CENNETİN RENGİ    12+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Görme engelli bir çocuğun doğayla, hayatla ve babasıyla yaşadıklarını çok hüzünlü bir pencereden anlatıyor film.  

Bu dokunaklı İran filminin gerçek adı “Allah’ın Rengi” ama tüm dünyada İngilizce adıyla yani “The Color of Paradise” (Cennetin Rengi) olarak bilinir. Muhammed, Tahran’daki bir körler okulunda yatılı olarak okuyan görme engelli bir çocuktur. Yaz tatili geldiğinde Muhammed için okulundan ayrılıp tatil için babasıyla köyüne gitme zamanı gelmiştir. Ama babası görme engelli oğlundan utanmaktadır. Bu nedenle okula geç gelir ve müdürden oğlunu yaz boyunca okulda tutmalarını istese de başarılı olamaz. Oğlunu alıp köyüne dönmek zorunda kalır.

Muhammed'in annesi ölmüştür ve babası yeni bir evlilik planlamaktadır. Engelli oğlunun evlilik planlarını bozacağından endişelenen baba onun sorumluluğundan kurtulmak için çareler arar. Muhammed ise yazı iki neşeli kız kardeşi ve yaşlı ninesiyle geçirmek istemektedir. Ama babası Muhammed’i kör bir marangozun yanına bırakarak evinden uzaklaştırır. Muhammed derin bir hayal kırıklığı yaşıyordur.

Muhammed çok zeki bir çocuktur. Okuldaki öğretmeni Allah’ın onu böyle sevdiğini, onun yüce ve her yerde olduğunu söylemiştir. Bu yüzden Muhammed çok çalışkan bir öğrenci olmakla kalmamış, parmaklarıyla her şeye dokunarak bir gün Allah’ı bulacağına inanmıştır. Bu sayede duyuları çok gelişmiştir. Bencil babası bu güzel çocuğu kendisinden uzaklaştırdıkça olaylar hiç de beklediği gibi hayırlı sonuçlar vermez, tam tersi her şey onun için daha da kötüye gider.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Cennetin Rengi”nde insanın yüreğine işleyen iki sahne var. İlki Muhammed’in babası tarafından terkedildiğinde marangoza yaptığı konuşma. Diğeri de Muhammed’i bekleyen hazin final. Evladının kıymetini bilmeyen isyankâr ve bencil bir baba ile onun sevgi arayan zeki ve sevgi dolu çocuğunun hikayesi bu.

İranlı yönetmen Majid Majidi önceki Oscar adayı filmi “Cennetin Çocukları”na göre biraz daha sembolize bir anlatım kullanmış bu filminde. Muhammed’in bir yavru kuşun hayatını kurtarması, babasının nehirde traş olurken duyduğu yüksek bir sesle yüzünü kesip aynayı kırması gibi detayların olduğu sahneleri çocuklarınızla konuşup ne anlama geldiklerini tartışabilir, anlamlandırmaya çalışabilirsiniz...

“Cennetin Rengi” vicdan, merhamet, inanç, sevgi ve çocukluğun masumiyeti üzerine hüzünlü bir film. Bir insanın engelli olması onun eksik bir insan olduğu anlamına gelmez. Nitekim buradaki eksik insan aslında Muhammed’in babasıdır. Üstelik filmin sonuna kadar giderek daha da çok eksilecektir. 

Filmde Muhammed ve üstünde olduğu atın yıkılan köprüden nehire yuvarlanmasıyla başlayan sahne hassas bazı çocukları heyecanlandırıp üzebilir. Nitekim bu hüzünbaz gerçekçiliği nedeniyle 12+ yaşlarındaki çocuklarla birlikte ailece izlenmesi tavsiye edilir.

Filmin DVD’si bulunuyor, internette çeşitli sitelerde türkçe dublaj versiyonuyla da izlenebilmekte. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ZENKO TAKIMI   3 +

8.0 /10

Çocukları iyilik yapmaya yönlendiren çok sempatik bir çizgi dizi. Devamı

Süre: 23 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Jack C. Thomas

Oyuncular: Dominic Mariche (ses), Nakai Takawira (ses), Darcy Han (ses), Penelope Good (ses), Hartley Bernier (ses)

CESUR ZEBRA   6 +

6.5 /10

Güzel mesajı var ama küçük çocuklar için biraz sert sahneleri olan bir film. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Anthony Silverston

Oyuncular: Jake T. Austin (Ses), Laurence Fishburne (ses), Steve Buscemi (ses), Richard E. Grant (ses), Liam Neeson (ses)

JULIE’NİN YEŞİL ODASI   4 +

8.4 /10

Çocuklara sahne sanatları konusunda eşsiz bilgiler veren, akıcı, eğlenceli ve harika bir çocuk programı. Devamı

Süre: 27 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Julie Andrews, Judy Rothman Rofé, Emma Walton Hamilton

Oyuncular: Julie Andrews, Giullian Yao Gioiello, Jennifer Barnhart

DALGALARA KARŞI   13 +

7.0 /10

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış, bir azim ve zorluklarla mücadele filmi. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Sean McNamara

Oyuncular: AnnaSophia Robb, Dennis Quaid, Helen Hunt