13: MÜZİKAL    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Netflix’den bol müzikli bir büyüme öyküsü.

Yahudi kültürü olan ‘Bar mitzvah’ yani reşit olma törenini çok ciddiye alan 13 yaşındaki Evan, anne ve babasının aniden boşanması ile kendisini annesiyle birlikte bambaşka bir şehirde bulur. Bir yandan uyum sağlama mücadelesi verirken bir yandan da yaptığı hatalarla yüzleşmek zorundadır.

Ama bu hikayede çocuklar kadar onların ebeveynlerine de bazı mesajlar var..


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Büyümenin özellikle de ergen olmanın ne kadar zor olduğunu anlatan bu müzikal, boşanmış ailelerin çocukları üzerindeki etkiyi de çok başarılı bir şekilde işlemiş. Evan’ın aile sorunlarının yanı sıra büyüdüğü için yaşadığı duygusal iniş çıkışları da var. Ailenin çocuk üzerinde baskı oluşturmadan ona destek olması gerektiği filmin en önemli mesajı denebilir.. Bunu sadece Evan üzerinden değil arkadaşları üzerinden de anlatıyor film.

Bir sahne müzikalinden uyarlanan filmdeki bir diğer önemli konu ise Evan’ın okul arkadaşları Kendra ve Brett’in arasında yaşanan duygusal bağ. Filmin bu kısmında ilk öpücüğün özel ve önemli olduğu yoğun bir şekilde vurgulanıyor. Ayrıca filmde iki kez öpüşme sahnesi olduğunu da belirtelim.

Filmdeki karakterler ergenliğin verdiği asilik ile yalanlara da başvuruyorlar zaman zaman. Ayrıca arkadaşlar arasında yaşanan kıskançlıkları da gözler önüne seriliyor. Akranlarından onay almak için yanlış şeyler yapmanın kötü bir şey olduğu da gösterilmeye çalışılmış. Filmde dikkat çekici bir diğer nokta ise dini değerlerine önem veren bir ailenin, çocuğuna baskı uygulamamaya özen göstermesi.

Film, Netflix platformunda Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. Fakat şarkıların sadece altyazılı olduğunu da belirtmekte fayda var. * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap