PAN    9+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Tıpkı daha önce klasik “Oz Büyücüsü” hikayesinde yaptıkları gibi, bildiğimiz Peter Pan hikayesinin öncesini anlatan bir film olarak tasarlanmış “Pan”.

12 yaşındaki yetim Peter’in ikinci dünya savaşı sırasında yetimhaneden korsanlar tarafından nasıl zorla kaçırıldığını ve Neverland’e götürüldüğünü anlatıyor film. Klasik kitabın yani J.M. Barrie’nin “Peter Pan” romanının satır aralarında bulunan, ünlü kahramanın geçmişine yönelik cümlelerinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir hikaye bu.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Daha önce “Kefaret” ve “Anna Karenina” gibi yüksek bütçeli, zengin prodüksiyonlu filmleriyle izlediğimiz yönetmen Joe Wright, sanki dünyaca ünlü gösteri topluluğu Cirque du Soleil’in gözalıcı bir gösterisi gibi paketlemiş filmini. Uçan korsan gemisi İngiliz uçaklarıyla dalaşıyor, yukarıdan sarkan korsanlar çocukları yataklarından çalıyorlar vs... Birbirinden ilginç görsel buluşları var filmin. Etkili bir fantastik yolculuk içeriyor içermesine ama Peter’ın korsan Karasakal ile olan savaşı çocuklar için biraz tehlikeli alanlara giriyor. Nitekim Peter’ın annesini öldüren Karasakal’ı öldürme isteği görsel olarak vahşi bir şekilde desteklenmese de Peter’ı, onun çocuksuluğuna zarar veren bir kahramana dönüştürüyor. Bizim aslen ‘hiç büyümeyen çocuk’ olarak tanıdığımız Peter Pan, intikamcı bir çocuğa dönüşüyor ki bu da pek hoş bir durum değil açıkçası.

Bu filmde, sonra ana hikayede Peter Pan’ın azılı bir düşmanına dönüşecek olan Kaptan Hook’la tanışması ve onunla dost olması enteresan ama niye böyle bir hamleye de ihtiyaç duyulmuş belli değil.. Bazı küçük ve hassas yapılı çocuklar için fazlaca şiddet içerikli sahnelerinin olduğunu da ekleyelim... 


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar *  
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap