KİM DEMİŞ KÖTÜYÜZ DİYE?    6+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Yaşı uygun çocukların aileleriyle birlikte eğlenerek izleyebilecekleri bir suç komedisi.

Başarılı bir grafik roman serisinden uyarlanan film aslında büyüklerin de ilgisyle izleyebileceği bir suç filmi olarak tasarlanmış. Hikaye, sakinlerini insanlar ve hayvanların oluşturduğu alternatif bir Los Angeles ortamında geçiyor. 5 kişilik bir soygun çetesi son derece karizmatik Kurt liderliğinde soygundan soyguna zıplıyorlar. Kurt’un etrafındaki diğer arkadaşlar kasa hırsızı Yılan, kılık değiştirme ustası Köpekbalığı, öfkelenince bayıltıcı gaz çıkaran Piranha ve usta hacker Tarantula’dır. Gerçekleştirdikleri soygunlar onları şehrin en korkulan suçluları haline getirmiştir. Çünkü bu soygunlar sırasında peşlerine takılan polislerle şehri epey bir salladıkları için şehrin en kötüleri olarak nam salmışlardır. Sadece kendi zevklerini ve menfaatlerini düşünen bencil kişilerdir.

Şehrin yeni valisi çekici tilki Diane, son büyük soygunları sonrasında yakaladığı çeteyi hapishaneye gönderirken, iyilik ödülü sahibi kobay faresi Profesör Marmelat’ın sunduğu teklifi kabul eder. Profesör Marmelat onları kendi tesisinde kampa alarak iyi kişiler haline dönüştürebileceğini söyler. Kurt ve arkadaşları herkesi iyi kişilere dönüştüklerine inandırıp yine bildiklerini okuyacakları eski günlere dönmenin planlarını yaparlar. Ama işler hiçkimsenin tahmin etmediği bir yöne doğru gidecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Açıkçası çocuklar için bir soygun ve suç filmi yapmak enteresan bir fikir ama zor bir iş diğer yandan. George Clooney’li “Ocean’s Eleven” filmlerine bolca gönderme yapan film güneşli Los Angeles atmosferi, caz tonlu müzikleri ve havalı animasyon tekniğiyle son derece parlak. İyi bireyler olmaya, bencillikten sıyrılmanın önemine ve arkadaşlığa vurgu yapan hikayesi de güzel. Ancak çok ince bir denge tutturmak gerek bu tip hikayelerde. “Kim Demiş Kötüyüz Diye?” bazen sınırları birazcık zorluyor. Çizgi film şiddeti dediğimiz düşme, çarpma, vurma zaten epey var. Daha en başta kahramanlarımızın gerçekleştirdiği banka soygunu sırasında yaşanan ve değme aksiyon filmlerine taş çıkartan bölüm “Hızlı ve Öfkeli” filmlerini hatırlatan hızlı çarpışma sahneleriyle dolu.

Ama bunun dışında yine de soygun yapan bir çetenin tıkır tıkır planlar kurması ister istemez havalı gösteriliyor. Oysa yankesicilikler, dolandırıcılıklar gırla gidiyor aralarda. Özellikle de Kurt karakteri karizmatik ve centilmen, çekici bir hırsız. Vali Diane ile flörtleşiyorlar, bir parti sahnesinde de dans ediyorlar. Ayrıca Diane’in de sürpriz bir gizli kimliği var! Polis şefi, vali ve çetenin bilgisayar ustası Tarantula en az erkek karakterler kadar önemli dişi karakterler olarak tasarlanmışlar. Bu iyi.

Hikayenin son kısmında fantastik bir öğe olarak etki altına alınan kobayların devreye girişi hikayenin ilk yarısıyla biraz uyumsuz kalıyor. Ama yine de oldukça dinamik, baştan sona eğlenceli bir film. Sadece çocukların filmi doğru algılamalarına biraz yardımcı olmak gerekebilir.  

Türkiye’de filme 6A verilmiş, ancak 6 yaşın altındaki çocukların aileleriyle de olsa bu tip bir hikayeyi doğru algılamaları biraz zor. Bizce pek çok ülkenin uyguladığı 6+ daha doğru bir sınıflandırma olurdu. TOD TV'den izlenebiliyor... * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap