BUZ DEVRİ 5: BÜYÜK ÇARPIŞMA    6+

3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Serinin artık iyice kan kaybettiğini kanıtlayan son filmi.

Tüm dünyada büyük ilgi gören ilk filmden sonra daha zengin içerikli bir devam filmi geldi “Buz Devri”nin. Ama bu karakterler ve ait oldukları dönem yani ‘buzul çağ’ o kadar kısır bir alan ki, iyi hikayeli beş film çıkarmak en baştan mümkün değildi. Ama ticaret böyle durumlarda öne çıkıyor bildiğiniz gibi..

Beşinci film Scrat’ın bir uçan daire bulmasıyla başlıyor! Sonra uçan daireye binerek yanlışlıkla güneş sistemini oluşturup meteor yağmurlarına sebep oluyor! Büyük bir meteor dünyaya yaklaşırken tanıdık kahramanlarımıza da bıraktığımız yerden bağlanıyoruz yine. Manny ile eşi Ellie’nin kızları Şeftali büyümüş ve genç bir erkek mamutla evlenmek istemektedir! Evet doğru okudunuz evlenmek! Sid de evlenmek istiyordur üstelik ve kendisine uygun bir kısmet arıyordur! Koca filmi bir izdivaç programına çevirmek nasıl bir tıkanıklıktır?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film boyunca Manny damadına karşı tepkili davranan kız babası rolündedir. Oysa iki gün sonra meteor çarpacak ve dünya üzerindeki yaşam sona erecektir! Ama onun bütün derdi damadının kızını hakedip etmediğidir. Kahramanlarımız daha önce düşmüş bir meteorun içinde ‘gençleşme’nin sırrını bulmuş bazı hayvanlara da rastlarlar. Bu bölüm de oldukça ‘yapıştırma’ duruyor. Ara ara Scrat’ın uçan dairedeki sakarlıklarına da gidip gelen olay örgüsüyle, kör gözüm parmağına şeklinde, evliliğin nasıl da önemli olduğunu ve hayatı keşfetmenin de kocayla yapılması gerektiğini söyleyen, oldukça muhafazakar bir animasyona dönüşüyor film.

Bütün bu hikayesizlik ve abartılı mesajların dışında zaman zaman gülümseten şakaları ve özellikle de ‘güneyli babaanne’ sahneleri de bir parça eğlendiriyor. Ama genel olarak güzel bir seriye çok zayıf bir veda filmi olmuş denebilir.

Her “Buz Devri” filmi gibi bizde “Genel İzleyici” almıştı film. Ancak 6-7 yaştan önceki hassas çocuklar için bazı detayları biraz fazla kaçabilir. Başta Google Play, iTunes ve DsmartGo olmak üzere çeşitli platform ve kaynaklardan izlenebilmekte... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BAK ŞU KÖPEĞE   7 +

6.1 /10

Çok hafif ama eğlenceli bir aile komedisi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Brian Robbins

Oyuncular: Tim Allen, Robert Downey Jr., Kristin Davis, Danny Glover, Joshua Leonard

KİTAP HIRSIZI   13 +

7.0 /10

Uyarlandığı ünlü kitap gibi içinde karanlık ve sert olayların da yaşandığı dokunaklı bir İkinci Dünya Savaşı hikayesi. Devamı

Süre: 131 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Brian Percival

Oyuncular: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson , Nico Liersch

NANNY MCPHEE: BÜYÜK PATLAMA   7 +

6.7 /10

İlk film kadar iyi bir hikaye dokusu taşımasa da aynı tonu koruyan bir fantastik komedi. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Susanna White

Oyuncular: Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal, Ralph Fiennes , Asa Butterfield, Rhys Ifans, Maggie Smith

SİHİRLİ DADI NANNY McPHEE   7 +

7.0 /10

Mary Poppins’in izinden giden; hırçın çocuklara iyi gelen esprili ve fantastik bir dadı hikayesi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Kirk Jones

Oyuncular: Emma Thompson, Colin Firth, Angela Lansbury, Kelly Macdonald, Thomas Brodie-Sangster