ÖRÜMCEK-ADAM 3    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok iyi ikinci filmin aynı başarısını sürdüremiyor maalesef. 

Örümcek Adam’ı yani Peter Parker’ı en son bıraktığımızda epey bir zavallı konumuna düşmesine rağmen sonunda büyük aşkı Mary Jane’ine kavuşmuştu. Üçüncü film onun mutlu günlerinden başlıyor.

Peter Parker, New York halkının sevilen bir kahramanıdır. Mary Jane bir müzikal oyunda başrollerden birindedir. Peter Parker’ın en yakın arkadaşı Harry ise babasının yasındadır ve onun ölümünden hâlâ Örümcek-Adam’ı sorumlu tutmaktadır (bakınız ilk film). Dolayısıyla Peter’ın ilk sorunu onun asıl kimliğini bilmeyen en yakın arkadaşı Harry’nin onu karşılaştığı yerde öldürmek istemesidir.

Mary Jane de kötü oyunculuğunun ödülünü kötü eleştiri yazılarıyla alınca işsiz kalır. Erkek arkadaşı Peter’ın bir süre istemeden ilgisiz kalması da onun mutsuzluğuna tuz biber eker.

Bu arada Örümcek-Adam iki büyük tehditle de başetmek zorundadır: Kaçak bir suçluyken bilimsel bir deneyin kurbanı olarak Kumadam’a dönüşen Flint Marko ile Peter’ın gazetedeki işine göz koyan ve aşırı hırsına yenik düşerek Venom’a dönüşen Eddie Brock.

Örümcek Adam’ın yeni bir hayranı da vardır ayrıca. Gwen Stacy en başta Eddie’nin nişanlısıyken hayatını kurtaran maskeli kahramanımıza aşık olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


 “Örümcek-Adam 3”, Peter Parker’ın karşısına üç tane dişli düşman çıkarıyor. Bu yüzden aksiyon sahneleri birbiri ardına geliyor. Hatta finalde dördünün birden kapışmasını heyecanla izliyoruz. Ama en güzel tarafı kötülerin kötü olmalarının çok güzel açıklanıyor olması. Kumadam aslında hasta kızının ameliyatı için para arayan çaresiz bir baba, Venom kapitalist düzende kendisine yer edinmeye çalışan beceriksiz ama fırsatçı bir genç, Harry ise babasının ölümünün ardından kendisini büyük bir boşlukta hisseden genç bir adam. Aslında Örümcek-Adam bir ara hepsinden daha kötü oluyor. Üstelik kötülüklerini adam döverek ya da kemik kırarak değil, sevdiklerinin kalplerini kırarak gerçekleştiriyor. Görünüşte uzaydan gelen bir virüs yüzünden kötücül tarafıyla tanışan Peter Parker, aslında yetim ve öksüz kaldıktan sonra ona babalık yapan Ben amcasının gerçek katilini öğrendikten sonra intikam ateşiyle yandığı için kötüleşiyor.

Örümcek-Adam bu virüsten kurtulmak için kiliseye sığınmakta zira bu virüs kilise çanının sesiyle ancak alt edilebilmektedir. Yani kötülükten ancak dine sığınmak yoluyla kurtulunabiliyor mesajını çıkarmak mümkün. Halbuki tam tersine dine sığınıp kötülük yapanlar da var bu dünyada...

Çocuklar açısından en karanlık “Örümcek-Adam” filmi bu. Çünkü Peter Parker, virüsün de etkisiyle hiç olmadığı kadar agresif bu sefer. Serinin diğer filmlerine göre kanın da grafik anlamda daha çok aktığı film aynı zamanda. Netflix'ten izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğesi  ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  ***

 


Yorum Yap

AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (animasyon dizi)   8 +

8.0 /10

Kendi kulvarında hiç eskimeyen bir klasik. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko

Oyuncular: Zach Tyler Eisen (ses), Mae Whitman (ses), Jack De Sena (ses), Dante Basco (ses), Michaela Jill Murphy (ses)

PERCY JACKSON VE OLİMPOSLULAR   11 +

7.0 /10

Sevilen gençlik kitabı serisinden başarılı bir uyarlama. Devamı

Süre: 40 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Jonathan E. Steinberg

Oyuncular: Walker Scobell, Leah Jeffries, Aryan Simhadri, Virginia Kull, Timm Sharp

KÜÇÜK BATMAN’İN NOEL’İ   7 +

6.5 /10

Eğlenceli ve akıcı bir süper kahraman animasyonu ama biraz şiddet var. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Mike Roth

Oyuncular: Luke Wilson (ses), James Cromwell (ses), Yaman Tümen (ses), Aziz Güngör (Ses), Rıza Karaağaçlı (ses)

PAW PATROL: SÜPER FİLM   5 +

6.5 /10

İlk filminden daha iyi değil ama yine de çocuklar için eğlenceli bir aksiyon. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Cal Brunker

Oyuncular: Kristen Bell (ses), James Marsden (ses), Finn Lee-Epp (ses), Mckenna Grace (ses), Marsai Martin (ses)