BALERİN VE AFACAN MUCİT    6+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bale ya da balerin eğitimiyle ilgili yapılmış az sayıdaki çocuk filmlerinden biri. 

Bizde “Balerin ve Afacan Mucit” adıyla bilinen filmin orijinal adı “Leap!” yani “Sıçra!”. Çünkü hikayenin ana karakteri arkadaşı Victor ile yetimhaneden kaçan Felicie’nin tek amacı Paris’e gidip dans akademisine girerek eğitim almak ve hayallerindeki gibi bir balerin olmak. Aklı fiziğe iyi çalışan Victor’un amacı da tanınmış bir mucit olmaktır.

Ama işler pek de planladığı gibi gitmez. Victor’la yollarının geçici bir süre ayrılması gerekir ve dans akademisine de öğrenci olarak değil temizlikçi kız olarak girmek zorunda kalır! Bir süre sonra okulda bir öğrencinin yerine geçerek kendisine yer açan Felicie çok zor şartlarda eğitimini tamamlamaya çalışırken okulun en gözde bale öğrencisi Camille’in hasetlikleriyle de uğraşmaktadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bale üzerine çok fazla çocuk filmi yok doğrusu. Bu yüzden “Balerin ve Afacan Mucit” ilgi çekiyor. Felicie’nin balerin olma tutkusu güzel ama yetimhaneden kaçıp da başka birinin kimliğinin yerine geçmesi gibi bir çıkış noktasının yerine daha pozitif bir çözüm bulunsaymış keşke!

Yine de bale eğitiminin nasıl olduğu konusunda fikirler veren; Sia, Demi Lovato, Carly Rae Jepsen gibi yeni kuşağın sevdiği kadın vokallerin şarkıları ve birkaç ünlü klasik müzik bestesinin kullanıldığı film seyredenlere hoşça vakit geçirtiyor.

Sonuçta hiçbir başarının çok çalışmadan elde edilemeyeceğini de veren mesajıyla 6+ yaşlar için uygun bir Fransız animasyonu...

Filmin DVD’si ülkemizde bulunmakta. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar *

Şiddet / Korku öğesi *
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap