EVCİL HAYVANLARIN GİZLİ YAŞAMI 2    6+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmden daha pozitif mesajlar taşıyan, sempatik, sevimli bir animasyon.

Aynı evde yaşayan iki evcil köpek Max ve Duke yeni bir rakiple tanışırlar. Sahibeleri iyi bir adamla evlenmiştir ve kısa bir süre sonra çiftin erkek bebekleri olur. Haliyle evde en büyük ilgi onadır artık. Ama bir süre sonra Max bu tatlı çocukla çok ilgilenmeye ve bir anne duyarlılığıyla onun başına bir şey gelmesinden çok korkarak yaşamaya başlar.

Max ve ailesi birkaç günlüğüne şehir dışına bir çiftliğe gittiklerinde Max, çiftliğin bekçi köpeği Rooster’dan, daha cesaretli ve daha az endişeli olmayı öğrenecektir. 

Max yolculuğa çıkarken, hâlâ ona çılgıncasına aşık olan komşu köpeği Gidget’a en değerli topunu emanet eder. Ancak Gidget topla oynarken onun aşağıda kedilerle dolu bir daireye düşmesine neden olur. Bu hırçın kedilerin arasından o topu nasıl kurtaracaktır acaba?

Diğer yandan ilk filmde insanlara tuzaklar kuran tavşan Kartopu da yeni sahibi sayesinde kendisini bir süper kahraman sanmaktadır. Bir gün yeni tanıdığı bir köpek kendisinden bir sirkte zorla tutulan bir kaplan yavrusunu kurtarması için yardım ister.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk film bazı küçük çocukların ürkebileceği kimi detaylar ve sokağa düşmüş eski evcil hayvanların konuşma tarzları yüzünden bazı ebeveynlerin eleştirileriyle karşılaşmıştı. İkinci film bu anlamda daha temiz. Üç ayrı koldan ilerleyen hikayeler finalde ustalıkla birleştirilmiş. İlk filmin sert dili yumuşamış, pozitif mesajlar da çoğalmış. Max’in hikayesinde fazla endişeyle yaşamanın stres sebebi olduğu, cesaretle yaşamanın önemi vurgulanıyor. Kartopu’nun hikayesinde merhamet ve özgürlüğün değeri anlatılırken bütün hikayeler bir araya getirildiğinde birlik olmanın gücü ortaya çıkıyor.

Korku öğesi olarak kötü sirk yöneticisi Sergei’nin kurt köpekleri kullanılmış. Bazı hassas çocuklar bu kurtların bazı heyecanlı sahnelerinden ürkebilirler. Ayrıca kedi karakterlerin yırtıcı hallerinin de bazen ürkütücü olduğunu belirtelim. Kartopu’nun konuşma tarzı hâlâ ilk filmdeki gibi biraz sokak ağzı. Ama en azından ‘insan haklamak’ gibi şeyler söylemiyor artık. Bu arada başka bir evcil kedi Chloe bir sahnede kafayı bulmuş olarak gösteriliyor. Gidget ise bir sahnede Max ile evlendiğini hayal ediyor.

İlk film yetişkinler için daha eğlenceliydi, ama çocuk seyirciler için sert köşeleri vardı. Bu sefer çocuklar için daha yumuşak, yetişkinler için de biraz klişe olmuş sanki. Ama sıkıcı değil.

Film ülkemizde de 7A sınıfıyla vizyona girmişti. Netflix’ten de 7+ almış. Film Netflix dışında Google Play’den de izlenebiliyor.   * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  -
(Evcil hayvan) isteme potansiyeli  *****


Yorum Yap

HAYALİ   11 +

7.5 /10

Zengin temalı ve heyecanlı ama bazı çocukları rahatsız edecek sahnelere de sahip bir film. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Yoshiyuki Momose

Oyuncular: Şan Tual Ermakastar (ses), Melis Elmas (ses), Nisan Aydın (ses), Ali Hekimoğlu (ses), Zeynep Önen (ses)

EKİP SİBERAY: GÜNEŞ FIRTINASI   6 +

6.5 /10

Aynı isimli TRT Çocuk dizisinin bol maceralı sinema filmi. Devamı

Süre: 72 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: H. Sinan Güngör, Yunus Emre Çakır

Oyuncular: Osman Tunca Soysal (ses), İrfan Kılınç (ses), Elif Aykanat Özcan (ses), İpek Özdinç (ses), Duygu Biçer (ses)

AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (Netflix dizi)   11 +

7.0 /10

Ünlü animasyon dizinin Netflix uyarlamasında genç izleyiciler için hikayenin şiddeti biraz arttırılmış. Devamı

Süre: 55 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Albert Kim

Oyuncular: Gordon Cormier, Kiawentiio, Ian Ousley, Dallas Liu, Daniel Dae Kim

AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (animasyon dizi)   8 +

8.0 /10

Kendi kulvarında hiç eskimeyen bir klasik. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko

Oyuncular: Zach Tyler Eisen (ses), Mae Whitman (ses), Jack De Sena (ses), Dante Basco (ses), Michaela Jill Murphy (ses)