Pİ'NİN YAŞAMI    12+

7.3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İnanç kavramı üzerinden hayatı kutlayan, akıcı ve duygusal bir film.

Sadece insanın değil her ‘canlı’nın sahip olduğu ‘yaşam’ın anlamı, değeri ve kutsallığını, bazen sert bazen de hassas ve duygusal bir hikayeyle ele almakta “Pi’nin Yaşamı”.

Bir gemi kazası sonucu açık denizde bir Bengal kaplanıyla aynı botu paylaşmak zorunda kalan genç ve meraklı bir adamın hayatta kalma mücadelesi yer yer çeşitli sorgulamalar içine girmesiyle anlatılıyor.

Kahramanımız Pi, çocukluğunda farklı dinlerle haşır neşir olup kendisine bir inanç sistemi oluşturmaya çalışıyor. Yönetmen bu sahneleri kitabın aslına uygun olarak çekip kimi sevimli detaylarla aşmayı başarmış.

 “Pi’nin Yaşamı”, üç parçalı bir büyük hikaye ihtiva ediyor.  Bu üç parçanın en iyi kotarılmış olanı hikayenin en zor kısmı... Yani bir kurtarma filikasında kaplan Richard Parker’la tam 227 gün başbaşa kalan Pi’nin okyanus ortasındaki yaşam mücadelesi...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin sonunda Pi’nin anlattıklarının hangisinin gerçek olduğu sorusu “sen hangi versiyonu tercih edersen, bu hikaye öyle bir hikaye”dir şeklinde veriliyor... Yani neye inanırsan inan kutsal olan yaşamın kendisidir en çok deniyor.

Filmin 3D teknolojisini en güzel kullanan filmlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Kartpostal resimleri gibi doğa görüntüleriyle de dolu, insanı etkileyen güzel sahnelerle ilerleyen bir film.

“Pi’nin Yaşamı” izleyicileri inanç ve yaşama tutunmak konularında düşünmeye çağırıyor en çok. Pi’nin dinleri tanımak için gösterdiği çaba da hafif ve rahat bir dille anlatılmakta. Pi ve kaplan Richard Parker’ın arasındaki dengenin çok öğretici bir tarafı var. Elbette bu hikayede tansiyonu arttıran bazı gergin detaylar da bulunmakta. Özellikle de Pi’nin olduğu geminin fırtınada batmasından itibaren yaşanan sahnelerde... Kaplanın yarattığı birkaç gergin sahnenin olduğüunu da hassas çocuklar için hatırlatalım. 

Türkiye’de 7+ sınıfıyla gösterime giren “Pi’nin Yaşamı”, bizce pek çok Avrupa ülkesinde de olduğu gibi, daha çok 12 yaşından itibaren çocuklarla izlenebilecek ve onlarla inanç konusunda nitelikli bir sohbet imkanı sağlayabilecek bir film.

Ülkemizde DVD’si çıkmıştı. iTunes’dan da izlenebilmekte.


Pozitif Mesajlar  *****
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  * 
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

AZUR VE ASMAR   7 +

8.0 /10

Irkçılık ve ayrımcılığa karşı harika bir karışım var bu öğretici, heyecanlı ve renkli masal filminde. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Michel Ocelot

Oyuncular: Cyril Mourali (ses), Karim M'Riba (ses), Hiam Abbass (ses), Patrick Timsit (ses)

Pİ'NİN YAŞAMI   12 +

8.0 /10

İnanç kavramı üzerinden hayatı kutlayan, akıcı ve duygusal bir film. Devamı

Süre: 127 dk. Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Ang Lee

Oyuncular: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain , Tabu, Rafe Spall, Gérard Depardieu