EVCİL HAYVANLARIN GİZLİ YAŞAMI    9+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok güzel bir fikirle yola çıkıp, sevimli ve iyi başlıyor ama sonrasında problemler var.

“Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” biraz da “Oyuncak Hikayesi”ni çıkış noktasını andıran parlak bir fikre sahip. Evcil hayvanlar sahipleri sabah evden çıkıp işlerine gittiklerinde birbirleriyle buluşup bambaşka bir sosyal yaşam paylaşmakta. Bizim kahramanımız küçük tatlı bir köpek olan Max de sahibine aşık, arkadaşları arasında popüler bir köpek. Ancak bir gün sahibi eve bir köpek daha getirir. Kocaman ve uzun tüyleri olan Duke’u en başta hiç istemez Max. Hatta ona kötü tuzaklar kurarak gözden düşmesini sağlamaya çalışır (!). Ancak olaylar öyle gelişir ki; kendilerini bir anda sokakta, insanlara karşı birleşmiş bir hayvan çetesinin karşısında bulurlar. Çete üyeleri en başta onları da kendileri gibi insan düşmanı sanarlar ancak bir süre sonra öyle olmadığını anladıklarında peşlerine düşerler. Max ve Duke eve dönmeye çalışırken diğer arkadaşları da onları arıyordur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” çok tatlı başlıyor, ancak bir süre sonra hikaye bir çocuk animasyonuna göre fazla cüretkar yollara sapıyor. İnsanlar tarafından terkedilince onlara düşman olmuş hayvanların bir sokak çetesi, hatta neredeyse bir terörist grubu haline dönüşmesi bazı komik sahneler içerse de tehlikeli bir dramatik tercih doğrusu. Haliyle de sokak çetesi gibi konuşturuluyorlar bir de. Türkçe dublajında bile ‘hadi yaylanın burdan’, ‘oğlum’, ‘kes traşı’ gibi ifadeler kullanmaktalar ve sürekli ‘insan haklamak’tan bahsetmekteler. Elbette intikam hırsının sahibini iyilikten uzaklaştırdığına varacaklar elbette ama uzun bir süre onları bu aktiviteler eşliğinde izliyoruz. Üstelik yeraltında kurdukları şehirde bir de cezalandırıcı engerek yılanı var –ki çok korkunç bir karakter bu. Hassas çocuklar sivri dişli yılan sahnesinden çok korkabilirler. Max’e hayran olan süs köpeği Gidget da yırtıcı bir şahinle işbirliği yapmak zorunda kalıyor. Bu da zaman zaman ürkütücü bir karakter olabiliyor.

Elbette hikayenin temelinde en başta birbirlerini hiç istemeyen Max ve Duke’un zor şartlar altında birbirleriyle dayanışması ve arkadaş olmaları anlatılırken çetenin nefret hisleri de zamanla yumuşuyor.

Bütün pozitif özelliklerine ve mesajlarına rağmen yukarıda belirttiğimiz kimi özellikler küçük çocukları biraz etkileyebilir. Pek çok ülkede ‘Genel İzleyici’ ya da 7+ sınıflandırması alan film bizde de ‘Genel İzleyici’ almıştı. Özellikle küçük çocukların yanlış anlaması ve korkma potansiyellerini göz önüne alarak biz de filme 9+ veriyoruz.

Filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. iTunes’dan da bulunabiliyor.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  ****
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

McFARLAND, AMERİKA   10 +

7.5 /10

Başkalarıyla empati kurmak ve birlik olmanın anlamını işleyen gerçek bir hikayeden uyarlanmış samimi bir film. Devamı

Süre: 129 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular: Kevin Costner, Maria Bello, Ramiro Rodriguez , Johnny Ortiz, Rafael Martinez

GÖL KIYISINDAN MASALLAR: WILLY VE GÖLÜN KORUYUCULARI   6 +

7.0 /10

Bol pozitif mesajlı, akıcı ve seyri kolay bir masal film. Devamı

Süre: 70 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Zsolt Pálfi

Oyuncular: Csongor Szalay (ses), Sára Vida (ses), Anna Kubik (ses), András Faragó (ses)

TERABITHIA KÖPRÜSÜ   10 +

6.6 /10

Güçlü bir hikayesi ve mesajları olsa da finali küçük çocuklar için sıkıntılı. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Gabor Csupo

Oyuncular: Josh Hutcherson, AnnaSophia Robb, Zooey Deschanel

KÜÇÜK DENİZ KIZI PONYO   5 +

8.4 /10

Sadece çocuklar için değil her yaştan insan için rengarenk, coşkulu ve rüya gibi bir macera. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Oyuncular: Yuria Nara (ses), Hiroki Doi (ses), Tomoko Yamaguchi (ses)