80 GÜNDE DEVRİ ALEM (2021)    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik esere bu kez animasyon uyarlama.

Jules Verne’nin ölümsüz klasiklerinden biri olan “80 Günde Devri Alem” sık sık sinemaya uyarlanmakta. Bu sefer de hayvan karakterlerden oluşturulmuş Belçika- Fransa ortak yapımı bir animasyon olarak karşımızda.  

Annesinin aşırı korumacılığı altında yaşayan küçük maymun Passepartout’nun en büyük hayali dünyayı dolaşmaktır. Ancak annesi onu küçücük bir adada küçük bir dünyaya sıkıştırmıştır. Passepartout’nun bu hayali sık sık küçük köydeki diğer hayvanlar tarafından alay konusu edilmektedir. Ancak bir gün adaya sörf yaparken yolu düşen kurnaz, kumarbaz ve maceracı kurbağa Phileas ile yolu kesişir. Phileas adada bazı kişilerle dünyayı 80 günde kat edebileceği bahsine girer. Passepartout da ona katılmak için ısrar eder. Sonuçta kaçak da olsa ona katılır ve macera başlar.   

İkili yolculukları boyunca ormanlardan, okyanuslardan, hiç bilmedikleri adalardan ve çöllerden geçerek türlü tehlikeli ve hareketli olaylar yaşarlar. Onlara dişi bir kurbağa ve Passepartout’nun hayranı olduğu yaşlı bir gezgin olan Juan Frog da katılır. Phileas’ın bir banka soygunu yaptığını düşünen dişli bir kadın dedektif olan Fix de ekibin peşine düşer.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Pozitif mesaj vermekten çok eğlence amaçlı yapıldığı her halinden belli. Aksiyonu bol bir macera ama karakterler çok işlenmemiş. Orijinal eserde zamana karşı yarış ritmi yükseltirken burada sadece son birkaç dakika önem kazanıyor. Kahramanların gezi sırasındaki uğrak yerleri çok cazip kılınamamış. Mesela “Şrek” gibi daha zeki ve parodisel durumlar yaratılamamış. Banka soygunu, para karşılığı iddiaya girmek, evden kaçmak gibi tehlikeli hikaye hamleleri de sözkonusu.

Türkiye’de 6A verilmiş filmde küçük çocukların yanlış anlayabilecekleri birçok detay bulunuyor. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar  **
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  *
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap