YERDENİZ ÖYKÜLERİ    13+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Studio Ghibli’den konusu dağınık, şiddeti biraz fazla bir edebiyat uyarlaması.

Üstat Miyazaki’nin oğlu Goro Miyazaki’nin yönetmenliğinde gerçekleştirilen “Yerdeniz Öyküleri” maalesef Studio Ghibli’nin en zayıf filmlerinden biridir.

Aslında iyi bir fikirden yola çıkılmış. Bilim-kurgu edebiyatının ünlü yazarı Ursula K. Le Guin’in 6 kitaplık Yerdeniz Serisi’ndeki üç kitabın hikayesi bir araya getirerek oluşturulmuş senaryo üzerinde çalışılmış. Biraz da bu yüzden başından sonuna tek bir bağlamda ilerlemiyor gibi bir hissiyatı var.

Kral babasını öldürüp onun kılıcını çalarak kaçan Arren’in yolu, iyi bir büyücüyle kesişir. Çevik Atmaca bu uyumsuz ve sorunlu bir yapıya sahip olan Arren’i yola getirir. Ona sürekli öğütler verir, çalıştırır ve cesur olması için yetiştirir. Bir gün kölelikten kaçan genç bir kız olan Theru’yu kurtaran Arren’in kaderi tümden değişir. Kader, onu ölümsüzlük peşine düşmüş kötü bir büyücü olan Lord Cob ile karşı karşıya getirecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Arren’in filmin henüz başında kral babasını öldürmesi, bu tonda bir film için çok yanlış bir başlangıç. Doğrusu baba katili bir karakteri takip ettirmek, ona empatiyle yaklaşmak biraz zor. Üstelik filmin bundan sonrası bu konuya hiç değinmiyor da.

Özünde büyük korkularla büyüyen Arren’in aslında korkuyla yaşamanın mümkün olmadığını öğrenmesini izliyoruz. Nitekim Arren’in hem yeni baba figürü Çevik Atmaca’dan hem de Theru’dan öğrendikleri güzel mesajlar var ama o başlangıçtaki cinayet, çocuklar için pek de doğru bir açılış değil. Ölmekten korkan kötü büyücünün finalde gözlerinde oluşan boşluklar ve büründüğü korkutucu görüntü de küçük çocuklar için pek uygun değil. Final bölümü sürekli ölüm hakkında konuşulan bir sahneye dönüştürülmüş.

Elbette çevrecilik, cesaret ve başkalarının yaşam haklarına saygı gibi temel kavramlara pozitif bir yaklaşım var filmde. Ayrıca olağanüstü bir işçilik, özellikle de zengin arka planlar oldukça etkileyici.

Ama yukarıda bahsettiğimiz birçok özellik, filmi küçük çocuklara pek tavsiye edemediğimiz bir noktaya taşıyor. Hikayenin de sorunlu olduğunu düşününce filmin notu da ister istemez düşüyor.

 “Yerdeniz Öyküleri”, Netflix’te türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebilmekte. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -Yorum Yap

MERAKLI KUŞ  

6,5 /10

Fransa – Belçika ortak yapımı “Yellowbird”, Gus adlı özgüven sorunu yaşayan, sarsak ve hayli sakar olan bir kuşun hikayesini anlatıyor. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Christian De Vita

Oyuncular: Arthur Dupont (ses), Sara Forestier (ses), Bruno Salomone (ses), Isabelle Renauld (ses)

MOANA  

8,5 /10

Disney’in ikibinli yıllarda çıkardığı en iyi animasyonlardan biri “Moana”. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Ron Clements, John Musker

Oyuncular: Auli'i Cravalho (ses), Dwayne Johnson (Ses), Rachel House (ses), Temuera Morrison (ses), Nicole Scherzinger (ses)

MACERA ADASI  

6,7 /10

“Macera Adası” (Nim’s Island) can sıkmayan, güzel görüntülerle süslü tam bir aile filmi. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Jennifer Flackett, Mark Levin

Oyuncular: Jodie Foster, Gerard Butler, Abigail Breslin

CROOD'LAR  

7,3 /10

“Crood’lar” (The Croods) çok hareketli, hiç durmayan bir tempoya sahip, eğlenceli bir animasyon. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Kirk DeMicco, Chris Sanders

Oyuncular: Nicolas Cage (ses), Ryan Reynolds (ses), Emma Stone (ses), Catherine Keener (ses)