EVCİL HAYVANLARIN GİZLİ YAŞAMI    9+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok güzel bir fikirle yola çıkıp, sevimli ve iyi başlıyor ama sonrasında problemler var.

“Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” biraz da “Oyuncak Hikayesi”ni çıkış noktasını andıran parlak bir fikre sahip. Evcil hayvanlar sahipleri sabah evden çıkıp işlerine gittiklerinde birbirleriyle buluşup bambaşka bir sosyal yaşam paylaşmakta. Bizim kahramanımız küçük tatlı bir köpek olan Max de sahibine aşık, arkadaşları arasında popüler bir köpek. Ancak bir gün sahibi eve bir köpek daha getirir. Kocaman ve uzun tüyleri olan Duke’u en başta hiç istemez Max. Hatta ona kötü tuzaklar kurarak gözden düşmesini sağlamaya çalışır (!). Ancak olaylar öyle gelişir ki; kendilerini bir anda sokakta, insanlara karşı birleşmiş bir hayvan çetesinin karşısında bulurlar. Çete üyeleri en başta onları da kendileri gibi insan düşmanı sanarlar ancak bir süre sonra öyle olmadığını anladıklarında peşlerine düşerler. Max ve Duke eve dönmeye çalışırken diğer arkadaşları da onları arıyordur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” çok tatlı başlıyor, ancak bir süre sonra hikaye bir çocuk animasyonuna göre fazla cüretkar yollara sapıyor. İnsanlar tarafından terkedilince onlara düşman olmuş hayvanların bir sokak çetesi, hatta neredeyse bir terörist grubu haline dönüşmesi bazı komik sahneler içerse de tehlikeli bir dramatik tercih doğrusu. Haliyle de sokak çetesi gibi konuşturuluyorlar bir de. Türkçe dublajında bile ‘hadi yaylanın burdan’, ‘oğlum’, ‘kes traşı’ gibi ifadeler kullanmaktalar ve sürekli ‘insan haklamak’tan bahsetmekteler. Elbette intikam hırsının sahibini iyilikten uzaklaştırdığına varacaklar elbette ama uzun bir süre onları bu aktiviteler eşliğinde izliyoruz. Üstelik yeraltında kurdukları şehirde bir de cezalandırıcı engerek yılanı var –ki çok korkunç bir karakter bu. Hassas çocuklar sivri dişli yılan sahnesinden çok korkabilirler. Max’e hayran olan süs köpeği Gidget da yırtıcı bir şahinle işbirliği yapmak zorunda kalıyor. Bu da zaman zaman ürkütücü bir karakter olabiliyor.

Elbette hikayenin temelinde en başta birbirlerini hiç istemeyen Max ve Duke’un zor şartlar altında birbirleriyle dayanışması ve arkadaş olmaları anlatılırken çetenin nefret hisleri de zamanla yumuşuyor.

Bütün pozitif özelliklerine ve mesajlarına rağmen yukarıda belirttiğimiz kimi özellikler küçük çocukları biraz etkileyebilir. Pek çok ülkede ‘Genel İzleyici’ ya da 7+ sınıflandırması alan film bizde de ‘Genel İzleyici’ almıştı. Özellikle küçük çocukların yanlış anlaması ve korkma potansiyellerini göz önüne alarak biz de filme 9+ veriyoruz.

Filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. iTunes’dan da bulunabiliyor.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  ****
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

EVİM   6 +

6.5 /10

Bir uzaylı istilasını konu alan, çevreci ve sempatik bir animasyon. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Tim Johnson

Oyuncular: Jim Parsons (ses), Rihanna (ses), Steve Martin (ses), Jennifer Lopez (Ses), Matt Jones (ses)

UÇAKLAR 2: SÖNDÜR VE KURTAR   6 +

6.0 /10

İlk filmin hatalı mesajı devam filminde telafi edilmek istenmiş sanki. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Roberts Gannaway

Oyuncular: Dane Cook (ses), Ed Harris (ses), Julie Bowen (ses), Curtis Armstrong (ses)

ŞİRİNLER 2   6 +

5.5 /10

Yer yer ilkinden daha eğlenceli ama genel olarak yine hafif bir aksiyon-komedi seyirliği. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Raja Gosnell

Oyuncular: Neil Patrick Harris, Jayma Mays, Katy Perry (ses), Hank Azaria, Brendan Gleeson

ŞİRİNLER (FİLM)   6 +

6.0 /10

Ünlü çizgi dizinin canlı aksiyon ve animasyon karışımı uyarlaması sevimli ama fazla hafif olmuş. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Raja Gosnell

Oyuncular: Hank Azaria, Katy Perry (ses), Jonathan Winters , Neil Patrick Harris, Sofía Vergara, Jayma Mays