IRON MAN    12+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocukların çok sevdiği süper kahramanın filmleri biraz fazla şiddet sahnesi barındırıyor.

“Iron Man” çizgi roman olarak hiçbir zaman “Hulk”, “Örümcek Adam” ya da “X-Men” kadar çok takip edilen fenomen bir Marvel süper kahramanı olmadı. Oysa “Iron Man”in hikayesi günümüz dünyası için daha inandırıcı özellikler barındırır. Çünkü ana kahramanı “X-Men”in kahramanlarının aksine erdemleri olan biri değil; iyi niyetli ama sinik bir gençken radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılıp kötülerin peşine düşen Peter Parker gibi de değil...  

Her şeyden önce “Iron Man”in alt kimliği olan Tony Stark, en başta bildiğimiz anlamda bir kahraman değil! Silah imalatçısı, çok zengin bir züppe, paragöz ve hazcı bir playboy. ABD’nin çıkarları uğruna parayı bastırana silahlarını ve teknolojisini satmaktadır. Kimin ne için kullandığı umurunda değildir. Ama günün birinde kendi silahlarıyla rehin alınır. Orijinal hikayede zamanın moda düşmanı Vietnamlılar tarafından kaçırılmışken, 2008 yapımı ilk sinema filminde, Afganistan’daki bir terörist çete lideri ona zorla tahrip gücü yüksek bir roket yaptırmak ister. Ancak Stark kendisine verilen imkanları oradan kaçmak için faydalanacağı silahlandırılmış bir zırh yapmak için kullanır. Başarılı kaçış operasyonundan sonra ülkesine döndüğünde yaptığı işin farkına varır ve şirketinde daha faydalı teknolojiler üretme kararı alır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklar ilk filmden itibaren sevdiler bu kahramanı. Bir defa karakterin nedamet getirip daha iyi biri olmak için çabalaması filmin en pozitif mesajı. Kendini daha ölçülü bir insan haline dönüştürüyor Tony Stark. Yoksun insanlarla daha ilgili olup kendi bencilliğinden de sıyrılıyor ufaktan. Kötülerin elinden kurtulurken de cesaretini test ediyor.

Bu pozitif mesajlarına rağmen savaş içerikli şiddet sahneleri hayli fazla. Çocuklar dahi ölümle tehdit edilmekte. Bazı yaralanma sahnelerinde kan görünüyor. Fazlasıyla patlama efekti izlenmekte. Yüksek teknolojili silahlar filmde sık sık kullanılmakta. Tony Stark’ın playboy yaşamı da bariz çıplaklıklar içermeyen sahnelerle anlatılmakta. “Iron Man” diyaloglarındaki üslup ve az da olsa görülen kan yüzünden pek çok ülkede 12 – 13 sınıflandırmasıyla vizyona çıkmış, bizde ise 7+ almıştı.

Netflix filme 13+ notu vermiş. Şimdiki çocukların Marvel filmlerine olan merakını biliyoruz, ama filmdeki şiddet ile silah satışı ve playboy yaşamı gibi yetişkin konular açısından en az 12 yaşına kadar bekletmekte fayda var.  

iTunes’dan da izlenebilmekte.  


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı **
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

LEGO FİLMİ 2  

7,2 /10

Lego filmleri oyuncaklarla olan eski ilişkimize ve onlara olan nostaljik sevgimize zekice dokunan filmler. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Mike Mitchell

Oyuncular: Chris Pratt (ses), Elizabeth Banks (Ses), Will Arnett (ses), Tiffany Haddish (ses)

DOKTOR STRANGE  

7,5 /10

Marvel evreninin en kendine has karakterlerinden birisinin heyecanlı hikayesi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Scott Derrickson

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton, Rachel McAdams , Chiwetel Ejiofor, Mads Mikkelsen

CAPTAIN MARVEL  

7,5 /10

“Captain Marvel” hem çizgi roman tarihinin en güçlü kahramanlarından biriyle tanışma filmimiz hem de şimdiye dek yapılmış en feminist süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Anna Boden, Ryan Fleck

Oyuncular: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Jude Law, Annette Bening

ÖRÜMCEK-ADAM  

7,0 /10

Örümcek Adam insan hislerini içinde en çok barındıran süper kahramanlardan biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Willem Dafoe, James Franco, Cliff Robertson