BAY LINK: KAYIP EFSANE    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Güzel temalarla yola çıkan, yer yer hedefini şaşırsa da gayet eğlenceli ve günümüz için değerli bir animasyon.

Lionel Frost, kendini dünyanın en önemli canavar avcısı ve mit araştırmacısı olarak gören ancak hak ettiği saygınlığı bir türlü bulamamış birisidir. Günün birinde yıllardır kendini kabul ettirmeye çalışıp bir türlü başaramadığı yüksek sosyetenin başı çektiği Optimates Club'a girmek için yeni bir fırsat ayağına gelir. Eline, Koca Ayak olarak bilinen Sasquatch'ın varlığını kanıtlayacak bir mektup geçtiğinde Optimates Club'ın lideriyle bir iddiaya girer. Eğer Sasquatch'ın varlığı ve ona bağlı olarak evrim teorisinin de olduğunu ispatlayabilirse kulübe girmeye hak kazanacak, aksi takdirde rezil olacaktır. Koca Ayak'ı bulduğunda ise onu dünyanın neredeyse tamamını kat edecek Himalayalar'a uzanan ve önünde türlü engellerle karşılacağı uzun bir yolculuk bekler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Missing Link”, bağnazlık, bencillik, kibir, avcılık hatta ırkçılık gibi dünyamızda devam eden problemleri kendine tema olarak belirlerken evrim ve dışlanma korkusu temalarıyla daha çok ilgileniyor. Hali hazırda Charles Darwin'in evrim teorisi birtakım insanlar tarafından hala ısrarla reddedilirken, bizlerdeki kafa karışıklığı devam ederken, çocuk seyirciler için de ağır ve biraz daha ilerleyen yaşlarda öğrenilmesi gereken bir konu. Öte yandan Lionel Frost, Koca Ayak'ı nam-ı diğer Mr. Link'i akrabaları olan Yetilerle buluşturmak için Himalayalar'a gittiklerinde hüsrana uğruyorlar. Çünkü Yetiler de Mr. Link'in kendi türlerinden olmadığına inanıp onu dışlayınca Mr. Link bir köşede içine kapanıp bu duruma oldukça üzülüyor. Çocukların sevebileceği bir karakteri böyle zor ve acımasız bir durumun içine atıp orada bırakması, çocuk seyirciler için ciddi anlamda travma  yaratabilir. Bu konuda senaristlerin daha dikkatli davranması gerekiyordu.

Filmde çok aşırıya kaçılmasa da yer yer şiddet içerikli sahneler de mevcut. Bar kavgası, gemideki baltalı kovalamaca, silahla ateş edilen çatışma sahneleri gibi. Yine de Lionel Frost'un yolculuğu o kadar eğlenceli ve sıkmadan anlatılıyor ki keşif ve coğrafya konusunda çocukların ilgisini çekip ona dair meraklarını tetikleyebilir. Lionel Frost'un kendini düşünmeyi bırakıp önündekileri görmeye başlaması, Mr. Link'in az da olsa onu seven arkadaşlarının olduğunu bilmesi gibi mesajlar da didaktik olmadan hikayenin içine güzel yedirilmiş. Yolculuğa eşlik eden ve hikayenin tek kadın karakteri olan Adelina Fortnight da güçlü yanlarıyla özellikle finaldeki ters köşesiyle kız çocuklarını da olumlu anlamda motive edecek bir karakter. * Furkan Erkan


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KÜÇÜK UZAYLI X   6 +

6.8 /10

Eğlenceli, bir orta metraj animasyon ama bazı sahneleri hassas çocukları ürkütebilir. Devamı

Süre: 42 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Stephen Chiodo

Oyuncular: Keythe Farley (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kaliayh Rhambo (ses)

OZ EFSANESİ: DOROTHY'NİN DÖNÜŞÜ   7 +

6.0 /10

Muhteşem çocuk klasiği “Oz Büyücüsü”nün ‘orta karar’ devam filmi. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Will Finn, Daniel St. Pierre

Oyuncular: Lea Michele (ses), Kelsey Grammer (ses), Dan Aykroyd (ses), Jim Belushi (ses), Martin Short (ses)

FINDIK İŞİ   7 +

5.0 /10

Şehrin içinde yaşayan hayvanların yiyecek bulma sorunundan yola çıkılarak yapılmış bir soygun komedisi. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Peter Lepeniotis

Oyuncular: Will Arnett (ses), Brendan Fraser (ses), Liam Neeson (ses), Katherine Heigl (ses), Stephen Lang (ses)

AVCI: KIŞ SAVAŞI   13 +

5.6 /10

Harika bir oyuncu kadrosuna sahip ama önceki filmden de sert ve karanlık bir fantazya. Devamı

Süre: 114 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Cedric Nicolas-Troyan

Oyuncular: Chris Hemsworth, Jessica Chastain, Charlize Theron, Emily Blunt