KAPTAN DÜŞÜKDON: DESTANSI İLK FİLM    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Popüler bir çocuk kitapları serisinden uyarlanan filmde biraz fazla ‘hafif mizah’ kullanılmış.

Birbirleriyle ayrılmaz bir ikili oluşturan iki arkadaş, George ve Harold okudukları okulun sert müdürü Bay Krupp’ı hayal güçleri ve yaramazlıklarıyla bıktırmışlardır. Müdür Krupp ikisinin sınıflarını ayırmak üzereyken sihirli bir oyuncak yüzük sayesinde olaylar bambaşka bir yere varır. Müdür Krupp iki arkadaşın hayal dünyalarında yarattıkları çizgi roman kahramanı Kaptan Düşükdon’a dönüşür. Bu karmaşanın içinde okulun yeni fen öğretmeni olarak işe başlayan Profesör P’nin çocuk kahkahalarını bitirme projesi devreye girince heyecanlı ve komik olaylar birbirini takip eder.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kaptan Düşükdon” göründüğünden daha eğlenceli bir film. George ve Harold’ın dünyası çok renkli ve insanın tasasız, hinlik peşindeki çocukluk günlerine olan hasretini kaşıyor. İkilinin hayal dünyasını film o kadar hareketli ve neşeli bir kurguyla sunuyor ki eğlenmemek mümkün değil. Özellikle çorap kuklalarla yaptıkları ve Muppet Show’u hatırlatan kısım üst düzey bir mizah barındırıyor. Elbette bir süper kahraman fikri varsa hikayede bir de kötü adam olmalı; ama Profesör P’nin hikâyesi devreye girdikten sonra bütün parlak fikirler kendisini giderek animasyon klişelerine teslim etmeye başlıyor.

“Kaptan Düşükdon” kendisini baştan sonra sıkılmadan izlettiriyor. Ama arkadaşlık, ekip çalışması ve bir parça da empati meselesi dışında hikayenin çok sağlam bir mesaj barındırdığı da pek söylenemez. Bol bol gaz çıkarma ve popo esprisi var. Neyse ki zeki espriler de bir hayli fazla. Çizgi film şiddeti diyebileceğimiz sahneler hayli yumuşatılıp komikleştirilmiş. Bol bol patlama efektleri var ama çok tahrip edici gözükmüyorlar.

Sonuçta çocuklarla birlikte yanlış anlaşılabilecek mizahi öğeleri yorumlayarak ve daha çok eğlence amaçlı izlenebilir. Daha sonra Netflix’te bir sürü video filmi ve dizisi de yapıldı. Ama Netflix’te bu sinema filmi yok. iTunes ve Google Play’den izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap