LEGO FİLMİ 2    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Lego filmleri oyuncaklarla olan eski ilişkimize ve onlara olan nostaljik sevgimize zekice dokunan filmler. Tıpkı “Toy Story” filmleri gibi. Aynı zamanda çocuk izleyicilerine vaaz vermeyen, onların zekasını küçümsemeyen ve yetişkinleri de dışlamayan/Sıkmayan modern mesajlar ve göndermelerle dolu keyifli filmler.

“LEGO Filmi 2” de yine bu mantıkla ele alınmış zeki ve anlamlı bir hikaye anlatıyor. İlk film aslında babasının lego setlerini karıştıran bir çocuğun hayal dünyasına götürmüştü bizi. Finalde babası da ona katılmaya karar veriyordu ama oğluna bir haberi vardı: “madem senin oynamana izin verdik, o zaman kız kardeşin de sana katılsın”. İşte ikinci film tam da o cümleden başlıyor. Kız kardeşin oyuna dahil olmasıyla Emmet ve diğer kahramanlarımızın karşısına Lego Duplo’lardan oluşan yeni düşmanlar çıkıyor. İlk filmde onu Bay Başkan’ın zalimliklerine karşı mücadele etmeye ikna eden “Çılgın Stil” ile hayatı paylaşma hayalleri kuran Emmet, yine aynı iyimserliği ve tüm iyi niyetiyle bu mücadelede de önemli bir rol oynuyor.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Kız kardeş – erkek kardeş ilişkisinden yola çıkarak erkek çocuklarına ‘kaba ve ayrımcı  olmayın, karşı cinsle güzel güzel yaşayın’ mesajı verirken çocukların çok eğlenecekleri yine bol aksiyonlu ve zeki esprilerle dolu bir hikaye sunulmuş. Bu hikayenin bir yerinde bazı küçük çocukların kafasını karıştırabilecek bir zaman yolculuğu detayı var. Ama film kendi teması içinde bunu güzelce izah ediyor. 

Klasik Lego oyuncaklarına, Lego Friends ve Lego Duplo serileri de katılarak ilk filmdekinden daha renkli ve zengin bir evren oluşturulmuş. Büyükler için “Mad Max”, “Zor Ölüm”, “Geleceğe Dönüş” ve önceki tüm Batman filmlerine mizahi göndermeler yapılarak yetişkin seyircilere de bol bol malzeme sunulmuş.

İlk filmdeki gibi çatışmaların bol olduğu aksiyon sahneleri var “Lego Filmi 2”nin de. Biraz fazla hızlı kurgulu olduğu için filme Türkiye’de, doğru bir şekilde 7A sınıfı verilmiş. Yani 7 yaşın altındaki çocukların ancak ailesiyle birlikte izlemesi uygun görülmüş. Ama 4-5 yaşlar için biraz yorucu ve kimi detaylarıyla biraz akıl karıştırıcı olabilir.

İlk filmi izleyen ve seven çocuklar aileleriyle birlikte eğlenerek izleyeceklerdir. 


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar *

Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *****


Yorum Yap

CANAVARLAR YARATIKLARA KARŞI  

7,0 /10

Eğlenceli aksiyon sahneleriyle dikkat çeken, bol şamatalı fantastik öğeleri olan akıcı bir animasyon. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Rob Letterman, Conrad Vernon

Oyuncular: Reese Witherspoon (ses), Seth Rogen (ses), Hugh Laurie (ses), Kiefer Sutherland (ses)

ROBOTLAR  

7,0 /10

Bu 2005 yapımı keyifli film; biraz kenarda kalmış, çok popüler olamamış, devamı getirilmemiş, halbuki çok güzel mesajları olan eğlenceli ve parlak bir animasyon. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Chris Wedge

Oyuncular: Ewan McGregor (ses), Halle Berry (ses), Mel Brooks (ses), Paula Abdul (Ses)

CAN DOSTLAR  

7,0 /10

Apartman çocukları uzun zamandır ihmal ettikleri parklara geri dönmeye karar verirlerse. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Tuğçe Soysop

Oyuncular: Selim Bayraktar, Berat Efe Parlar, Esat Polat Güler

ARKADAŞIM TİLKİ  

7,4 /10

“Arkadaşım Tilki”, kırsal bir bölgede yaşayan bir ailenin küçük kızının evcilleşme imkanı bulunmayan türden bir tilki ile geliştirdiği arkadaşlığını “Ayı” (L’ours) filmindeki gibi yarı-belgesel formunda anlatan güzel bir Fransız filmi. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Luc Jacquet

Oyuncular: Bertille Noël-Bruneau, Isabelle Carré, Thomas Laliberté