KALK VE DİREN    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde iyi bir eğitimcinin yarattığı mucizeye tanık olabilirsiniz.

Jaime Escalante latin kökenli bir matematik hocasıdır. Los Angeles’da çete savaşlarının ve her türlü disiplin sorununun yaşandığı bir liseye tayin edilmiştir. Jaime, çoğunluğunu düşük gelirli latin ailelerin çocuklarının oluşturduğu öğrencilerin dikkatlerini derslerine vermeleri ve geleceklerini kurtarabilmek için matematiği öğrenmeleri için olağanüstü bir çaba harcar. Onları suçtan, şiddetten, uyuşturucu ve çete savaşlarından uzak tutarak yüksek matematik sınavı olan ‘calculus’a hazırlamaya başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Jaime’nin matematiğe farklı yaklaşımı ve öğrencilerle kurduğu iletişim gerçekten de takdire şayan. Hikayenin tümüyle gerçek olması da filmi daha cazip hale getiriyor. Jaime’nin hiç de örnek öğrenci profili oluşturmayan ergen öğrencilerinden aldığı karşılık ise inanılmaz. Zaten filmde de bunun altı son derece dramatik bir gelişmeyle çiziliyor.

Jaime Escalante yıllarını böyle çocukları matematikle suç dünyasından kurtararak geçiren emektar bir eğitimci. Onu filmde canlandıran Edward James Olmos’a Oscar adaylığı kazandıran ‘değişik’ performans filmi izleyen ergenlerin de ilgisini çekecektir.

Filmdeki öğrencilerin şehrin gettolarında yaşayan ve çoğunluğunu sistemin toplumun çeperlerinde yaşamaya zorladığı latin kökenlilerden oluşması hikayeyi daha da özel bir noktaya taşıyor. Film, kararlılık, sabır ve direnç göstermenin başarı sağlamaktaki önemine dikkat çekiyor aynı zamanda.

“Kalk ve Diren”, çocukların matematiğe karşı önyargılarını kırabilecek, başarı konusunda özgüven aşılayabilecek nitelikli bir film. Bazı sahnelerde Jaime’nin sınıfın her daim iddialı giyinen kız öğrencisiyle kurduğu birkaç diyalog ve öğrencilerin kendi aralarındaki bazı argo cümleler için de küçük bir uyarı koyalım.

Filme “Ayağa Kalk ve Başar” adıyla iTunes’dan da ulaşabilirsiniz.  


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar **
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap