GHOSTBUSTERS: HAYALET AVCILARI    11+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hollywood’un eski kaynaklarına dönüşü sürerken sıra "Hayalet Avcıları"na geldi.

1984 yapımı “Ghostbusters", 80’ler gişe komedilerinin baştacı filmlerinden biri olmuştu. Bir şekilde bir araya gelen üç bilim adamı arkadaşın (sonradan aralarına ‘mavi yakalı’ siyahi bir kişi daha katılıyordu) New York’u basan hayaletlerle uğraştığı bu çılgın komedisi dönemin standartlarına göre farklıydı doğrusu. Kimi korku öğelerinin bu çapta bir komedide kendisine yer bulması, sonradan bir devam filmiyle birlikte başka benzer korku-komedilerin de yapılmasına yol açmıştı. Aslında bugün tekrar izleyince ilk seferdeki etkiyi bırakması pek mümkün olmayan bir filmdir. Ama zamanın koşullarında yüksek bütçesi, eğlenceli oyuncuları ve özellikle de müziğiyle ilgi görmüştü.

Bu yeni çevrimde ise diğer örneklerinden farklı olarak orijinal filmin temel yapısını tersyüz edilmiş. Hikaye feminist bir bakış açısıyla ele alınıp ana kahramanlar bilimkadınlarından oluşturulmuş. Üstelik ekibe yine mavi yakalı ve siyahi bir kadın da dahil ediliyor. Orijinal filmdeki saftirik kadın sekreter bu sefer yerini süzme salak bir ‘erkek güzeli’ne bırakıyor. Film bu hamlesiyle benzer gişe komedilerindeki cinsiyetçi yaklaşıma da ciddi bir eleştiri getirmiş oluyor. Bütün bunlar film için iyi anlamda bir tartışma konusu açıyor, ama hepsi bu kadarla kalıyor malesef.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Parlak bir açılış yapan, karakterlerini güzelce bir araya getiren film, olaylar geliştikçe zayıf esprilerle yürümeye çalışıyor. Baştan beri varlığını belli eden birtakım zeki diyaloglar, bir yerden sonra yerini efekt bombardımanı kaotik bir yapıya bırakıyor. Orijinal filmin korku tarafı yer yer komedi tarafından bile iyiydi. Bu yeniden çevrim ise daha çok komediye ağırlık vererek yanlış bir tercih yapmış.

Ekibi oluşturan tüm kadın oyuncular başarılı. Özellikle de Kate McKinnon diğerlerinden bir parça daha dikkat çekiyor. Orijinal filmin neredeyse tüm oyuncuları da minik minik gözükerek hoş sürprizlere imza atmışlar.

Filmde biraz ‘çizgi film şiddeti’ var. Ana karakterler ciddi tehlikeler yaşayıp sık sık fiziksel darbeler alıyorlar, ama hiçbir şey olmuyor. Bazı diyaloglarda da cinsellik imaları bulunmakta. 


Pozitif Mesajlar  **
Flörtöz Durumlar  ***
Şiddet / Korku öğesi ***
Argo Kullanımı  ***
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap