TARZAN (2013)    8+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik hikaye yeni teknolojiyle animasyona uyarlanmış ama biraz şiddet var.

Defalarca kez sinemaya ve televizyona uyarlanan, yazar Edgar Rice Burroughs'un sevilen eseri Tarzan bu kez Almanya yapımı bir animasyonda günümüze uyarlanarak anlatılmış.

Afrika ormanlarında John Greystoke ve eşi gizemli bir göktaşı alanını incelerlerken helikopter kazasında hayatlarını kaybederler. Aynı helikopterdeki çocukları J.J. hayatta kalır. Eşini ve çocuğunu kaybetmiş Kala dişi goril ve diğer goriller çocuğu yetiştirirler. Tarzan büyürken ormanın sert kurallarını öğrenir. On yaşlarındayken başka bir insanla ilk defa karşılaşır; cesur ve güzel genç Jane Porter. Tarzan onu hiç unutamaz.

10 yıl sonra Jane, Afrika’da meteorun düştüğü alana gitmek isteyen açgözlü bir işadamı olan William Clayton ve ekibiyle birlikte Afrika’ya geri döner. Tarzan Jane’i uzaktan takip etmeye başlar. Clayton’ın gerçek amacı ortaya çıkınca Tarzan ormanda edindiği tüm içgüdüleri ve yeteneğini yine ormanı ve sevdiği kadını korumak için kullanmak zorundadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin ilk 15 dakikasında trajik olaylar yaşanıyor. Bir helikopter kazasında JJ’in anne-babasını kaybedişini, dişi goril Kala’nın da eşini ve bebeğini kaybedişini izliyoruz. Grafik olarak hiçbir detay gösterilmese de üzücü olaylar bunlar. Sonrasında özellikle de Tarzan ve Jane’in yetişkinlik zamanlarında bazı sert olaylar ve şiddet sahneleri yaşanıyor. Ayrıca Jane’i yakalamaya çalışan dev bir yılanın göründüğü sahne (58. dakika) bazı hassas çocuklara biraz korkutucu gelebilir. Ayrıca elbette orijinal hikayede olduğu gibi Tarzan ve Jane’in de aşkına şahitlik ediyoruz. Bir sahnede öpüşecek gibi oluyorlar ama yarım kalıyor ve birbirlerine sarılıyorlar. 

Tarzan’ın hikayesi medeniyet dediğimiz şeyin insanoğlunun doğaya verdiği zararı ve vahşiliğe olan eğilimini iyileştirmediğini anlatır. Tarzan çağdaş insanlar için ormanda vahşilerle büyümüştür ama medeni insanlara göre çok daha çevreci, doğayla iç içe, merhametli, adil, vicdanlı ve güçlüdür. Medeni dünyanın pozitif karakterleri ise bu hikayede hep Jane gibi iyi bilim insanlarıdır.   

Film Türkiye’de 7A sınıfıyla vizyona çıkmış. Bizce 8+ çocuklarla ailece izlenebilir. Türkçe dublajlı olarak YouTube’da Fanatik Film Şirketinin kanalından izlemek mümkün. Arama çubuğuna Tarzan çizgi film yazdığınızda bulabilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

NEŞELİ AYAKLAR 2   6 +

6.6 /10

İlk film, animasyon sinemasının penguen takıntısına denk gelen iyi örneklerden biriydi. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Elijah Wood (ses), Robin Williams (ses), Pink (ses), Matt Damon (ses), Brad Pitt (ses), Sofía Vergara (ses)

BUZ DEVRİ 2: ERİME BAŞLIYOR   6 +

7.2 /10

İlk film kadar renkli, eğlenceli ve akıcı bir devam filmi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Carlos Saldanha

Oyuncular: Ray Romano (ses), John Leguizamo (ses), Denis Leary (ses), Seann William Scott (ses), Chris Wedge (ses)

KATİL BALİNALARIN UMUDU   12 +

7.0 /10

11 yaşında otizmli bir çocuğun dünyasına doğanın katkısını işleyen dramatik bir film. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Gerardo Olivares

Oyuncular: Maribel Verdú, Joaquín Furriel, Joaquín Rapalini , Ana Celentano

PRENSES MONONOKE   13 +

8.2 /10

Büyük, epik bir macera, ama küçük çocuklar için fazla şiddetli. Devamı

Süre: 134 dk. Yapım Yılı: 1997

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Oyuncular: Yôji Matsuda, Yuriko Ishida, Yûko Tanaka