PAMUK PRENSES VE AVCI    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Meşhur masalın yapıbozuma uğratıldığı, hedef kitlesinin yaşının da büyük tutulduğu fantastik bir aksiyon.

Film, klasik masalı Ortaçağ’ı andıran tarihî bir atmosfere taşıyıp, başlıktan Yedi Cüceler’i çıkarıp masaldaki Avcı’yı öne sürmüyor. Yedi Cüceler’i de tadımlık bir komedi malzemesine dönüştürmüşler daha çok.

Masalı izlemeye Avcı’nın anlatımıyla başlıyoruz. Karlı bir günde Pamuk Prenses’in annesi olan kraliçenin bir gül dikenine batan parmağından akan üç damla kanla... Bembeyaz kara damlayan kanlardan çok etkilenen kraliçe öylesine saf bir kız çocuk istiemektedir ki, kısa bir süre sonra doğan bebeğine Pamuk Prenses adını verir. Çok geçmeden kraliçenin ölümüyle, Kral Magnus ruhen çöker. Ta ki gizemli bir savaşta kurtardığı güzel esir Ravenna’yı önce himayesine, sonra da eşi olarak alana kadar... Ancak kraliçe olan Ravenna krala aşkla bağlı değildir. Kralı safdışı bırakıp tüm krallığı ele geçirir ve Pamuk Prenses’i zindana attırır. Kız yıllarca esir kaldıktan sonra ilk fırsatta firar etmeyi başarır. Bunun üzerine Ravenna kardeşi Finn’den Pamuk Prenses’i bulup getirecek birisini bulmasını ister. Finn de Avcı’yı bulur..


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Pamuk Prenses Ve Avcı”yı izlerken, masaldan ziyade, başta “Yüzüklerin Efendisi” olmak üzere büyük fantastik filmler akla geliyor daha çok. Bir süre sonra hikaye masalla neredeyse tüm köprüleri atıyor, devlerin, perilerin cirit attığı bir rotaya giriyor.

Ravenna’nın Kral Magnus’u öldürdüğü anda sarfettiği cümlelerden yola çıkarak kadınların erkekler tarafından istismar edildiğine dair bazı fikirler duyuyoruz. Erkeklerin bu zaafını keşfetmiş Ravenna da güzelliğin ve çekiciliğin kadınlara bahşedilmiş bir silah, güce ulaşmak için bir araç olduğunu vurguluyor. Bu filmin Pamuk Prenses’i ise güzelliğinden çok iyiliği, empati gücü ve cesaretiyle öne çıkıyor.  

Charlize Theron’un canlandırdığı kraliçenin cinsel cazibesinin altı çiziliyor sıkça. Kraliçenin zalimlikleri ve hiddeti sayesinde hayli karanlık tonlarda yüksek oranlı ölüm sayısına ulaşılıyor. Bolca kılıçlı savaş sahnesi, yaralanmalar, zehirlenmeler, ruhlar, cinler gırla gidiyor.

Elbette Kristen Stewart, Chris Hemsworth ve Charlize Theron gibi yıldız oyuncular filmin cazibesini arttıran en önemli unsurlar.

Bir masaldan uyarlanmış olmasına kanmayın, pek çok ülkede 12 ya da 13+ almış olan film, bizde de 13A sınıfıyla vizyon görmüştü. Bizce 13+ daha doğru bir sınıf olabilir. iTunes’dan izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

BEBEK BAKICISININ CANAVAR AVLAMA REHBERİ   10 +

4.0 /10

Bazı korkutucu detay ve fantastik olayların olduğu korku-komedi filmi. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Rachel Talalay

Oyuncular: Tamara Smart, Oona Laurence, Tom Felton , Troy Leigh-Anne Johnson, Lynn Masako Cheng

OCTONAUTLAR VE SAC ACTUN MAĞARALARI   5 +

7.0 /10

Okul öncesi çocuklar için üretilmiş filmde bazı hassas çocuklar için birkaç ürkütücü detay olabilir. Devamı

Süre: 72 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Blair Simmons

Oyuncular: Teresa Gallagher (ses), Simon Greenall (ses), Michael Murphy (ses)

ENOLA HOLMES   12 +

7.7 /10

Türkiye’de de bilinen ‘Dedektif Enola’ kitap serisinin ilk macerasından uyarlanan film sürükleyici ve çocuklar için öğretici. Devamı

Süre: 123 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Harry Bradbeer

Oyuncular: Millie Bobby Brown, Henry Cavill, Sam Claflin , Helena Bonham Carter, Fiona Shaw

JURASSIC WORLD: KRETASE KAMPI   9 +

7.5 /10

Jurassic Park seven genç çocuklar için tasarlanmış heyecanlı bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Zack Stentz, Nick Jones Jr.

Oyuncular: Paul-Mikél Williams (ses), Kausar Mohammed (ses), Jenna Ortega (ses), Ryan Potter (ses), Raini Rodriguez (ses)