MEKANLAR VE YÜZLER    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sinema ve fotoğraf sanatının şahane bir birleşimi, insan yüzlerini mekanlarla bir araya getiriyor ve ortaya izlenilesi bir belgesel çıkıyor...

2019’da kaybettiğimiz büyük bir sinemacı, yönetmen Agnes Varda ve 30’lu yaşlarında yetenekli, ünlü bir fotoğraf sanatçısı JR... İkisi birbirleriyle tanıştıktan sonra çok iyi anlaştıklarını keşfediyorlar ve birlikte bir fotoğraf gezisine çıkıyorlar. Gittikleri köylerde, kasabalarda ve kentlerde çeşitli insan hikayeleri dinleyip bu insanların fotoğraflarını çekiyorlar ve bu fotoğrafları çok büyük ebatlarla basıp büyük yapıların ya da duvarların üzerine yapıştırıyorlar. Ortaya harika manzaralar ve enstanteneler çıkıyor elbette.

Fotoğrafları çekilen insanların kendi görüntüleri, hikayeleri ve bu manzaraların birleşimi insan-zaman; insan-mekan ilişkilerini duygusal bir şekilde ortaya çıkarıyor. Birbirinden farklı kuşaklara ait iki sanatçı, bakış açılarını, tanıştıkları insanları, onların hikayeleriyle ve yaşadıkları çevreyle birleştirerek resmediyorlar. Mesela eskiden maden işçilerinin yaşadığı bir blokta artık tek başına yaşayan bir kadının kendi yüzünü evinin ön cephesinde gördüğü anki ifadeleri gereçekten görülmeye değer. Bir şekilde kişinin kendi geçmişi ve kimliğiyle gözgöze gelmesi yaşanıyor. Genç ve utangaç bir annenin fotoğrafının çalıştığı mahallenin bir duvarına kazınmasının o genç kadında yarattığı tuhaf duygu ve turistlerde oluşturduğu yoğun ilgi de görülmeye değer. Yüzlerimizde kazınan hayat ve duvarlara kazınan yüzlerimizin birlikteliği, bu hayatta bıraktığımız izlerin de bir temsili aynı zamanda.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Mekanlar ve Yüzler” bir süre sonra çok güzel bir arkadaşlığın da filmine dönüşüyor. Yönetmen ve fotoğraf sanatçısının insanlarla kurdukları iletişimle birlikte kendi aralarındaki iletişimlerini de büyük bir dostluğa dönüştürmeleri finalde göz yaşartıcı bir hale geliyor.

Zaten ortaya yetişkinler için son derece duygusal ve harika bir film çıkmış olması bir tarafa, çocuklar açısından da farklı bir duyarlılık geliştirecek bir belgesel var karşımızda. Belki de bu film sayesinde çocuklar da etraflarındaki insanların hikayelerinin farkına varmaya başlarlar biraz. İki sanatçının hayata ve insanlara bakışından etkilenebilirler. Mesela fotoğrafçılığa ilgi duyabilirler. Çevrelerine ve insanlara farklı perspektiflerle bakabilmeyi deneyebilirler.

Bu güzel ve anlamlı film, internette çeşitli adreslerde ve Beinconnect’te izlenebilmekte.

* Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -

Yönetmen:

JR, Agnès Varda

Oyuncular:

JR, Agnès Varda

Tür:

Belgesel Dram

Ülkesi:

Fransa

Yapım Yılı:

2017

Süresi:

94 dk


Yorum Yap

BABA ARANIYOR   13 +

5.0 /10

Meksika yapımı “Baba Aranıyor” iyi bir aile filmi olabilecekken biraz elden kaçmış. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Javier Colinas

Oyuncular: Natalia Coronado, Moisés Arizmendi, Silvia Navarro

AHTAPOTTAN ÖĞRENDİKLERİM   8 +

8.0 /10

Empati, yaşam döngüsü ve iletişim kurmak üzerine harika bir belgesel. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Pippa Ehrlich, James Reed

Oyuncular: Craig Foster

MULAN II   6 +

5.5 /10

Doğrudan ev sineması için yapılmış 2005 yapımı devam filmi ilk filmin çok altında. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Darrell Rooney, Lynne Southerland

Oyuncular: Ming-Na Wen (ses), BD Wong (ses), Mark Moseley (ses), Lucy Liu (ses), Sandra Oh (ses)

AY'DA İLK İNSAN   12 +

7.7 /10

Gerçek bir insan hikayesi, son derece samimi ve dramatik bir şekilde ele alınmış. Devamı

Süre: 141 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke , Kyle Chandler, Corey Stoll