AĞAÇKAKAN WOODY YAZ KAMPINDA    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eski bir animasyon kahramanının şiddet içerikli ve tuvalet mizahlı film uyarlaması.

Ağaçkakan Woody, ormandaki bazı insan konukları oradan uzaklaştırmak isterken dozu biraz kaçırır. Bu onun ilk vukuatı da değildir. Korucu tarafından orman evinden birlikte yaşamak ve takım çalışmasını öğrenene kadar geri dönemeyeceği bir sürgüne gönlendirilir. Woody ormandan uzaklaşırken yolda bir yaz kampına denk gelir. Vuhu kampında rastladığı Maggie adlı genç kız, ona kamp programına sorun çıkarmadan devam edebilirse takım çalışmasında başarı rozeti kazanacağını söyler. Böylece evine tekrar dönebilecektir. Vuhu kampının yöneticisi olan Maggie’nin annesi Angie ne kadar pozitif bir kamp yönetiyorsa onun kuzeni olan Zane de o kadar askeri bir disiplinle hemen yanlarında Hurra adlı bir kampı yönetiyordur. Bu kampın katılımcıları daha kabadayıdır. Angie'nin kampı kapatılma riskiyle karşı karşıyadır ve kötü akbaba Buzz kamp arazilerinde gömülü bir hazine olduğu bilgisine sahiptir. Önce Hurra kampını kullanarak Vuhu kampını çökertmeyi sonra da Hurra kampının işini bitirmeyi planlar. Bakalım Woody buna engel olmaya çalışırken takım çalışmasını da öğrenebilecek mi?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Ağaçkakan Woody Yaz Kampında”, 1940 yılında yaratılmış bir çizgi kahraman olan Woody’nin yıllar sonra yapılmış ilk film uyarlaması. Yaratıcısı Walter Lantz’in sürekli çıkardığı gürültü yüzünden eşiyle çıktığı balayını zehir eden bir ağaçkakandan ilham aldığı söylenir. Kısa animasyon maceralarında da yüksek sesli kahkahası ve gagasıyla çıkardığı seslerle biraz yaygaracıdır gerçekten de. Hem animasyon hem de gerçek oyuncularla oluşturulmuş film uyarlamasında da aynı tantanayı sürdürmekte.

Filmin ana mesajı bencillikten çıkıp takım çalışmasının değerini anlamak, aynı amaç için birlikte hareket etmeyi öğrenmek... Ayrıca Woody, Vuhu kampındaki bazı çocukların sorunlarına da ister istemez yardımcı oluyor. Ama bol miktarda şiddet içeren aksiyon, hakaret ve biraz da müstehcen mizah içermekte film. Düşme, çarpma, yanma, bir helikopter kazası ve birçok patlama efekti mevcut. Özellikle Buzz ve Hurra kampından bazı üyelerin yaptıkları kimi zorbalıklar var. Kullanılan silahlar arasında mancınıklar, boya tabancaları ve ateş karıncaları veya lağım suyu fırlatan bazı araçlar yer alıyor. Bazı diyaloglarda “uyuz”, "ezik”, “moron", "aptal", "salak" gibi hakaretamiz sıfatlar da kullanılmakta.

Bazı pozitif mesajları ve eğlenceli anları olsa da çok gürültülü, üzerinde fazla uğraşılmamış hikayesi ve şiddet içerikli esprileriyle çok da örnek bir çocuk filmi sayılmaz... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Kamp isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap