KÖPEK ADASI    10+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Son derece duygusal, zeki ve iğneleyici bir mizahla harmanlanmış müthiş bir stop-motion örneği... 

“Köpek Adası”nda Megasaki adlı hayali bir Japon metropolünün valisi Kobayashi, köpeklerden yayıldığı anlaşılan bir hastalığı bahane ederek, bütün evcil köpekleri şehrin dışında bir adaya toplamaya karar verir. Kısa sürede bir çöp adasına dönüşen bu adada yiyeceksiz kalan köpekler yaşam savaşı verirken evcil köpeğini geri isteyen 12 yaşındaki inatçı bir çocuk el yapımı bir uçakla adaya geliverir. Atari adlı bu çocuk Spots adlı köpeğini ararken Rex, King, Boss, Duke ve Chief’ten oluşan bir köpek grubundan destek görür.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Köpek Adası” en başta son derece ustalıkla detaylandırılmış ve çok çalışıldığı belli olan mikro setleriyle ilgi çeken bir animasyon. Zaten stop-motion film yapmak çok zorken, bu kadar minik detaylarla süslü bir işçilik de olağanüstü bir seyir keyfi sunuyor izleyiciye. Elbette Wes Anderson’ın her filminde olduğu gibi son derece parlak fikir ve esprilerle, türlü absürd sevimliliklerle dolu sempatik bir senaryoyla yola çıkılmış. Politikacıların yozlaşmış halleri, medyanın yaşananlar sırasında aldığı tavırlar, hayvan haklarını savunanlarla politikacılar arasındaki insaniyet farkı gibi kavramlar zaman zaman çocuksu bir samimiyet içinde ustaca yedirilmişler. Anderson’ın yine stop-motion tekniğiyle çektiği “Yaman Tilki” çocuk izleyiciye daha yakın duran bir filmdi, ama “Köpek Adası” da ince ve yer yer de köşeli mizahına rağmen özellikle 10 yaşından büyük çocuklar için de anlamlı bir film.   

“Köpek Adası” arkadaşlık, bağlılık ve onurlu yaşam hakkında şahane bir hikaye anlatıyor. Ailece keyifle izleyebileceğiniz eğlenceli bir film... 
DVD'si bulunmakta. Ayrıca Dsmart, iTunes ve BeinConnect'ten de izlenebilmekte...


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  ** 
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  ** 
Alkol – Sigara kullanımı 
(Köpek) isteme potansiyeli  ***  


Yorum Yap