25 LİTRE    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bu önemli belgesel bütün izleyicilerini, büyük-küçük herkesi, gayet haklı gerekçelerle su tasarrufu yapmaya çağırıyor.

Günümüzde insanların günlük su kullanımı ortalama 190 litreymiş. Kış aylarında bu miktar 170’e düşüyormuş. Peki bu şekilde devam ederse, su kaynakları da giderek azalırsa ve 20 yıl sonra kişi başına su kullanımı 25 litreyle sınırlanırsa ne olur?

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi uzun vadede Türkiye’yi de büyük bir kuraklık bekliyor. Çünkü nüfus artışına karşılık yeterince su kaynaklarımız yok. Üstelik betonlaşmayla ve yaptığımız bazı uygulamalarla bu süreci giderek daha da kısaltıyoruz.   

“25 Litre” adlı bu National Geographic Türkiye belgeseli su tüketiminin mevcut oranlarda devam etmesi halinde 2040 yılında Türkiye’nin de su fakiri bir ülkeye dönüşebileceğini ortaya koymakta ve günlük su tüketim alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerin büyük bir etkisi olabileceğinin altını çizmekte. Belgeselde bireysel ve kamusal önlemlerin önemine vurgu yapılıyor. Mesela son birkaç yıldır kuraklıkla mücadele eden Cape Town’daki tasarruf önlemlerinin nasıl başarılı olduğunu, Singapur’un da aldığı etkili önlemler anlatılıyor. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Belgesel ve senaryolu anlatımı bir araya getiren yapım, Cape Town’daki yerel yönetim tarafından planlanan ve kişi başı su tüketiminin günde 25 litre ile sınırlanacağı “Sıfır Günü” uygulamasından esinlenerek kurgusal bir anlatımla bu sınırlamayı 2040 Türkiye’sine uyarlıyor. 2040 yılını canlandıran oyunculu bölümlerde, günlük su tüketiminin kişi başı 25 litre ile sınırlandığı İstanbul’da yaşayan genç bir doktorun ve çevresindekilerin değişen hayatları ekrana geliyor. Bu kısımda susuz kalınan günlerde insanların çektiği sıkıntıları gösteren bölümler hassas çocukları biraz endişelendirebilir.

Belgeselin anlatıcılığını üstlenen sanatçı Gökhan Özoğuz da bir ara günde 25 litre suyla yaşamayı deniyor. Bilim insanlarından tarihçilere kadar birçok uzmanla görüşüyor; hem bireylere, hem de kuruluşlara çözüm için düşen sorumlulukları anlamaya çalışıyor.

Bir süre sonra oyuncu Özge Özpirinçci de Özoğuz’a katılıyor ve birlikte su tüketimi konusunda bilincin arttırılmasının gelecekteki olası kötü gidişatı nasıl değiştirebileceğine dikkat çekmeye çalışıyorlar.

Çocuklarımıza çevre bilincini vermek ve su tüketimi konusunda da onlarla birlikte bilinçlenmemiz çok önemli.

Toplam 53 dakikalık bu belgeseli baştan sona National Geographic Türkiye’nin YouTube sayfasından izleyebilirsiniz. Bu sayfadaki “fragmanı izle” butonundan da aynı linke ulaşabilirsiniz.  


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

DÜNYANIN DEĞİŞTİĞİ YIL   8 +

8.5 /10

Pandemi zamanında, insanlar evlerine çekilince doğanın kendini nasıl da yenilediğini anlatan harika bir belgesel. Devamı

Süre: 48 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Tom Beard

Oyuncular: David Attenborough (ses)

NASREDDİN HOCA ZAMAN YOLCUSU (Dizi)   4 +

7.0 /10

Nasreddin Hoca günümüze gelse neler yaşardı? Nasreddin Hoca hiç şüphesiz Türk kültürünün önemli bir figürüdür. Devamı

Süre: 11 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Mustafa Murat Boyacı

Oyuncular: Ender Yiğit (ses), Ekinsu Karaata (ses), Öykü Kılıçaslan (ses), Fatih Özkul (ses), Ufuk Yüksel (ses)

MAVKA: ORMANIN ŞARKISI   6 +

7.0 /10

Bir Ukrayna masalından uyarlanan filmde doğa-insan ilişkisine vurgu yapılıyor. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Oleh Malamuzh, Oleksandra Ruban, Yevheniy Yermak

Oyuncular: Laurie Hymes (ses), Eddy Lee (ses), Sarah Natochenny (ses), Marc Thompson (ses)

KAPTAN PENGU VE ARKADAŞLARI 3: BUZ MANDASI EFSANESİ   3 +

7.5 /10

Yeni Kaptan Pengu filmi hem hikayesiyle hem de animasyon tekniğiyle önceki filmlerini ileri taşıyan bir yapıya sahip. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Ali Karaçam

Oyuncular: Onur Akgülgil (ses), Emin Yaraç (ses), Ufuk Yüksel (ses), Ezel Kalkan (ses), Mustafa Oral (ses)