PİJAMASKELİLER    5+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Okul öncesi çocuklar için yapılmış süper kahramanlı animasyon dizisinde bazı unsurlara dikkat...

Özellikle okul öncesi çocuklar için yapılmış bir aksiyon animasyon dizisi olan “Pijamaskeliler”e göre, çocuklar büyükleri yatırdıktan sonra süper kahraman olup şehrin içinde fink atıyorlar!

Birbirinle yakın arkadaş olan üç çocuk, geceleri Kedi Çocuk, Baykuş kız ve Kertenkele isimli süper kahramanlara dönüşüp suçla mücadele ediyorlar. Suçlular da genellikle süper kahramanlı diğer çizgi romanlarda olduğu gibi çeşitli kostümler içinde bencil düşüncelerini uygulamaya çalışan Ay Kızı, Gece Ninjası ya da Romeo gibi isimlere sahip başka çocuklar oluyor. Ayrıca kötü robotlar ya da çok da korkunç görünmeyen başka tüden düşmanlarla da savaşıyorlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Elbette amaç (oyuncak satmak dışında) çocukların çeşitli günlük problemlerini birbirlerinden de destek alarak çözebileceklerini anlayabilmeleri. Yardımseverlik, ekip çalışması, sorumluluk almak, cesaret ve arkadaşlık konularında pozitif mesajlar veriyor akıcı bir dille yazılmış maceralar.

Ancak yaklaşık 10’ar dakikalık bu maceralarda aksiyon çok ön planda. Oldukça hızlı işleyen hikayede, efektler, müzikler ve diyalogların da fazlalığıyla çabuk yorucu bir hale dönüşüyor her sahne. İki taneden fazla izlenmesi taze beyinleri çabuk yorabilir.

Ayrıca ‘akran zorbalığı’ meselesini işlemek adına kötülerin de çocuk karakterler olmaları bazı maceralarda durumu biraz zorluyor. Bu mesele daha titizlikle işlenmesi gereken önemli bir mesele. Dizide sık sık ortaya çıkan bu kötü çocuklar kendilerini son derece haklı görmekteler ve her bölümün sonunda yenilseler de hatalarını kabul etmeyip sonraki başka bölümlerde tekrar hikayenin düşmanı olarak Pijamaskelilerin karşısına çıkmaktalar. Siyah havalı kostümleri ve bazı havalı tavırlarıyla yanlış anlaşılma riskleri de bulunuyor. İyi çocuklara komik görünebilecek takma isimler takıyorlar ve izleyen çocuklar da etraflarında bu isimleri kullanmaya başlayabiliyor. 

Pozitif mesajları olsa da her çocuğa göre olmayan bir aksiyon animasyon dizisi “Pijamaskeliler”. Ebeveynleri uyaralım.  

Netflix’te ve YouTube’da izlenebilmekteler. Netflix "Genel İzleyici" verse de çok küçük çocuklar için fazla yorucu. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap

DC SÜPER EVCİLLER TAKIMI   7 +

6.5 /10

Yer yer eğlenceli ve heyecanlı bir macera ama yoğun şiddetli sahnelere dikkat. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Sam Levine, Jared Stern

Oyuncular: Dwayne Johnson (ses), Kevin Hart (ses), Kate McKinnon (ses), John Krasinski (ses), Natasha Lyonne (ses), Diego Luna (ses)

İNANILMAZ AİLE   7 +

7.5 /10

Aile olmak meselesinin en eğlenceli anlatıldığı filmlerden biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Craig T. Nelson (ses), Holly Hunter (ses), Samuel L. Jackson (ses), Jason Lee (ses), Dominique Louis (ses)

SÜPER KÖPEK VE TURBO KEDİ   7 +

5.0 /10

Yine süper kahraman hikayelerinden beslenerek oluşturulmuş bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Ben Smith

Oyuncular: Luke Evans (ses), Nick Frost (ses), Gemma Arterton (ses), Bill Nighy (ses), Charli D'Amelio (ses)

Z TAKIMI   5 +

7.0 /10

Çevreci, doğa dostu ve dayanışmaya, ekip ruhuna vurgu yapan yerli animasyon dizimiz. Devamı

Süre: 13 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Erhan Korkmaz, Selçuk Akyıldız

Oyuncular: Mehmet Zorlu (ses), Sema Kahriman (ses), Efe Erkekli (ses), Sinan Divrik (ses), Ahmet Akkuş (ses), Nur Eraslan (ses)