ARTHUR İLE MİNİMOYLAR    7+

1 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazı sahneleri biraz ürkütebilir, hikayenin bazı detayları da klişeliğinden dolayı sıkabilir.

Bir dönem yaptığı filmlerle (Beşinci Güç, Leon, Nikita) Fransız sinemasının Steven Spielberg’i olarak anılan Luc Besson özellikle 2000’li yıllarda ticari yapımcılığı ön plana alarak yönetmenlik kariyerine büyük darbeler indirdi. Araya sıkıştırdığı çocuk kitaplarını da ara ara sinemalaştırdı. Üç filmden oluşan Arthur serisinin ilk filmi bizde Can yayınlarından yayımlanan kendi yazdığı kitaptan uyarladığı bir-yarı animasyon.

Anneannesinde kalan Arthur adlı bir çocuk, günün birinde evin bahçesinde yaşayan başka bir uygarlığı keşfeder. Minimoylar çalıların arasında yaşayan küçücük varlıklardır. Arthur onların arasına katılarak hem ailesinin hem de Minimoyların sorunlarını çözecektir…


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Tipik kalıplar üzerine kurulmuş, yeni bir şeyler anlatmayan ama yine de iyi bir işçilik barındıran bir çocuk filmi bu. Gerçek oyuncularla başlayan film yarısından sonra animasyona dönüşüyor. Bu noktadan itibaren seslendirme kadrosunda çok iddialı isimleri duyuyoruz: Madonna, Snoop Dogg, David Bowie, Jimmy Fallon, Robert De Niro, Harvey Keitel, Emilio Estevez.. Filmi bizde de Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur gibi isimler seslendirmişti. İlk film çok iddialı bir şekilde sinemalarımızda oynamış ancak daha klişe olan ikinci film aynı ilgiyi görememişti. Üçüncü film ise doğrudan ev sinemasına çıkarılmıştı.

İlk film 7 diğer iki film de 9 yaşından itibaren çocuklar için eğlenceli yaz filmleri olabilir. Ama çok da elzem filmler olduklarını söylemek zor... Arthur’un fantastik dünyaya giriş yaptığı sahne biraz korkunç. Belli oranda çizgi film şiddeti de içermekte. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli:  -

 


Yorum Yap

S.N.

3 Ekim 2020 Cumartesi

Filme 7 verilmesine şaşırdım. Film boyunca prensesin "koca bulma" (Evet, filmde bu ifadeyle geçiyor.), çocuk yapma, ilk öpücük, evlilik muhabbeti dönüyor. Bu yaştaki çocuklar için son derece gereksiz bir animasyon.