AŞIKLAR ŞEHRİ    12+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İdealler, mücadele, destek ve fedakarlık üzerine romantik ve rengarenk bir müzikal.

Müzisyen Sebastian’ın yapmak istediği klasik caz müziği, asansör müziğine indirgenmiş adeta can çekişiyordur var olabilmek için. İstediği müziği çaldığı an çalıştığı bardan kovulur. Oyuncu olmaya çalışan Mia, katıldığı seçmelerde bile sürekli yarım bırakılıyor. Amacınıza ulaşabilmek için irili ufaklı o kadar çok şeyle mücadele etmek zorundasınızdır ki; sevdiğiniz birinin size destek olmasını istersiniz.

Sebastian’ın klasik müzikallerdeki gibi Mia’yla şarkı söyleyip dans ettiği romantik sahneyi bir iPhone sesinin sonlandırması gibi artık hayatımız. Mia’nın canhıraş bir şekilde yüreğinden kopararak yazdığı tiyatro oyununu ‘tek kadının oynadığı oyunlar çok kötü oluyor’ diyen adamlarla dolu ortalık. Maddi gerçekler bazen ideallerinden ödün vermeye zorlar seni, yalnızsan her şey daha zordur.  

Mia kötü birkaç tesadüf sayesinde tanıştığı Sebastian’a aşık oldukça, onun istediği müziği yaptığı ve tutkuyla sevdiği müziği yaşatmak için açmayı planladığı caz kulübü hayaline sonuna kadar destek verir. Sebastian da Mia’nın oyunculuk hayalleri için her zaman onu cesaretlendirir. Acaba aralarındaki sevgi bütün zorluklara karşı direnebilecek midir?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Aşıklar Şehri” klasik müzikallere selam gönderen koreografilerle, birbirine çok ama çok yakışan iki oyuncusuyla, özenle çalışılmış müzikleri ve yönetmen Damien Chazelle’in samimi, dinamik, enerji dolu üslubuyla tıpkı Sebastian ve Mia gibi seyircilerini de duygudan duyguya sürüklüyor.

Filmin pozitif mesajları doğruluk, hayallerinin peşinden gitmek, başkasının iyiliğini de kendininki gibi ciddiye almak. Umutsuzluğa kapılsak bile harekete geçebilmek... Sebastian ve Mia bunu bir süre çok iyi başarsalar da hayat her zaman ilkbahar gibi olmuyor. Ailece konuşulabilecek güzel bir konu bu.

Orijinal diyaloglarında birkaç kere küfür ediliyor, birkaç içkili bar ve parti sahnesi ve aşık çiftimizin romantik öpüşme ve aynı yatakta uyanma sahneleri var. Ama çıplaklık veya ciddi bir rahatsızlık yaratan durumlar yok.   

Zaten film ülkemiz sinemalarında da “Genel İzleyici” sınıfında gösterilmişti. Pek çok başka ülkede de ebeveyn eşliğiyle izlenilmesi önerildi. Bizce de 12+ yaşındaki çocukların aileyle izlemesi mümkün. “Aşıklar Şehri”ni iTunes ve Google Play’de bulabilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

TERABITHIA KÖPRÜSÜ   10 +

6.6 /10

Güçlü bir hikayesi ve mesajları olsa da finali küçük çocuklar için sıkıntılı. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Gabor Csupo

Oyuncular: Josh Hutcherson, AnnaSophia Robb, Zooey Deschanel

TEHLİKE VE YUMURTA   8 +

7.0 /10

Son derece renkli, hayal gücü yüksek, hızlı ve neşeli bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 23 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Mike Owens, Brian Sheesley

Oyuncular: Aidy Bryant (ses), Eric Knobel (ses), Shadi Petosky (ses)

AŞIKLAR ŞEHRİ   12 +

8.0 /10

İdealler, mücadele, destek ve fedakarlık üzerine romantik ve rengarenk bir müzikal. Devamı

Süre: 128 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Ryan Gosling, Emma Stone, Rosemarie DeWitt , John Legend, J.K. Simmons

HİÇ BİTMEYEN ÖYKÜ   8 +

7.7 /10

Dünyaca ünlü bir çocuk klasiğinden uyarlanan heyecanlı bir fantastik macera. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 1984

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Noah Hathaway, Barret Oliver, Tami Stronach, Moses Gunn, Patricia Hayes