TARZAN (2013)    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik hikaye yeni teknolojiyle animasyona uyarlanmış ama biraz şiddet var.

Defalarca kez sinemaya ve televizyona uyarlanan, yazar Edgar Rice Burroughs'un sevilen eseri Tarzan bu kez Almanya yapımı bir animasyonda günümüze uyarlanarak anlatılmış.

Afrika ormanlarında John Greystoke ve eşi gizemli bir göktaşı alanını incelerlerken helikopter kazasında hayatlarını kaybederler. Aynı helikopterdeki çocukları J.J. hayatta kalır. Eşini ve çocuğunu kaybetmiş Kala dişi goril ve diğer goriller çocuğu yetiştirirler. Tarzan büyürken ormanın sert kurallarını öğrenir. On yaşlarındayken başka bir insanla ilk defa karşılaşır; cesur ve güzel genç Jane Porter. Tarzan onu hiç unutamaz.

10 yıl sonra Jane, Afrika’da meteorun düştüğü alana gitmek isteyen açgözlü bir işadamı olan William Clayton ve ekibiyle birlikte Afrika’ya geri döner. Tarzan Jane’i uzaktan takip etmeye başlar. Clayton’ın gerçek amacı ortaya çıkınca Tarzan ormanda edindiği tüm içgüdüleri ve yeteneğini yine ormanı ve sevdiği kadını korumak için kullanmak zorundadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin ilk 15 dakikasında trajik olaylar yaşanıyor. Bir helikopter kazasında JJ’in anne-babasını kaybedişini, dişi goril Kala’nın da eşini ve bebeğini kaybedişini izliyoruz. Grafik olarak hiçbir detay gösterilmese de üzücü olaylar bunlar. Sonrasında özellikle de Tarzan ve Jane’in yetişkinlik zamanlarında bazı sert olaylar ve şiddet sahneleri yaşanıyor. Ayrıca Jane’i yakalamaya çalışan dev bir yılanın göründüğü sahne (58. dakika) bazı hassas çocuklara biraz korkutucu gelebilir. Ayrıca elbette orijinal hikayede olduğu gibi Tarzan ve Jane’in de aşkına şahitlik ediyoruz. Bir sahnede öpüşecek gibi oluyorlar ama yarım kalıyor ve birbirlerine sarılıyorlar. 

Tarzan’ın hikayesi medeniyet dediğimiz şeyin insanoğlunun doğaya verdiği zararı ve vahşiliğe olan eğilimini iyileştirmediğini anlatır. Tarzan çağdaş insanlar için ormanda vahşilerle büyümüştür ama medeni insanlara göre çok daha çevreci, doğayla iç içe, merhametli, adil, vicdanlı ve güçlüdür. Medeni dünyanın pozitif karakterleri ise bu hikayede hep Jane gibi iyi bilim insanlarıdır.   

Film Türkiye’de 7A sınıfıyla vizyona çıkmış. Bizce 8+ çocuklarla ailece izlenebilir. Türkçe dublajlı olarak YouTube’da Fanatik Film Şirketinin kanalından izlemek mümkün. Arama çubuğuna Tarzan çizgi film yazdığınızda bulabilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

PRENSES MONONOKE   13 +

8.2 /10

Büyük, epik bir macera, ama küçük çocuklar için fazla şiddetli. Devamı

Süre: 134 dk. Yapım Yılı: 1997

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Oyuncular: Yôji Matsuda, Yuriko Ishida, Yûko Tanaka

GORTIMER GIBBON VE NORMAL SOKAK MACERALARI   7 +

8.0 /10

Ailece keyifle izlenebilecek, olumlu mesajlarla dolu bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 26 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: David Anaxagoras

Oyuncular: Sloane Morgan Siegel, Ashley Boettcher, Drew Justice

TARZAN (2013)   8 +

6.8 /10

Klasik hikaye yeni teknolojiyle animasyona uyarlanmış ama biraz şiddet var. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Reinhard Klooss

Oyuncular: Kellan Lutz (ses), Spencer Locke (ses), Les Bubb (ses)

FIRTINA ÇOCUK   10 +

7.7 /10

Avustralya yapımı duygusal, hüzünlü, çevreci bir hayvan sevgisi filmi. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Shawn Seet

Oyuncular: Finn Little, Jai Courtney, Geoffrey Rush, Erik Thomson, Morgan Davies, Trevor Jamieson