ÖRÜMCEK-ADAM    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Örümcek Adam insan hislerini içinde en çok barındıran süper kahramanlardan biri.

Her süper kahramanlaşan insan karakterinde olduğu gibi Peter Parker adlı genç de mutsuzdur ve baştan aşağı bir başarı hikayesine sahip değildir. Yönetmen Sam Raimi de “Örümcek Adam” fenomenine çizgi romanın ünlü teması “büyük güçler büyük sorumluluklar getirir”den yaklaşmıştı.

Henüz daha bebekken ailesinin ölümü üzerine May halası (aslında yengesi ya da teyzesi de olabilir) ve amcası Ben ile yaşamakta olan liseli bir gençtir Peter Parker. Bir okul gezisindeyken bilimsel bir tatbikat sırasında radyasyona maruz kalmış bir örümcek tarafından ısırılır. Bu durumdan hiç şüphelenmeyen Peter, aslında bu sayede kendisini çok güçlü kılacak örümcek özelliklerini kazanmıştır. Peter sıradan bir insanla, çok özel bir kahraman arasında aslında çok ince bir çizgide olduğunu fark eder. Bu arada sınıf arkadaşı Mary Jane’e de aşıktır ama bu konularda çok çekingen olduğu için ona bir türlü duygularını açamaz. Bu arada Peter’ın en yakın arkadaşının bilim adamı olan babası Norman Osborn da Amerikan ordusu için projeler üretmektedir. Ancak işine son verilince çok kızar ve bir projeyi kendi üzerinde dener. Böylece ortaya giderek Norman’ı daha da sindiren ama Norman’dan beslenen çılgın bir karakter çıkar. Örümcek Adam çizgi romanlarındaki en dişli karakterlerden Yeşil Goblin, Peter Parker ve sevdikleri için büyük bir tehlike olmuştur artık.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Vizyonu sırasında tüm dünyada çok büyük ilgi gören “Örümcek-Adam” henüz Marvel evreni yokken ve ortalık bu kadar çok süper kahraman filmiyle dolu değilken herkesi çok etkilemişti. Peter Parker’ı canlandıran Tobey Maguire’in sevilesi doğal performansı çizgi romandan daha farklı bir Peter çıkarıyordu karşımıza. Ancak tecrübeli yönetmen Raimi sayesinde heyecanlı, dramatik olarak tutarlı bir Örümcek-Adam izlemiştik.

İçerdiği bazı şiddet sahneleri yüzünden vizyona girdiği sırada 11 – 12 yaş aralığında sınıflandırmalar almıştı. Bazı ülkelerde 11+ bazı ülkelerde 12+ alarak gösterildi. Aslında bugünden bakınca pek çok süper kahraman filmine göre daha tolere edilebilir bir şiddet içermekte. Ancak Yeşil Goblin’in görüntüsünden ürkebilecek hassas çocuklar yine de olabilir. Ayrıca Peter’ın kendisini sorumlu tuttuğu bir yakının öldüğü sahne de üzücü bir sahne. 

Gelgelelim, filmin teması Peter’ın elde ettiği yeni güçler sayesinde sorumluluk duygusunun giderek güçlenmesi, olgunlaşması ve yardımı dokunabileceği insanlara yardım etmeye karar vermesidir. Yaratcısı Stan Lee’nin de belirttiği gibi Örümcek–Adam maskesi dünyanın her tarafında herkes tarafından takılabilecek bir maskedir. Yardımsever ve sorumluluk sahibi biri olmak için özel güçlere ihtiyaç yoktur aslında.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğesi ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

PİJAMASKELİLER   5 +

5.6 /10

Okul öncesi çocuklar için yapılmış süper kahramanlı animasyon dizisinde bazı unsurlara dikkat. Devamı

Süre: 10 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Christian De Vita

Oyuncular: Kyle Breitkopf (ses), Addison Holley (ses), Juan Luis Bonilla (ses)

SİHİRLİ GÜREŞÇİ   9 +

4.0 /10

Basit bir hikayeye sahip ve küçük çocuklar için kafa karıştırıcı bazı dengesizlikler mevcut. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Jay Karas

Oyuncular: Seth Carr, Tichina Arnold, Adam Pally

MEGAZEKA   6 +

6.7 /10

Seyir keyfi veren eğlencesi yüksek bir animasyon. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Tom McGrath

Oyuncular: Will Ferrell (ses), Jonah Hill (ses), Brad Pitt (ses), Tina Fey (Ses), Ben Stiller (ses)

LEGO FİLMİ   6 +

8.0 /10

Çok eğlenceli, komik, akıllı, pozitif mesajları bol bir aile eğlencesi. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Christopher Miller, Phil Lord

Oyuncular: Chris Pratt (ses), Will Arnett (ses), Elizabeth Banks (ses), Liam Neeson (ses), Morgan Freeman (ses)