KÜÇÜK AYAK    6+

8,3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

"Küçük Ayak" (Smallfoot) son derece eğlenceli, müzikal ve mesajı kuvvetli, hareketli bir animasyon.

Biliyorsunuz, Kocaayaklar (yani yetiler), Himalayalar’da yaşayıp yaşamadıkları hep gizemli kalmış, maymun ve ayı karışımı dev hayvanlardır. "Küçükayak" bu efsaneyi tersine çeviren bir hikayeye sahip. Bulutların üstünde dağın zirvesine yakın bir köyde yaşayan kocaayak ahalisi için “küçükayak” dedikleri insanlar varlıkları belirsiz efsanelerdir. Liderleri Taşkoruyucusu’nun sürekli üzerinde taşıdığı taşlara yazılmış ve sorgulanması tümüyle yasak olan kurallarla yönetilmekteler. Genç kocaayak Migo bir gün kazara bir insanla karşılaşır, heyecanla köyüne gittiğinde buna kimseyi inandıramaz. Ama meraklı arkadaşları bu olayın peşini bırakmayacaklardır.

 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Doğrusu animasyon filmlerde pek de rastlamadığımız değişik bir tema işliyor film. Kocaayaklar kendilerine söylenen bütün kuralları hiç sorgulamadan, merak dahi etmeden yaşamak zorundadırlar. Oysa Migo ve arkadaşları, özellikle de şefin kızı Meechee, bilimsel gerçeklere inanan, meraklı, devamlı sorular soran ve cevaplarını arayan biridir.

“Küçük Ayak” çocuklara kendilerine söylenen her şeye körü körüne inanmamaları gerektiğini, sorgulamalarını ve gerçekliklerinden emin olmalarını öğütlüyor. Ayrıca insanlar ve yetiler arasında, farklı olandan korkmakla başlayan iletişimsizlikle doğan önyargıların bizi ne kadar da yıkıcı sonuçlara ulaştırabileceği konusunda da bizi uyarıyor.

Bilginin ve bilmenin ne kadar değerli olduğunu vurgulayan film, iletişimin önemini de çocuklara güzelce anlatıyor. “Bazen çapraşık ve korkutucu olsa dahi, gerçekleri bilerek yaşamak, bir yalanın içinde yaşamaktan daha iyidir” diyor film. Günümüzde bu çok değerli bir mesaj doğrusu.

Bunun yanında film son derece eğlenceli, güzel esprilerle donatılmış, teknik olarak da göz dolduran iyi bir animasyon. 6+ yaşlar için gayet uygun. Bazı hassas çocuklar, filmde Migo’nun üzerine doğru düşen uçak sahnesinde ve taşkoruyucusunun rap şarkı eşliğinde Migo’ya geçmişi anlattığı sahnede biraz ürkebilirler. Ayrıca yükseklerden düşen karakterlerin yaralanmaması gibi çizgi film esprilerinin olduğunu da belirtelim. 

“Küçük Ayak”ın DVD’si ülkemizde bulunabiliyor. Ayrıca iTunes’dan, Digiturk ve Google Play’den de izlenebilmekte.


Pozitif Mesajlar  *****
Flörtöz Durumlar 
**
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

ELF  

7,0 /10

Ailece keyifle izlenecek bir komedi filmi olan “Elf”, çocukların yılbaşı yaklaştıkça artan heyecanlarına iyi gelecek bir film. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Will Ferrell, James Caan, Zooey Deschanel, Mary Steenburgen, Edward Asner

ARKADAŞIM TİLKİ  

7,4 /10

“Arkadaşım Tilki”, kırsal bir bölgede yaşayan bir ailenin küçük kızının evcilleşme imkanı bulunmayan türden bir tilki ile geliştirdiği arkadaşlığını “Ayı” (L’ours) filmindeki gibi yarı-belgesel formunda anlatan güzel bir Fransız filmi. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Luc Jacquet

Oyuncular: Bertille Noël-Bruneau, Isabelle Carré, Thomas Laliberté

DENİZİN ŞARKISI  

9,0 /10

Hayal gücü çok yüksek, duygusal ve çok değerli bir animasyon. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Tomm Moore

Oyuncular: David Rawle (ses), Brendan Gleeson (ses), Lisa Hannigan (ses), Fionnula Flanagan (ses)

PINGU  

7,0 /10

İsviçre yapımı Pingu çizgi dizisi ilk kez 80’li yıllarda yapılmış olmasına rağmen hâlâ bazı ailelerin okul öncesi çocuklarına keyifle izlettiği bir yapım. Devamı

Süre: 5 dk. Yapım Yılı: 1986

Yönetmen: Liz Whitaker

Oyuncular: Carlo Bonomi (ses), David Sant (ses), Marcello Magni (ses)