KÖPEKBALIĞI HİKÂYESİ    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ağırlıklı olarak “Baba” (The Godfather) ve “Jaws” gibi yetişkin filmlere gönderme yaparak oluşturulmuş eğlenceli bir animasyon.

Sert kardeşi ve babasından bağımsız olarak sanatçı ruhlu, kibar ve bunlar yetmezmiş gibi bir de etyemez bir köpekbalığı olan Lenny ile, zengin ve popüler olma sevdasına düşmüş, geveze ve küçük bir balık olan Oscar’ın yolları bir gün kesişir. Oscar’ın kumar borcunu tahsil etmek isteyen kötü balıklar onu tam kurban edeceklerken Lenny ile garip bir tanışma yaşarlar ve bir anlaşma yaparlar. Oscar, güçlü mafya babası olan babasından saklanmak isteyen Lenny’ye kalacak yer ayarlayacaktır, Lenny de Oscar’ın tüm şehirde kahraman olması için ondan dayak yiyor gibi yapacaktır. Bir süre her şey yolunda gider ama sonrası epey bir karışır.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Mafya komedisi yapmak çok kolay bir iş gibi gözükse de ortaya nitelikli bir film çıkarmak pek o kadar da kolay olmuyor. Üstelik bunu çocuklar için yapılan bir animasyona uyarlamak daha da zor. “Köpekbalığı Hikâyesi” biraz da “Kayıp Balık Nemo”nun popülerliğini mafya komedisi formulüyle birleştirmek istiyor. Birbirinden yıldız isimlerin seslerinden de faydalanarak ortaya iyi bir seyirlik çıkarıyor. Tüm balıkların yaşadığı şehri New York’a benzeten yönetmenler, köpekbalıklarını mafya ailesi konumuna getirip Will Smith’in seslendirdiği Oscar adlı küçük balığı da çok konuşan bir siyahi kahraman olarak tasarlıyorlar aslında. Dublaj listesi tam bir yıldızlar karması.

Eğlence düzeyi yüksek, hızlı ve keyifli bir film Köpekbalığı Hikâyesi. Ama bazı göndermeler ve espriler küçük çocuklar için çok kolay anlaşılır değil. Özellikle de “Baba” türevli mafya filmlerine hiç aşina olmadıkları için bazı detaylar onlar için tuhaf kaçabilir. Bu özelliğinden dolayı bir parça çizgi film şiddeti de barındrıyor film.

Arkadaşlığın değerine vurgu yapan film en çok da eğlence için izlenebilir. Netflix ve iTunes’da bulunabiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ÖZGÜR RUH   8 +

7.0 /10

Maceraperest tarafıyla dikkat çeken, pes etmemeye ve hayvan sevgisine dair başarılı bir animasyon. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Kelly Asbury, Lorna Cook

Oyuncular: Matt Damon (ses), James Cromwell (ses), Daniel Studi (ses), Chopper Bernet (ses)

GRİNÇ   6 +

6.0 /10

İkinci kez sinemaya uyarlanan bu meşhur çocuk klasiği, çok güçlü olmasa da yine eğlenceli bir hikaye ve güzel mesajlar vadediyor. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Yarrow Cheney, Scott Mosier

Oyuncular: Benedict Cumberbatch (ses), Cameron Seely (ses), Rashida Jones (ses), Pharrell Williams (ses), Tristan O'Hare (ses)

JURASSIC WORLD: KRETASE KAMPI   9 +

7.5 /10

Jurassic Park seven genç çocuklar için tasarlanmış heyecanlı bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Zack Stentz, Nick Jones Jr.

Oyuncular: Paul-Mikél Williams (ses), Kausar Mohammed (ses), Jenna Ortega (ses), Ryan Potter (ses), Raini Rodriguez (ses)

ZOOTROPOLİS: HAYVANLAR ŞEHRİ   8 +

7.7 /10

Ayrımcılık karşıtı mesajı ve polisiye hikayesiyle ilgi çekici bir animasyon. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Byron Howard, Rich Moore

Oyuncular: Ginnifer Goodwin (ses), Jason Bateman (ses), Idris Elba (ses), Cem Yılmaz (ses), Aysun Topar (ses)