuncular: LeBron James, Dru Joyce, Romeo Travis , Sian Cotton, Willie McGee