AYA SİHİRLİ YOLCULUK    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Cesaret ve hayal kurmak üzerine bir uzay masalı...

Peter, küçük kız kardeşi Anne'i kurtarmak için Ay’a büyülü bir yolculuğa çıkar. Anne, karısını arayan Bay Zoomzeman'a yardım etmeye çalışırken kötü Ay Adam tarafından kaçırılır. Bu fantastik macerada Peter, uykulu Bay Kum Adam ile tanışır ve ondan yardım ister. Anne'nin nerede olduğunu yalnızca bulutların içindeki şatoda Gece Perisi'nin akşam yemeğinde öğrenebileceklerini biliyordur ama herkese yetecek kadar koltuk yok. Peter, Zoomzeman ve Kum Adam beraber bir yarışa katılır fakat kaybederler. Peter kardeşini kurtarmak için yeterince cesur mu peki? Gece Perisi’ni buna ikna etmesi gerek.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


”Aya Sihirli Yolculuk” cesaret ve hayal kurma inancı hakkında şirin bir öykü. Zorbalığa uğrayan Peter ve hayal gücü çok gelişmiş kardeşi Anne’in uyumsuzluğu aralarındaki yaş farkından kaynaklanıyor. Film büyüdükçe kendine inanmayı kaybeden, hayal kurmaktan korkan bir çocuk olan Peter’ın yolculuğunu anlatıyor aslında. Özellikle astronot olmak isteyen çocuklarin seveceği için masalsı bir anlatıma sahip. Yıldızların ve Yıldız Çayırı’nın tasarımı büyüleyici olmuş. Hikayesi biraz ağır tempoda işliyor ama özellikle etkili görselliğiyle çocukların dikkatini çekecektir.

Film aynı zamanda pes etmemenin önemini de vurguluyor. Aslında Peter, Zoomzeman ve Kum Adam üçlüsü beraber çalışırken birbirlerine ne kadar da benzediğini görüyoruz. Bu üç karakter de dışlanan ve zorbalık gören karakterler. Peter susarak, Zoomzeman ölü takliti yaparak ve Kum Adam da uyuyarak sorunlarından kaçmaya çalışıyor. Ama bu yolculukta aslında hayatlarında değer verdikleri şeyler için ilk kez cesaretlerini toplayıp mücadele etmiş oluyorlar.

Bu arada kötülerin oldukça ürkütücü olduğunu ve aynı zamanda aralarında bir aşk ilişkisinin de yer aldığı konusunda uyaralım.

Film bazı ülkelerde ‘genel izleyici’ almış ama bazı Avrupa ülkelerinde 6+ almışlığı da var. Bizde 6A verilmiş ama 6+ bizce de daha doğru gibi... * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: *
Astoronot olmayı isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap