HEP BERABER    8+

8.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Mindenki", başta Oscar olmak üzere dünyanın pek çok festival ve yarışmalarında ödül kazanmış 26 dakikalık çok anlamlı, Macaristan yapımı harika bir kısa film. İngilizce adı “Sing” yani “Şarkı Söylemek”.

Macaristan‘da bir ortaokulda yeni kayıt olan Zsofi büyük bir hevesle okulun pek çok ulusal ve uluslararası başarıya imza atmış çocuk korosuna katılır. Koronun yöneticisi Erika başarı konusunda hırslı bir öğretmendir. Çok kısa bir süre içinde Zsofi’nin yeterince iyi bir sesi olmadığına karar verir ve ona koroda sadece ağzını oynatmasını, şarkı söylememesini söyler. Bunu sınıfta kimseye anlatmamasını da sıkı sıkı tembihler. 

Zsofi buna çok üzülür. Koro provaları sırasında şarkı söyler gibi yapmaya başlamıştır ama aynı korodaki yakın arkadaşı Lisa bunu keşfedecektir! Bundan sonrasını anlatmayalım, sürprizi bozulmasın...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Mindenki” özellikle eğitimcilerin izlemesi gereken bir film. Ama 8+ çocuklarınız varsa onlarla birlikte izlemek de keyifli olur. Onlarla adalet duygusu, adil olmak kavramlarını konuşmak için çok uygun bir film. Lisa’nın, arkadaşı Zsofi için sesini çıkarması ve çocukların bir şekilde birlik olmaya karar vermesi, gerçekten etkileyici...

“Mindenki”yi izleyin ve çocuğunuza sorun bakalım, o Lisa’nın yerinde olsaydı ne yapardı? Arkadaşı için sesini çıkarır mıydı, yoksa susar mıydı? Koro öğretmeni Erika haklı mı? Ya da neden haksız?

“Mindenki”yi internette google ve youtube’da aratabilirsiniz. Türkçe altyazılı linkleri bulunmakta.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar -  
Şiddet / Korku öğeleri -
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap