HAYALİ    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Zengin temalı ve heyecanlı ama bazı çocukları rahatsız edecek sahnelere de sahip bir film.

Çoğu çocuğun kısa bir dönemine eşlik eden hayali arkadaş kavramı sık sık filmlerde de işlenir. “Hayali”de de filmin adından da anlaşılacağı üzere, bir çocuğun hayali arkadaşı ana karakterlerden biri.

Erkek çocuğu Rudger, Amanda’nın hayali arkadaşıdır. Bir kitapçı dükkanı işleten dul annesiyle birlikte yaşayan Amanda büyümektedir. Dolayısıyla yakında hayali arkadaş meselesi son bulacaktır. Rudger ile sık sık Amanda’nın hayali ülkesinde maceradan maceraya koşuyorlardır. Ancak bir gün hayatlarına tanımadıkları bir adam ve onun yanında başka bir hayali çocuk daha girer. Adının Kiraz Kuşu olduğunu söyleyen adam yanındaki kızla birlikte çocukların hayali arkadaşlarını arayıp onları yiyordur. İkinci saldırı sırasında Amanda’ya bir araba çarpar, hayali arkadaşlığı bitmek üzere olan Rudger kaybolmadan önce hastaneye kaldırılan Amanda’ya ulaşmak ister. Zinzan isimli konuşan bir kedi onu Hayalikent’e götürür. Rudger onun iyileşmesi için kaybolmayı göze alacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Studio Ghibli’nin eski çalışanlarının da kurucuları arasında olduğu Studio Ponoc’un ilk filmi “Mary ve Cadı Çiçeği”ydi. Ghibli filmlerini andıran fantastik filmler yapacağı daha bu ilk yapımdan da belliydi. “Hayali”de Rudger ile birlikte yaratıcı fikirlerle donatılmış bir evrene giriş yapıyoruz. Hikaye oldukça heyecanlı ama bazen de korkutucu. Kiraz Kuşu adlı adam ve yanındaki hayali kız birkaç sahnede korkunç görünüyorlar. Finalde de korkunç bir dev yılan kahramanlarımızı tehdit ediyor. Rudger birkaç kere yenilme tehlikesi geçiriyor.   

Amanda’nın babası ölmüş, böylece Rudger o gün gelmiş yanına. Bunun anlatıldığı bölüm çok hüzünlü. Ayrıca bir sahnede Rudger’e en çok yardım eden bir karakter Kiraz Kuşu tarafından öldürülüyor. Rudger, hastanedeki Amanda’ya ulaşabilmek için onun yakın arkadaşının kız hayali arkadaşı olmayı kabul ediyor.

Gerçek arkadaşlığın değeri, başkasını önemsemek, empati kurmak, kararlılık, mücadele ve metanetli olmak gibi faydalı temalara değiniyor film.

Netflix filme 10+ vermiş. Bazı ülkelerde film 13+ almış. 10 yaş üstündeki hassas çocuklar için bile yukarıda sıraladığımız nedenlerden dolayı dikkatli olmanızda fayda var.  * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Hayali arkadaş yaratma potansiyeli: ****

 


Yorum Yap