AINBO: AMAZON’DA BÜYÜK MACERA    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Farklı bir kültürden güçlü bir kız kahramanıyla çevreci bir hikaye... 

Amazon'daki köyü Kandamo’da yaşayan, 13 yaşında yerinde duramayan cesur bir kız olan Ainbo bir gün karşısına çıkan ve onun özel ruh rehberleri olduklarını söyleyen Dillo ve Vaka adlı iki hayvan tarafından uyarılır. Ormanın yeraltı kaynakları zaten eskisi gibi değilken bir de bütün o bölgede tarif etmekte zorlandıkları bir lanet vardır. Ainbo, Dillo ve Vaka’dan öğrendiklerini kız kardeşi kadar yakın olduğu prenses Zumi’ye anlatır. Ama kimseyi inandıramaz. Üstelik onu yetiştiren bilge kadın da Ainbo’ya gerçek annesi hakkında bildiklerini tam anlatamadan aynı gece öldürülür. Çok üzülen Ainbo hayvan dostlarıyla birlikte yağmur ormanlarını ve kabilesini korumak için tehlikeli bir maceraya atılır. Zumi de yanına aldığı birkaç savaşçıyla birlikte onu aramak için ormana girer. Orada DeWitt adlı beyaz bir bilim insanıyla tanışır. Ama aslında adamın gizli amaçları vardır..  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Doğrusu biraz “Moana”, biraz da “Frozen” başta olmak üzere pek çok benzer filmden bir karışım yapılmış gibi. Karakter ve mekan tasarımları, renk kullanımları Disney kadar akıcı ve hareketli olmasalar da göz doyurucu. Ama hikaye biraz basit ve aksiyonu da biraz az malesef...

Filmin başlarında Ainbo birkaç vampirle karşılaşınca ürkütücü anlar yaşanıyor. Kötü karakter ise kendisini botanikçi olarak tanıtan bir insan olmasına rağmen doğaüstü güçlere sahip. Gözleri kırmızıya dönünce biraz korkutucu oluyor. Özellikle Zumi ve babasını hipnoz ettiğini sahnede hayli korkunç. Bazen ağzından kül rengi bir duman çıkarıyor ve bu kırmızı gözlü duman iyi karakterlere saldırıyor. Finalde ise gerçek yüzü ve görüntüsüyle daha korkutucu bir varlığa dönüşüyor.

Ainbo avcı olmak isteyen cesur bir kız, özellikle kız çocukları için iyi bir rol model. Onu kıskanan ve film boyunca kovalayan Atok ise sonunda hatasını anlayıp ondan özür diliyor. Ainbo’nun hayvan dostları Dillo ve Vaca gerektiği zaman ona çok yardımcı oluyorlar. Birlikte iyi bir takım oluşturuyorlar.

Sinemalarımızda 6+ sınıflandırma almış. Bizce 7+ daha garanti olur. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Ok ve yay isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap