IRON MAN 2    12+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmden biraz daha sert ve şiddetli sahneler barındıran bir devam filmi. 

İkinci “Iron Man” filmi büyük ölçüde sırtını Robert Downey Jr.’a ve birinci sınıf oyuncu kadrosuna dayıyor. Ünlü oyuncu sayısını artırmakla kalmayıp kötü adamların, demir adam zırhının, robot askerlerin ve patlama sahnelerinin sayısı daha çok artmış. Bir de genç erkek izleyiciler için vücudunu saran siyah deriler içinde Black Widow karakteri de bu filmle giriş yapıyor Marvel evrenine.

İlk filmde Stark’ın tedavi edilmesine başlanan ‘yozlaşmışlığı’ bu filmde yerini, bu sefer de ‘aşırı özgüven’e bırakıyor. Yani Stark bu filmde de kibir ve abartılı özgüven konusunda teste tabi tutuluyor. Tony Stark icat ettiği silahlı zırh sayesinde doğu ve batı arasında istikrarı sağlamış aradan geçen zamanda. Film daha en başta mahkeme sahnesinde bunun altını kapkalın çiziyor. Silahlanmanın doğru kullanıldığında ne kadar da faydalı (!) olabileceğini söyleyen binlerce Hollywood filminden biri daha oluyor bu sahnelerde. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Kötü adam Ivan Vanko’ya gelince; Mickey Rourke’un zorlama ve sığ kötü adam karakteri etkili bir giriş yapsa da hikayeye sonrasında heyecanlandırmayı başaramıyor. Çünkü kötü adam olma motifi sıradan ve klişe. Finalde süper kahramanın ‘süper düşman’la olan büyük kapışması da etkiki olamıyor. Bir sürü robotun birbirine girdiği kakafonik bir kapışma izletiliyor. Film boyunca Tony Stark ne hâlâ yoz kalmayı tercih eden silah tüccarı rakibi Justin Hammer (Sam Rockwell) ile ne de Vanko’yla doğru düzgün uğraşıyor. Kendi sağlık problemi ve inandırıcı olmaktan yoksun, yapıştırma bir ‘baba sorunu’yla ilgileniyor daha çok. 

Filmin pozitif mesajı elbette Tony Stark’ın iyi insan olmak ve sorumluluk alma bilincinin gelişmesi konusunda yol aldığı mesafeyle ilgili. Stark bu macerasında dürüstlük ve yardımlaşma konusunda yeni dersler alıyor.

İlk filmden daha fazla şiddet ve daha fazla cinsellik iması bulunuyor filmde. Karakterlerin alkol kullanımı da ilk filme göre yüksek. Bu yüzden Netflix filme 16+ vermiş. Ama bizde de olduğu gibi tüm dünyada filme 12+ veya 13+ verilmiş. Bizce de en az 12+ olarak değerlendirilmeli. 
iTunes’dan da izlenebilmekte.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı **
Alkol – Sigara kullanımı  ***
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

LEGO FİLMİ 2  

7,2 /10

Lego filmleri oyuncaklarla olan eski ilişkimize ve onlara olan nostaljik sevgimize zekice dokunan filmler. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Mike Mitchell

Oyuncular: Chris Pratt (ses), Elizabeth Banks (Ses), Will Arnett (ses), Tiffany Haddish (ses)

DOKTOR STRANGE  

7,5 /10

Marvel evreninin en kendine has karakterlerinden birisinin heyecanlı hikayesi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Scott Derrickson

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton, Rachel McAdams , Chiwetel Ejiofor, Mads Mikkelsen

CAPTAIN MARVEL  

7,5 /10

“Captain Marvel” hem çizgi roman tarihinin en güçlü kahramanlarından biriyle tanışma filmimiz hem de şimdiye dek yapılmış en feminist süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Anna Boden, Ryan Fleck

Oyuncular: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Jude Law, Annette Bening

ÖRÜMCEK-ADAM  

7,0 /10

Örümcek Adam insan hislerini içinde en çok barındıran süper kahramanlardan biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Willem Dafoe, James Franco, Cliff Robertson