BİR TEKBOYNUZ DİLİYORUM    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazı dengesizlikleri olan fantastik bir aile filmi.

8-9 yaşlarındaki Emma ve ondan birkaç yaş daha küçük olan Mia, annelerini keybetmiş olmanın hüznünü içlerinde hâlâ taşıyan ve babalarıyla yaşayan iki kız kardeş. Bir süre sonra şehirdeki sıkıntılı hallerinden kurtulmak için büyükannelerinin taşradaki çiftliklerine gelirler. Daha sakin, eski tip bir kasabadır orası. Bir süreliğine orada yaşamaya karar verirler. Bu çiftliğin dört bir yanı ormanlarla kaplıdır. Kızlar yeni okullarında yaşadıkları kimi zorluklar yüzünden sıkıntı çekmeye başlarlar. Ama Mia ve Emma bir gece evlerinin yakınlarındaki ormanda olağanüstü bir canlıyla tanışırlar. Tek boynuzlu, sihir güçleri olan bir attır bu (unicorn). Sadece onların görebildiği bu olağanüstü güzellikteki varlık, onlarla her gittikleri yere gelir, hatta küçük ve büyük birçok mucizeler gerçekleştirir. Yaşanan bir gelişme sonucunda kızlar daha büyük bir dilek diler... Ama hayatın bazı problemlerini sihirle çözmek pek de mümkün değildir. Aynı zamanda tekboynuzluyu keşfeden ve onu kendi çıkarları için kullanmayı amaçlayan birkaç adamı da engellemeye çalışırlar.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Kızların büyükannesi torunlarının geldiği daha ilk günden itibaren bir erkek erkadaş meselesi tutturuyor. Elbette klişe bir büyükanne yaratmaktan kaçınılmış orası anlaşılıyor. Delidolu, sevecen, neşeli ve hâlâ yaşam sevinciyle dolu bir yaşlı kadın karakteri tasarlanmış. Ancak sürekli “erkek arkadaşım”la başlayan cümleler kurması, filmin ortasında da kızların bir gece onu bu erkek arkadaşıyla gizli gizli öpüşürken bulması çok gereksiz ve fazla.  

Küçük kız çocuklarının atlarla kurdukları arkadaşlık üzerine yapılan birçok filmde olduğu gibi kızlar bu sihirli at sayesinde hayatın zorluklarıyla başetmeyi öğrenmeye çalışıyorlar. Filmin diğer bir ana teması da kayıplarımızla yaşamayı öğrenebilmek, ölümün varlığını kabullenmek. Birkaç gaz çıkarma esprisi, okulda zorbalık yapan bir kızın çıkardığı rahatsızlıklar, Emma’yla kurlaşan ve birkaç kere de öpüşecek gibi olduğu bir erkek çocuğun kaçak bir şekilde araç kullanması, kızların tekboynuzlu sayesinde kazıkazan oyununda 100 dolar kazanması gibi bazı detayların olduğunu da belirtelim. Finalde de tekboynuzluyu ele geçiren adamlar bir kumarhaneye gidip tekboynuzlu sayesinde bütün kumar makinelerinden para kazanıyorlar.

Yapılan her hamle iyi bir şey anlatmak için yapılmış olsa da, bunların anlatılması sırasında yapılan tercihlerin ideal ya da doğru oldukları pek söylenemez. Peki sahneleri çok çiğ, efektler de iyi görünmüyor pek. Yine de bazı sahnelerin eğlendirmediği söylenemez.

BeinConnect’te Türkçe dublaj desteğiyle de izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap