KAPTAN PENGU VE ARKADAŞLARI    4+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Küçük çocuklar için çevreci mesajlarla dolu, yormayan, sempatik bir animasyon...  

TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi dizilerinden biri olan “Su Elçileri” 2018’ten beri izleniyor. Her yaştan çocuklar için yapılmış bu çizgi dizi; seyri kolay, çevreci mesajlarla dolu maceralar anlatan ortalama 8 dakikalık bölümlerden oluşmakta. “Su Elçileri” dizisi, Avrupa Birliği tarafından eğitim ve farkındalık artırma teknik destek projelerinden de bir tanesi.

Gezegenin suyunu korumak ve doğanın bozulmasına engel olması için hayvanlar konseyi tarafından görevlendirilen Kaptan Pengu; arkadaşları manda Mandalina, mirket Misket ve pelikan Pelik ile maceralarını izlediğimiz "Su Elçileri" ekibini oluşturmuştur.

Dizinin bu ilk sinema filminde Kaptan Pengu yakın arkadaşı Putuk’un gözlerinin önünde kaybolmasının ardından Hayvanlar Konseyi’nden gelen yeni bir çağrıyla birlikte yine ekibini toplayarak yola çıkar. Kutuplarda gizemli bir akıntı ortaya çıkmıştır, dünyanın çeşitli yerlerinde de garip vakalar yaşanıyordur. Pengu ve arkadaşları çıktıkları yolculukta rastladıkları çeşitli hayvanların çevresel sorunlarını çözerek ilerler, yer yer komik olayların da olduğu maceralar yaşarlar.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film tıpkı dizisinde de olduğu gibi çevre kirliliği, küresel ısınma, sera gazları sayesinde buzulların erimesi gibi konularda çocukları bilgilendirip bilinçlendirmekte. Ekip elemanları sorumluluklarını bilen, birbirlerine yardımcı ve iyi niyetli karakterler. Pelik’in torununun uçmayı öğrenme süreci de güzelce yedirilmiş hikayeye. Bir an önce büyümek isteyen sabırsız bir çocuk profiline her şeyin zamanında yaşanması gerektiği de öğretiliyor. Hatta hikayenin bu kısmı ‘protez’ kullanmak zorunda olan çocuklara da gönderme yapması açısından önemli.   

Mandalina’nın 5,5 milyon takipçisi olan bir sosyal medya fenomenine dönüştürülmüş olması en başta biraz yadırganabilir. ‘Youtuber’ meselesini ‘genel izleyici’ sınıfındaki bir çocuk filmine katmak biraz riskli. Çocuklar zaten hep bunların içinde yaşar oldular. 3-4 yaşlarındaki çocukları bu uğraşla bu kadar erken tanıştırarak sosyal medyaya katılmaya çağırıp onu doğru şekilde kullanmanın ne olduğunu anlatmak biraz hassas bir mesele. Varılmak istenen sonuç doğru ve iyi niyetli olsa da küçük çocuklar tam tersi bir yönde cesaretlenebilir.

Neyse ki filmde ekip arkadaşları Mandalina’nın her yaşanan şeyi takipçileri için cazip bir videoya dönüştürme refleksini eleştiriyorlar. Ünlü olmaya bu kadar meraklı olmasıyla da eğleniyorlar. Mandalina bu meseleyi biraz abarttığını sonradan farkediyor ve arkadaşlarından da özür diliyor. Sosyal medyayı daha faydalı bir amaçla kullanabilmenin mümkün olduğunu hep birlikte gösteriyorlar.  

“Kaptan Pengu ve Arkadaşları” suyun insan hayatındaki önemini, kuraklık tehlikesini ve çevre kirliliğini çok iyi anlatıyor. Ayrıca ihtiyacı olanların yardımına koşmak, iyi geçinmek, öğrenmek, merak etmek, ihtiyaç olduğunda cesaretli olmak, korku duygusuyla mücadele etmek gibi temalarda da son derece pozitif mesajlar vermekte. Ancak ebeveynler sosyal medya meselesini çocuklarıyla konuşmalılar. * Burak Göral   


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

PRENSES MONONOKE   13 +

8.2 /10

Büyük, epik bir macera, ama küçük çocuklar için fazla şiddetli. Devamı

Süre: 134 dk. Yapım Yılı: 1997

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Oyuncular: Yôji Matsuda, Yuriko Ishida, Yûko Tanaka

GORTIMER GIBBON VE NORMAL SOKAK MACERALARI   7 +

8.0 /10

Ailece keyifle izlenebilecek, olumlu mesajlarla dolu bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 26 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: David Anaxagoras

Oyuncular: Sloane Morgan Siegel, Ashley Boettcher, Drew Justice

TARZAN (2013)   8 +

6.8 /10

Klasik hikaye yeni teknolojiyle animasyona uyarlanmış ama biraz şiddet var. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Reinhard Klooss

Oyuncular: Kellan Lutz (ses), Spencer Locke (ses), Les Bubb (ses)

FIRTINA ÇOCUK   10 +

7.7 /10

Avustralya yapımı duygusal, hüzünlü, çevreci bir hayvan sevgisi filmi. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Shawn Seet

Oyuncular: Finn Little, Jai Courtney, Geoffrey Rush, Erik Thomson, Morgan Davies, Trevor Jamieson