MOANA    6+

9 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Disney’in ikibinli yıllarda çıkardığı en iyi animasyonlardan biri “Moana”. Bir “Frozen” kadar sükse yapamamasına şaşırıyor insan.

Güney Pasifik’in cennet gibi adalarından birinde ama okyanustan korkarak yaşayan Motunui halkının şefinin genç ve meraklı kızı Moana, on altı yaşına geldiğinde önemli bir karar vermek zorunda kalır. Çocukluğundan beri merak ettiği açık denize doğru yola çıkmaya karar verir ama bunu en çok da Motunui halkı ve güzel adası için yapmak zorundadır.

Moana, bir zamanlar yaptığı bir hareket sonucu Motunui halkını tehlikeye sokan yarı tanrı Maui’yi bulup ondan kendisine yardım etmesini ister, böylece onun kendi hatasını da telafi etmiş olacağını söyler. Ancak Maui’nin dev bir kibirin altında sakladığı bazı özgüven sorunları vardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Moana çok güçlü yazılmış bir genç kız karakteri. Son yıllarda izlediğimiz pek çok animasyonda böyle güçlü kız karakterler var ama neredeyse hiçbiri Moana kadar büyüleyici özelliklere sahip değil. Hem teknik olarak çok iyi bir işçilik var hem de güçlü karakteri, kararlılığı, cesareti ve duruşuyla genç kızlar için doğru ve cazip bir rol model oluşturmakta. En güzel tarafı da güçlü olmak için ‘erkeksi’ olmak zorunda olmaması...

Filmde çok eğlenceli ve yaratıcı durumların yaşandığı bir hikaye var. Kötü karakterler ve yaratıklar dahil filmde görünen bütün karakterler son derece renkli. (Hindistan cevizi korsanlar mesela). Aynı zamanda güzel müziklerle de donatılmış bir animasyon olan “Moana” kesinlikle tam bir aile eğlencesi.

Film iTunes, Google Play gibi dijital platformlardan izlenebiliyor. Ayrıca DVD’si de ülkemizde çıktı.

DİKKAT: Film bizde genel izleyici sınıflandırmasıyla vizyona çıkmıştı ama 6 yaşından küçük bazı hassas çocuklar için özellikle finalde ortaya çıkan ve alev topları fırlatan kötü dev biraz korkutucu olabilir. 


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar -

Şiddet / Korku öğesi ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *


Yorum Yap

Mai Ada Karpat

19 Ocak 2020 Pazar

Moana’nın dünyayı kurtarmasını çok sevdim.

CANAVARLAR YARATIKLARA KARŞI  

7,0 /10

Eğlenceli aksiyon sahneleriyle dikkat çeken, bol şamatalı fantastik öğeleri olan akıcı bir animasyon. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Rob Letterman, Conrad Vernon

Oyuncular: Reese Witherspoon (ses), Seth Rogen (ses), Hugh Laurie (ses), Kiefer Sutherland (ses)

ROBOTLAR  

7,0 /10

Bu 2005 yapımı keyifli film; biraz kenarda kalmış, çok popüler olamamış, devamı getirilmemiş, halbuki çok güzel mesajları olan eğlenceli ve parlak bir animasyon. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Chris Wedge

Oyuncular: Ewan McGregor (ses), Halle Berry (ses), Mel Brooks (ses), Paula Abdul (Ses)

CAN DOSTLAR  

7,0 /10

Apartman çocukları uzun zamandır ihmal ettikleri parklara geri dönmeye karar verirlerse. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Tuğçe Soysop

Oyuncular: Selim Bayraktar, Berat Efe Parlar, Esat Polat Güler

ARKADAŞIM TİLKİ  

7,4 /10

“Arkadaşım Tilki”, kırsal bir bölgede yaşayan bir ailenin küçük kızının evcilleşme imkanı bulunmayan türden bir tilki ile geliştirdiği arkadaşlığını “Ayı” (L’ours) filmindeki gibi yarı-belgesel formunda anlatan güzel bir Fransız filmi. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Luc Jacquet

Oyuncular: Bertille Noël-Bruneau, Isabelle Carré, Thomas Laliberté