TENTEN'İN MACERALARI    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Avrupalı kahramana hayli Amerikan bir uyarlama yapılmış, çok akıcı ve maceralı ama küçük çocuklar için biraz fazla gürültülü...

Steven Spielberg ve Peter Jackson’ın çocukluklarında da önemli bir yeri olan Tenten’i sinemadaki daha önceki uyarlamalarından hayli farklı ve “yeni” bir şekilde ele almak istediklerini “hareket yakalama” tekniğini seçmiş olmalarından anlamak mümkün. Üç kişilik senaryo ekibi üç farklı Tenten hikâyesini temel alıp “ortaya karışık” bir senaryo çıkartmışlar: Haddock’un ilk kez ortaya çıktığı Altın Kıskaçlı Yengeç’in birazı, Haddock’un dedesinden kalan hazinesinin peşine düşüldüğü iki diğer maceradan Tekboynuz’un Esrarı’nın tamamı ve Kızıl Korsan’ın Hazinesi’nin bir parçası doğru bir oranlamayla bir araya getirilmiş. Ayrıca bu üç macerada da yeri olmayan, sonraki bir macerada Haddock’un da gönlünü kaptırdığı İtalyan opera divası Bianca Castafiore de hem bir üçleme olması planlanan Tenten serisine ufaktan bir giriş yapmış hem de filmde çok kısa görünebilen iki üç kadın karakterden biri olmuş. Yaratıcı ekip ilk yarım saatte kurdukları hikâyeyi daha sonra öyle bir hızlandırıyorlar ki film bir “Indiana Jones” filmine dönüşüyor neredeyse.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Belçikalı yazar ve çizer Hergé’nin (asıl adı Georges Remi) yarattığı maceraperest gazeteci Tenten’in maceraları (çoğu ülkede farklı ya da benzer isimler de kullanılıyor ama bir tek Yunanistan ve bizde Tenten adıyla biliniyor) Avrupa kaynaklı bir çizgi roman olduğunu, hikâyelerinden, karakter tasarımlarına; çizgilerinden öykü anlatım tarzına kadar belli eder. Steven Spielberg sinema uyarlamasında eserin bu Avrupa bakışını karakterleri canlandıran ve seslendiren aktörlerin İngiliz aksanları dışında neredeyse tümüyle yok etmiş ve ortaya gayet Amerikan bir Tenten filmi çıkmış. Ama bu hayli dinamik filme de “kötü” demek insafsızlık olur doğrusu.

Yine de filmden önce Tenten’i de biraz konuşmak lazım. Hergé’nin yarattığı bu genç gazeteci, cesur, atak ve çoğunlukla da şansı yaver giden bir kahraman. Fox-terrier cinsi beyaz köpeği Snowy (biz Fransızca adı olan Milu’yu tercih etmişiz) ile maceradan maceraya koşan Tenten dokuzuncu macerasından (Altın Kıskaçlı Yengeç) itibaren ayyaş kaptan arkadaşı Haddock’tan ve zeki ama duyma sorunu yaşayan Profesör Turnesol’dan da yardım alır. Şaşkın dedektif ikizler Dupont ve Dupond da serinin renkli karakterlerinden ikisini oluşturur. Tenten’in maceraya olan merakı hep gazetecilik mesleğinin bir gereği olarak sunulur. Bazen elinde bir fotoğraf makinesi ve not defteri görsek de eline silah almaktan da hiç çekinmeyen bir gazetecidir!

Tenten büyük aksiyonlar ve çok fazla kavga dövüş içermeyen maceralarda gizemini ve çekiciliğini araştırmacı gazetecilikten çıkaran bir kahramandı. Mizahını da genellikle sakarlıklardan ve Haddock’un mizacından alan kitaplar serisi Avrupa çizgi roman kültürünün en nadide parçalarından biri oldu hep. Tenten 1929’dan 1986’daki yarım kalan macerasına kadar dünyanın en egzotik yerlerinde bir sürü gizemli ve tehlikeli macera yaşadı.

Tenten’in bu yeni uyarlaması çizgi romanlarını pek takip etmeyenler için bile eğlendirecek tansiyona sahip bir film, ama 10 yaşın altındaki çocuk seyirciler için özellikle de final biraz fazla gürültülü ve kakafonik. Üstelik ana karakterlerden biri (elbette Haddock) çoğunlukla sarhoş.

Diğer yandan Tenten’in araştırmacı kişiliği, cesareti ve yardımseverliği çocukların ilgisini çekecektir. “Tenten’in Maceraları” Netflix’de Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

APOLLO 13   12 +

7.0 /10

Gerçek bir olaydan uyarlanan heyecanlı bir uzayda mahsur kalma hikayesi. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris

SÜNGERBOB KAREPANTOLON: FİRARDA   7 +

6.5 /10

Süngerbob’un üçüncü uzun metraj filmi yine çok renkli, eğlenceli ve bir o kadar da duygusal bir macera sunuyor. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Tim Hill

Oyuncular: Tim Hill, Clancy Brown, Bill Fagerbakke, Rodger Bumpass

CESUR EŞEK   7 +

6.0 /10

Hz İsa’nın doğum hikayesini hayvanların bakış açısıyla anlatan bir animasyon. Devamı

Süre: 86 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Timothy Reckart

Oyuncular: Steven Yeun, Keegan-Michael Key, Aidy Bryant , Gina Rodriguez, Christopher Plummer

THE KICKS   7 +

8.0 /10

Son derece pozitif mesajlarla dolu, nitelikli bir aile dizisi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Joe Nussbaum, Luke Matheny

Oyuncular: Sixx Orange, Isabella Acres, Emyri Crutchfield, Gabe Eggerling, Sophia Mitri Schloss