PINGU    3+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İsviçre yapımı Pingu çizgi dizisi ilk kez 80’li yıllarda yapılmış olmasına rağmen hâlâ bazı ailelerin okul öncesi çocuklarına keyifle izlettiği bir yapım.

Bir çocuk penguen olan Pingu’nun anne-babası ve küçük kız kardeşi Pinga’yla ve kutupda yaşadıkları çevreyle olan küçük maceralarını stop-motion tekniğiyle aktaran yapımın her bölümü ortalama 5 dakika sürmekte. Bölümlerde diyalog yerine penguenlerin kendi diliymiş gibi gösterilen anlam içermeyen ama kastedilenleri belli eden uydurma bir dil kullanılmış. Bu da zaman zaman ekstra bir eğlence kaynağı olabiliyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Açıkçası her bölümü için eğitici olduğu söylenemez “Pingu”nun. Daha çok çocukları eğlendirerek oyalamak için yapılmış bir dizi. Bu yüzden bazı bölümlerinde bazı hassas çocukları olumsuz anlamda endişelendirebilecek detaylar olabilir. Mesela “Pingu’s Dream” adlı bölümde Pingu’nun gördüğü gerçeküstü rüya bize komik gelse de küçük çocuklarda uyku konusunda sorun yaratabilir. Bu yüzden her bölüm çocuklara izletilmeden önce ebeveynler tarafından izlenmeli.

Bazı hikayelerde Pingu’nun yemeğini tam yemesi, fazla yaramazlık yapmaması gibi bugünün dünyasına göre biraz ‘eski’ mesajlar verilmekte. Mesela “Pingu Runs Away”de huysuzluk yaparak yemek sofrasını deviren Pingu’yu annesi dizine yatırıp poposuna biraz vuruyor! Pingu ağlayarak evden kaçıyor ancak dışarda tek başına korkuyor. Sonra anne-babası onu buluyor ve her şey tatlıya bağlanıyor.

Birçok bölümde kardeş kıskançlığı yapmamak, arkadaşlarla iyi geçinmek, kavga etmemek ya da dikkatli olmakla ilgili olumlu mesajlar da var. Bazı bölümlerde Pingu çok yanlış şeyler yapıyor (bütün çocuklar gibi) sonrasında yaptığının yanlış olduğunu bir şekilde anlıyor. Bazı bölümleri küçük çocukların doğru anlayabilmesi için de anneleriyle birlikte izlemeleri çok daha doğru olur.

“Pingu”nun birçok bölümünü yapımcılarının YouTube’da kendi açtıkları kanaldan izleyebilirsiniz. Kanalın adı: Pingu Original Remastered Episodes.
Ayrıca yine YouTube’un arama çubuğuna Pingu yazarsanız dizinin diğer bölümlerine ulaşmanız da mümkün. Ama tekrar söyleyelim, önce siz izlemeden çocuğunuza her bölümü izletmeyin...


Pozitif Mesajlar  **
Flörtöz Durumlar
 -

Şiddet / Korku öğesi *
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *


Yorum Yap