INDIANA JONES: KUTSAL HAZİNE AVCILARI    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ailece izlenebilecek eski usül bir macera ve aksiyon klasiği...

Sinema tarihinin en sevilen karakterlerinden biri olan Indiana Jones ile tanıştığımız 1981 yapımı filmde 2. Dünya Savaşı sırasında geçen hem komik hem de heyecanlı bir macera anlatılıyor.

Bir arkeolog olan profesör Jones, Amerikan hükümeti tarafından bazı özel güçleri olduğu tahmin edilen, Hz. Musa’nın kutsal sandığını Mısır’daki bir kazıdan çıkarmaya çalışan nazileri engellemesi için görevlendirilir. Dr. Jones eski sevgilisi Marion’un da içinde bulunduğu bir durumda kendisi gibi hazinenin peşine düşen nazilerle de karşılaşır. Bundan sonrası hiç durmayan ve zevkle izlenen bir aksiyon-macera.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Kahramanımız Henry “Indiana” Jones, içi boş bir aksiyon kahramanı değildir. Dünya tarihine ve kültürlerine ait değerli eserlerin kötü niyetli insanların eline geçmesine engel olmakta ve onları olmaları gereken yerlere yani müzelere emanet etmektedir. Eğitimini aldığı mesleğinde uzman bir arkeologtur ve çok bilgilidir. Yani çocuklarınıza çok bilgili biri olmanın, eğitimli olmanın avantajlarını ve işinde uzman olmanın ne kadar “havalı” bir şey olduğunu anlatmanız açısından iyi bir örnek olabilir. Indiana Jones’u iyi bir kahraman haline getiren meziyetlerini, üstünlüklerini onunla konuşabilirsiniz. Kötü insanların neden kötü olduğunu da tabii ki. Sadece kendi menfaatlerinin peşine düşenlerin nasıl da kötücül insanlara dönüştüklerini ve ‘zararlı hırs’ın ne olduğunu da Indiana Jones filmlerinin kötü karakterlerini örnekleyerek konuşabilirsiniz... Ayrıca Indiana umarsız ve sarkastik tavırlarıyla bazı sahnelerde çok da eğlendiriyor. Harrison Ford bu karakteri ilk anlarından itibaren sevdiriyor.

Bu arada birçok sahnede birileri yaralanıyor ya da ölüyor. Filmin içine çokça yayılmış aksiyon sahnelerinin bazılarında hassas küçük çocuklar birkaç detaydan ürkebilirler. Bazı sahnelerde çoktan ölmüş insanların kafatasları görünüyor, bubi tuzaklarına kurban giden insanlar var, ateşli silahlarla ölenler/yaralananlar mevcut. Bir kişi de uçak pervanesine takılıyor ama deatylı gösterilmiyor. Indiana Jones sık sık büyük ölüm tehlikeleri atlatıyor. Ancak bütün bu şiddetli meseleler travmatik bir etki verecek şekillerde gösterilmiyorlar. Yani 11-12 yaşlardan itibaren izlenebilecek sahneler...

Film Disney+’ta Türkçe dublaj ve altyazı desteğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral  


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı -
Alkol – Sigara kullanımı  **
Kamçı isteme potansiyeli   *****


Yorum Yap