ROGUE ONE: BİR STAR WARS HİKAYESİ    11+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hikaye olarak ilk Star Wars filminin hemen öncesine odaklanan film gençler için heyecanlı ve melankolik bir hikaye anlatıyor. 

“Star Wars” evrenini ve bize yaşattığı duyguları seviyoruz. Çünkü “Star Wars” filmleri bize her şeyden önce umut veriyor. “Star Wars” filmleri iyiliğin önce içindeki kötüyü sonra da dışarıdaki büyük kötülüğü yenebileceği inancını aşılar sevenlerine.

İzlediğimiz ilk “Star Wars” filminin finalinde asiler tarafından yok edilen Ölüm Yıldızı’nın planlarının nasıl ele geçirildiğini anlatan bu ‘ara film’in sonu bizi orijinal üçlemenin ilk filmine de adını veren ‘yeni bir umut’a götürüyor gerçekten de. Orijinal üçlemedeki baba-oğul dramı bu sefer yerini, bir baba-kız dramına bırakmış. Zorla çalıştırılan mühendis Galen Erso’nun kızı Jyn Erso küçük bir ekiple birlikte büyük bir sorumluluğun altına giriyor. Görevleri Galen’ın mesajını takip ederek asilerin canını çok yakacak olan gezegen-silah Ölüm Yıldızı’nın planlarını asilerin merkezine ulaştırabilmek.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi” aynı jenerik ve müzikle açılmıyor belki ama Star Wars evreninini oluşturan filmlerin arasına sorunsuzca yerleşebiliyor. Başlı başına izlendiğinde de heyecanlı bir operasyon filmi olarak kabul görebilecek bir yapıda kurulmuş hikayesiyle, çok da uğraşılmamış ve mizahi yönleri çok kısık tutulmuş olmalarına rağmen çabuk sevilebilecek karakterleriyle, eski filmleri hatırlatan kimi sürprizleriyle ve tabi ki Darth Vader’ın kısa ama etkili dahil oluşuyla “Rogue One” keyifle izlenen, trajik bir öykü anlatıyor. 

Son 40-45 dakikası da gerçekten heyecanlı. George Lucas’ın ‘üç farklı mekanda geçen paralel savaşlar’ kurgusunu yönetmen Gareth Edwards da aynen ve başarıyla uyguluyor.Türkiye sinemalarında 1980’de gösterime giren o ilk “Star Wars” filmi “Yeni Bir Umut”u daha anlamlı bir hale getiren bu ara film; yenilmez gibi görünen kötülükten kurtulmanın umut, cesaret ve fedakarlıklarla dolu engebeli bir yoldan geçtiğini anlatıyor. Özellikle Jyn karakteriyle kararlı, cesur ve iyi bir kadın rol model çiziliyor filmde. Ekibin farklı kültürlerden oluşturulmuş diğer üyelerinin dürüst, onurlu ve ekip çalışmasına uyumlu duruşları da dikkat çekiyor.

Ancak şunu da hatırlatmak lazım; Ülkemizde 7+ sınıflandırılmasıyla gösterilen filmde hem ana karakterler açısından hem de kötü karakterler konusunda fazla sayıda ölüm gerçekleşiyor. Özellikle finalde bazı hassas çocukların üzülmesi sözkonusu. Darth Vader çocukların her zaman ilgi gösterdiği bir karakter ama bu macerada gücünün doruğunda olan bir kötülük simgesi olarak görünmekte.

Bu yüzden çocukların hikayeyi doğru algılayacak bir yaşta izlemesi, bunun için de en az 11-12 yaşlarında olmaları daha doğru gibi. 

Filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. Ayrıca iTunes ve BeinConnect üzerinden de izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  ****
Argo Kullanımı  - 
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

OZ EFSANESİ: DOROTHY'NİN DÖNÜŞÜ   7 +

6.0 /10

Muhteşem çocuk klasiği “Oz Büyücüsü”nün ‘orta karar’ devam filmi. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Will Finn, Daniel St. Pierre

Oyuncular: Lea Michele (ses), Kelsey Grammer (ses), Dan Aykroyd (ses), Jim Belushi (ses), Martin Short (ses)

AVCI: KIŞ SAVAŞI   13 +

5.6 /10

Harika bir oyuncu kadrosuna sahip ama önceki filmden de sert ve karanlık bir fantazya. Devamı

Süre: 114 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Cedric Nicolas-Troyan

Oyuncular: Chris Hemsworth, Jessica Chastain, Charlize Theron, Emily Blunt

BALON PİLOTLARI   10 +

7.6 /10

Cesaret, merak ve kararlılık içeren ve tarihi gerçeklerden uyarlanmış öğretici bir film. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Tom Harper

Oyuncular: Felicity Jones, Eddie Redmayne, Himesh Patel , Vincent Perez

DINO DANA   5 +

6.7 /10

Dinozor bilimine tutkuyla bağlı bir kız çocuğunun ailesi ve çevresiyle olan ilişkisini alan bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: J.J. Johnson

Oyuncular: Michela Luci, Saara Chaudry, Amish Patel, Nicola Correia-Damude