IRON MAN 3    13+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

En fazla patlama içerikli aksiyon sahnesi barındıran Iron Man filmi...

İkinci filmde doğu-batı arasındaki düşmanlığı dengelemiş bir Iron Man izlemiştik. Eskinin silah üreticisi, şimdi de adalet dağıtıyor ve dünyayı daha yaşanır bir hale sokuyordu. Tony Stark bütün teknolojisini ve kapitalist şirketini Iron Man teknolojisini geliştirmeye yöneltmiştir artık.
Üçüncü film Iron Man’in çok önemli bir pozisyonda olduğu “Yenilmezler”i (The Avengers) hemen ardından gerçekleşen olayları anlatıyor aslında. Tony Stark, “Yenilmezler” macerasında ölümden dönmüştür ve bu yüzden de aksiyon sırasında sık sık panik atak geçirmektedir.

Üçüncü filmin bir sürprizi de; kaynak çizgi romanlarında kahramanımızı hayli zorlayan dahi bilimadamı, megolaman ve dövüş sanatları ustası “Mandarin”i önce Bin Ladin benzeri bir Arap teröristi olarak sunup sonrasında sürpriz bir ters köşe manevrayla madara etmesi... Bu hayli ‘doğulu’ süper-kötü, filmin asıl kötüsü değil oysa. Asıl ‘süper-kötü’nün yine Amerikalı çıkması ve sicili pek de temiz olmayan bir Amerikan başkanını tehdit ediyor olması da ilginç. Birçok süper kahramanın tersine, Iron Man’in ‘akıl hocası’nın yine kendisinin olduğunun altını çizercesine filmin başına ve sonuna eklenen dış ses, yine güzel bir senarist dokunuşu. Bu sayede karakter kendi psikanalizini de kendi yapıyor. Giydiği zırhın sadece bir koza olduğunu da ifşa ediyor filmin sonunda. Tony Stark belki de bu demir maskeden kurtulunca gerçekten “insan” olabilecektir... 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


"Iron Man 3", büyük güçlerin insan doğasına getirdiği kontrolsüz egonun Bin Ladin, Kaddafi gibileri doğurduğunu söylerken de küçük bir detayı görmezden geliyor tabi; bu egoları getiren büyük güçleri onlara hangi büyük güçler veriyor acaba? 
En azından bilinçli seyirci bunları bilerek izlediğinde filmin eğlencesine kendisini kaptırıp, verdiği filtreli mesajları da yerli yerine koyabilir. Ama bunu yapamayacak yaştaki çocuklar ve gençler bu son derece akıcı maceranın içinde kaybolabilirler.

Tony Stark’ın çapkınlığı bu filmde aşık bir adama evrilmiş. Meraj etmeyin cinsel imalar var yine ama rahatsız edici değil. Ancak diyaloglarda yine bazı argo kelimeler fazlasıyla var. Şiddet ise öncekiler gibi yerli yerinde duruyor. Film oldukça yüksek etkili patlama sahneleri içermekte.

Film ülkemizde 7+ 13A ile oynamıştı. Netflix filme 13+ vermiş. Bizim de notumuz bu yönde. iTunes’dan da izlenebilmekte.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ****
Argo Kullanımı ***
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

LEGO FİLMİ 2  

7,2 /10

Lego filmleri oyuncaklarla olan eski ilişkimize ve onlara olan nostaljik sevgimize zekice dokunan filmler. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Mike Mitchell

Oyuncular: Chris Pratt (ses), Elizabeth Banks (Ses), Will Arnett (ses), Tiffany Haddish (ses)

DOKTOR STRANGE  

7,5 /10

Marvel evreninin en kendine has karakterlerinden birisinin heyecanlı hikayesi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Scott Derrickson

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton, Rachel McAdams , Chiwetel Ejiofor, Mads Mikkelsen

CAPTAIN MARVEL  

7,5 /10

“Captain Marvel” hem çizgi roman tarihinin en güçlü kahramanlarından biriyle tanışma filmimiz hem de şimdiye dek yapılmış en feminist süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Anna Boden, Ryan Fleck

Oyuncular: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Jude Law, Annette Bening

ÖRÜMCEK-ADAM  

7,0 /10

Örümcek Adam insan hislerini içinde en çok barındıran süper kahramanlardan biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Willem Dafoe, James Franco, Cliff Robertson