FEARLESS    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Aksiyona yüklenen ama pozitif bazı mesajlar da barındıran bilim-kurgu animasyonu.

Çevrimiçi video oyunlara çok meraklı bir çocuk olan Reid, “Korkusuz “ lakabıyla zamanının çoğunu ekran başında geçirmektedir. Anne-babasının hafta sonunda şehir dışında olmasından dolayı rahatça oyun oynamayı planlıyordur. Okul projesi için arkadaşı Melanie de gelecek ve birlikte çalışacaklardır. Ancak iki çocuk o akşam sürpriz bir durumla karşılaşacaktır.  

Reid’in oynadığı oyunun kahramanı olan Kaptan Lightspeed’in süper güçlere sahip üç küçük bebeği oyunun kötü adamı Arcannis tarafından kaçırırlır. Arcannis bebeklerin güçlerini kendisine geçirecek bir teknolojiye sahiptir. Ancak bebekler bir şekilde Arcannis’in elinden kaçıp gerçek dünyaya, Reid’in evinin arka bahçesine iniş yaparlar. Reid ve arkadaşı Melanie, bu zaptedilmesi zor bebekleri Arcannis’ten ve Amerikan ordusunun sert generalinden korumak ve babalarıyla buluşturmak için tehlikeli ve heyecanlı bir mücadeleye girişirler.   


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Netflix animasyon filmlerinden biri olan “Fearless” akıcı, esprili bir fantastik hikaye anlatıyor aslında. Kadın general Blazerhatch en renkli karakter mesela. Ama maalesef filmin Türkçe dublaj çevirisi pek çok esprinin nüansını bozmuş. Altyazı çevirisi bu anlamda daha başarılı.

Reid filmin başlarında daha uzun süre oyun oynayabilmek için bol bol kafeinli içecek tüketiyor. Lazer savaşları yapan robotlu aksiyon sahneleri de hayli fazlaca. Bebeklerin yol açtığı bazı aksiyon sahneleri de çizgi film şiddeti barındırmakta. Kaptan Lightspeed’in en başta bir uzay canavarıyla yaptığı savaş sırasında da hassas çocuklar için bazı ürkütücü detaylar olabilir. 

Filmin pozitif mesajları Reid ve Melanie’nin çocukların bakım ve emniyetlerinden sorumluluk duymaları üzerinden veriliyor en çok. Birilerine yardımcı olmak, cesaret göstermek ve pes etmemek ana karakterlerin bu macerada öğrendikleri meziyetler. Özellikle de Reid gerçek hayattaki cesaretin video oyunlardakinden daha değerli olduğunu öğreniyor. Melanie de sonunda bilime olan merakının boşuna olmadığını ve bunun üzerine gitmesi gereken değerli bir ilgi alanı olduğunu keşfediyor.

“Fearless” animasyon tekniğiyle ve hikayesiyle üst düzey bir film olmasa da 7 yaş üstü için aksiyonu bol, pozitif mesajları da bulunan bir seyirlik... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

SEVİMLİ CANAVARLAR   7 +

8.0 /10

Farklı, renkli, komik ve sevimli bir film ama çabuk korkan çocuklara dikkat. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2001

Yönetmen: Peter Docter

Oyuncular: John Goodman (ses), Billy Crystal (ses), Mary Gibbs (ses), Steve Buscemi (ses), James Coburn (ses)

HEDİYE OPERASYONU   6 +

7.0 /10

Komedi ve aksiyonla dolu eğlenceli bir Noel animasyonu. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Sarah Smith, Barry Cook

Oyuncular: James McAvoy (ses), Jim Broadbent (ses), Bill Nighy (ses), Hugh Laurie (ses), Imelda Staunton (ses)

KONUŞAN HAYVANLAR   4 +

4.0 /10

Türk sinema sektörünün ‘çocuk ve aile filmi’ türünü daha iyi anlaması gerek. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Mustafa Kotan

Oyuncular: Emir Özyakışır, Ayça Erturan, Ferit Aktuğ, Hülya Duyar, Ebru Akel Sancak

RÜZGARIN KARDEŞLERİ   10 +

7.0 /10

Harika doğa manzaraları eşliğinde bir çocuğun bir kartalla kurduğu dostluğun hikayesi. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Gerardo Olivares, Otmar Penker

Oyuncular: Jean Reno, Manuel Camacho, Tobias Moretti , Eva Kuen