KÜÇÜK AYAK    6+

8.2 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Son derece eğlenceli, müzikli, komik, mesajı kuvvetli ve dinamik bir animasyon.

Biliyorsunuz, Kocaayaklar (yani yetiler), Himalayalar’da yaşayıp yaşamadıkları hep gizemli kalmış, maymun ve ayı karışımı dev hayvanlardır. "Küçükayak" bu efsaneyi tersine çeviren bir hikayeye sahip. Bulutların üstünde dağın zirvesine yakın bir köyde yaşayan kocaayak ahalisi için “küçükayak” dedikleri insanlar varlıkları belirsiz efsanelerdir.

Liderleri Taşkoruyucusu’nun sürekli üzerinde taşıdığı taşlara yazılmış ve sorgulanması tümüyle yasak olan kurallarla yönetilmekteler. Genç kocaayak Migo bir gün kazara bir insanla karşılaşır, heyecanla köyüne gittiğinde buna kimseyi inandıramaz. Ama meraklı arkadaşları bu olayın peşini bırakmayacaklardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Doğrusu animasyon filmlerde pek de rastlamadığımız değişik bir tema işliyor film. Kocaayaklar kendilerine söylenen bütün kuralları hiç sorgulamadan, merak dahi etmeden uygulayarak yaşamak zorundadırlar. Oysa Migo ve arkadaşları, özellikle de şefin kızı Meechee, bilimsel gerçeklere inanan, meraklı, devamlı sorular soran ve cevaplarını arayan biridir.

“Küçük Ayak” çocuklara kendilerine söylenen her şeye körü körüne inanmamaları gerektiğini, sorgulamalarını ve gerçekliklerinden emin olmalarını öğütlüyor. Ayrıca insanlar ve yetiler arasında, farklı olandan korkmakla başlayan iletişimsizlikle doğan önyargıların bizi ne kadar da yıkıcı sonuçlara ulaştırabileceği konusunda da bizi uyarıyor.

Bilginin ve bilmenin ne kadar değerli olduğunu vurgulayan film, iletişimin önemini de çocuklara güzelce anlatıyor. “Bazen çapraşık ve korkutucu olsa dahi, gerçekleri bilerek yaşamak, bir yalanın içinde yaşamaktan daha iyidir” diyor film. Günümüzde bu çok değerli bir mesaj doğrusu.

Bunun yanında film son derece eğlenceli, güzel esprilerle donatılmış, teknik olarak da göz dolduran iyi bir animasyon. 6+ yaşlar için gayet uygun. Bazı hassas çocuklar, filmde Migo’nun üzerine doğru düşen uçak sahnesinde ve taşkoruyucusunun rap şarkı eşliğinde Migo’ya geçmişi anlattığı sahnede biraz ürkebilirler. Ayrıca yükseklerden düşen karakterlerin yaralanmaması gibi küçük çizgi film esprilerinin olduğunu da belirtelim. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  *****
Flörtöz Durumlar 
**
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

ACAYİPGİLLER   10 +

7.0 /10

Bazen hayli absürt (ve biraz da sivri) espriler de barındıran, eğlenceli bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 15 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Ethan Banville, James Rallison

Oyuncular: James Rallison (ses), Julian Gant (ses), Kimberly Brooks (ses), Harland Williams (ses), Emily Eiden (ses)

IVY+BEAN   7 +

7.0 /10

Sevilen bir çocuk kitabı serisinden uyarlanan eğlenceli film serisinin başlangıç filmi. Devamı

Süre: 50 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Elissa Down

Oyuncular: Madison Skye Validum, Keslee Blalock, Marci T. House, Jaycie Dotin, Garfield Wilson

I AM GROOT   6 +

7.0 /10

Marvel evreninin en farklı karakterlerinden biri olan Groot’un kısa filmleri küçük izleyiciler için yapılmış. Devamı

Süre: 5 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Kirsten Lepore

Oyuncular: Vin Diesel (ses), Fred Tatasciore (ses)

ASLAN HÜRKUŞ: KAYIP ELMAS   4 +

7.0 /10

Sinemalarda da ilgi görmüş ve iyi kurulmuş Türk yapımı bir animasyon film. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Hakan Bol, H. Sinan Güngör

Oyuncular: Kayra Özdemir (ses), Elif Gizem Aykul (ses), Nusret Çetinel (ses), Sinan Pekinton (ses), Erdal Küçükkömürcü (ses)