PAMUK PRENSES VE AVCI    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Meşhur masalın yapıbozuma uğratıldığı, hedef kitlesinin yaşının da büyük tutulduğu fantastik bir aksiyon.

Film, klasik masalı Ortaçağ’ı andıran tarihî bir atmosfere taşıyıp, başlıktan Yedi Cüceler’i çıkarıp masaldaki Avcı’yı öne sürmüyor. Yedi Cüceler’i de tadımlık bir komedi malzemesine dönüştürmüşler daha çok.

Masalı izlemeye Avcı’nın anlatımıyla başlıyoruz. Karlı bir günde Pamuk Prenses’in annesi olan kraliçenin bir gül dikenine batan parmağından akan üç damla kanla... Bembeyaz kara damlayan kanlardan çok etkilenen kraliçe öylesine saf bir kız çocuk istiemektedir ki, kısa bir süre sonra doğan bebeğine Pamuk Prenses adını verir. Çok geçmeden kraliçenin ölümüyle, Kral Magnus ruhen çöker. Ta ki gizemli bir savaşta kurtardığı güzel esir Ravenna’yı önce himayesine, sonra da eşi olarak alana kadar... Ancak kraliçe olan Ravenna krala aşkla bağlı değildir. Kralı safdışı bırakıp tüm krallığı ele geçirir ve Pamuk Prenses’i zindana attırır. Kız yıllarca esir kaldıktan sonra ilk fırsatta firar etmeyi başarır. Bunun üzerine Ravenna kardeşi Finn’den Pamuk Prenses’i bulup getirecek birisini bulmasını ister. Finn de Avcı’yı bulur..


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Pamuk Prenses Ve Avcı”yı izlerken, masaldan ziyade, başta “Yüzüklerin Efendisi” olmak üzere büyük fantastik filmler akla geliyor daha çok. Bir süre sonra hikaye masalla neredeyse tüm köprüleri atıyor, devlerin, perilerin cirit attığı bir rotaya giriyor.

Ravenna’nın Kral Magnus’u öldürdüğü anda sarfettiği cümlelerden yola çıkarak kadınların erkekler tarafından istismar edildiğine dair bazı fikirler duyuyoruz. Erkeklerin bu zaafını keşfetmiş Ravenna da güzelliğin ve çekiciliğin kadınlara bahşedilmiş bir silah, güce ulaşmak için bir araç olduğunu vurguluyor. Bu filmin Pamuk Prenses’i ise güzelliğinden çok iyiliği, empati gücü ve cesaretiyle öne çıkıyor.  

Charlize Theron’un canlandırdığı kraliçenin cinsel cazibesinin altı çiziliyor sıkça. Kraliçenin zalimlikleri ve hiddeti sayesinde hayli karanlık tonlarda yüksek oranlı ölüm sayısına ulaşılıyor. Bolca kılıçlı savaş sahnesi, yaralanmalar, zehirlenmeler, ruhlar, cinler gırla gidiyor.

Elbette Kristen Stewart, Chris Hemsworth ve Charlize Theron gibi yıldız oyuncular filmin cazibesini arttıran en önemli unsurlar.

Bir masaldan uyarlanmış olmasına kanmayın, pek çok ülkede 12 ya da 13+ almış olan film, bizde de 13A sınıfıyla vizyon görmüştü. Bizce 13+ daha doğru bir sınıf olabilir. iTunes’dan izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

BALTO   7 +

7.5 /10

1990’ların sevilen animasyon filmlerinden biri olan “Balto”, kahraman bir köpeğin gerçek hikayesini anlatıyor. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: Simon Wells

Oyuncular: Kevin Bacon (ses), Bob Hoskins (ses), Bridget Fonda (ses), Phil Collins (ses)

BUMBLEBEE   12 +

6.8 /10

Basit hikayeli ama yine de içinde en çok pozitif mesaj barındıran Transformers filmi. Devamı

Süre: 114 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Travis Knight

Oyuncular: Hailee Steinfeld, Jorge Lendeborg Jr., John Cena , John Ortiz

DÜNYANIN MERKEZİNE YOLCULUK   8 +

6.6 /10

Heyecanlı bir klasiğin 3 Boyutlu Film teknolojisiyle günümüze uyarlanmış hali. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Eric Brevig

Oyuncular: Brendan Fraser, Josh Hutcherson, Anita Briem, Seth Meyers, Jean Michel Paré

DEV AVCISI JACK   12 +

6.5 /10

Klasik masalın bazı vahşi sahneler de içeren serbest fantastik uyarlaması. Devamı

Süre: 114 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Nicholas Hoult, Stanley Tucci, Ewan McGregor , Eleanor Tomlinson, Eddie Marsan, Ian McShane