EVCİL HAYVANLARIN GİZLİ YAŞAMI 2    6+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmden daha pozitif mesajlar taşıyan, sempatik, sevimli bir animasyon.

İkinci filmde aynı evde yaşayan iki evcil köpek Max ve Duke yeni bir rakiple tanışırlar. Sahipleri iyi bir adamla evlenmiştir ve kısa bir süre sonra erkek bebekleri olur. Hayliyle evde en büyük ilgi onadır artık. Ama bir süre sonra Max bu tatlı çocukla çok ilgilenmeye ve bir anne duyarlılığıyla onun başına bir şey gelmesinden çok korkarak yaşamaya başlar. Max’in endişeli hali aslında çocukları için çok fazla endişelenen ebeveynlere yapılan bir gönderme elbette. Max ve ailesi birkaç günlüğüne şehir dışına bir çiftliğe gittiklerinde Max, çiftliğin bekçi köpeği Rooster’dan, daha cesaretli ve daha az endişeli olmayı öğrenecektir. 

Max yolculuğa çıkarken, hâlâ ona çılgıncasına aşık olan komşu köpeği Gidget’a en değerli topunu emanet eder. Ancak Gidget topla oynarken onun aşağıda kedilerle dolu bir daireye kaçmasına neden olur. Bu hırçın kedilerin arasından o topu nasıl kurtaracaktır acaba?

Diğer yandan ilk filmde insanlara tuzaklar kuran tavşan Kartopu da yeni sahibi sayesinde kendisini bir süper kahraman sanmaktadır. Bir gün yeni tanıdığı bir köpek kendisinden bir sirkte zorla tutulan bir kaplan yavrusunu kurtarması için yardım ister.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk film bazı küçük çocukların ürkebileceği kimi detaylar ve sokağa düşmüş eski evcil hayvanların konuşma tarzları yüzünden bazı ebeveynlerin eleştirileriyle karşılaşmıştı. İkinci film bu anlamda daha engebesiz. Üç ayrı koldan ilerleyen hikayeler finalde ustalıkla birleştirilmiş. İlk filmin sert dili yumuşamış, pozitif mesajları da çoğalmış. Max’in hikayesinde fazla endişeyle yaşamanın stres sebebi olduğu, cesaretle yaşamanın önemi vurgulanıyor. Kartopu’nun hikayesinde merhamet ve özgürlüğün değeri anlatılırken bütün hikayeler bir araya getirildiğinde birlik olmanın gücü ortaya çıkıyor.

Korku öğesi olarak kötü sirk yöneticisi Sergei’nin kurt köpekleri kullanılmış. Bazı hassas çocuklar bu kurtların bazı heyecanlı sahnelerinden ürkebilirler. Ayrıca kedi karakterlerin yırtıcı hallerinin de bazen ürkütücü olduğunu belirtelim. Kartopu’nun konuşma tarzı hâlâ ilk filmdeki gibi biraz sokak ağzı. Ama en azından ‘insan haklamak’ gibi şeyler söylemiyor artık. Bu arada başka bir evcil kedi Chloe bir sahnede kafayı bulmuş olarak gösteriliyor. Gidget ise bir sahnede Max ile evlendiğini hayal ediyor.

İlk film yetişkinler için daha eğlenceliydi, ama çocuk seyirciler için sert köşeleri vardı. Bu sefer çocuklar için daha yumuşak, yetişkinler için de biraz klişe olmuş sanki. Ama kesinlikle sıkıcı değil.

Film ülkemizde 7A sınıfıyla vizyona girdi. Yani 7 yaş altındaki çocuklar sinemada yalnız başlarına bırakılmamalı, yanlarında bir büyükleri ile izlemeliler. Film iTunes'dan izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  -
(Evcil hayvan) isteme potansiyeli  *****


Yorum Yap

LEGO FİLMİ   6 +

8.0 /10

Çok eğlenceli, komik, akıllı, pozitif mesajları bol bir aile eğlencesi. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Christopher Miller, Phil Lord

Oyuncular: Chris Pratt (ses), Will Arnett (ses), Elizabeth Banks (ses), Liam Neeson (ses), Morgan Freeman (ses)

JANE   9 +

8.0 /10

İlham verici harika bir yaşam öyküsü ama bazı vahşi doğa görüntülerine dikkat. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Brett Morgen

Oyuncular: Jane Goodall, Hugo Van Lawick, Hugo Eric Louis van Lawick

NARNİA GÜNLÜKLERİ: ASLAN, CADI VE DOLAP   10 +

7.0 /10

Fantastik edebiyatın önemli eserlerinden birinin tansiyonu yüksek uyarlaması. Devamı

Süre: 143 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Andrew Adamson

Oyuncular: Tilda Swinton, Georgie Henley, William Moseley , James McAvoy, Jim Broadbent

KİMSESİZ ÇOCUK REMİ   8 +

7.0 /10

Ünlü çocuk klasiğinin yeni uyarlaması renkli bir anlatıma sahip. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Antoine Blossier

Oyuncular: Daniel Auteuil, Maleaume Paquin, Virginie Ledoyen, Ludivine Sagnier, Jacques Perrin