DREAMWORKS KORKUNÇ HİKAYELER    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Shrek” ve “Canavarlar Yaratıklara Karşı”nın ana karakterleri, sizi az ürkütücü bol eğlence vaat eden maceralara götürüyor.

28 Ekim 2009 tarihinde, Amerika’da NBC kanalı için ve Cadılar Bayramı konseptine uygun olarak hazırlanan bu 3 bölümlük mini animasyon serisinin ilk 2 bölümünde, Shrek’in sıkı dostları Eşek, Çizmeli Kedi ve diğer masal kahramanlarına (zaman zaman onların da eşlik ettiği) anlattığı korku hikayeleri ve Lord Farquaad’ın hayaletinin Fiona’yı kaçırmaya çalıştığı ilginç bölümleri izliyoruz. Son bölümde ise “Canavarlar Yaratıklara Karşı”nın dört ana canavar karakteri, Modesto’da aniden başlayan uzaylı balkabağı istilasına karşı mücadele veriyor.
Bu arada sezon 4 bölüm olarak gözükse de ilk bölüm 65 dakika olup diğer üç bölümü topluca bir araya getirip sunuyor aslında... 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Serinin dört bölümü de oldukça keyifli. Hem ailece eğlenceli vakit geçirmek hem de eski dostlarla hasret gidermek için güzel bir fırsat olabilir. Günümüzde her şeyin hızla tüketildiği bir çağda, özellikle vaktimizin çoğunu sosyal medyada harcadığımızı düşünürsek, Shrek ve arkadaşlarının bir yerde toplanıp ateş etrafında birbirlerine hikayeler anlatmaları, o anı beraber yaşamaları, heyecana ortak olmaları sizi de bu yönde teşvik edebilir. Bölümleri izledikten sonra TV’yi ya da bilgisayarı kapatıp, birbirinize başınızdan geçen ilginç bir olayı ya da bildiğiniz bir hikayeyi anlatabilirsiniz bu vesileyle. Bu arada ilk iki bölümde anlatılan hikayelerin çoğu, sinema tarihinin “Şeytan” (The Excorcist), “Sapık” (Psycho) ve “Frankenstein” gibi korku klasiklerine esprili göndermelerle dolu. Son bölümde minik bir “Halloween” göndermesi bile mevcut.

“Dreamworks Korkunç Hikayeler”de, küçük çocukların da izleyebileceği şekilde şiddet ve korku seviyesi biraz azaltılarak daha çok yaşanan maceralara ve komik durumlara odaklanılmış. Ancak bazı sahneler çocukları birazcık ürkütme potansiyeline sahip. İlk bölümde Gingy’nin evinin önüne gelen zombi kurabiyeler, ikinci bölümde taştan heykel ejderhanın görünümü ya da son bölümdeki dev uzaylı balkabakları hafif de olsa korkutabilir. İzlemeden önce bu detayları göz önünde bulundurmak iyi olabilir.

4 bölümlük Dreamworks- Korku Hikayeleri, ülkemizde Netflix’ten Türkçe altyazılı olarak izlenebiliyor. Dublajlı olmadığı gibi içerisinde barındığı bazı korku unsurlardan dolayı bu seriyi 7 yaşından küçük çocukların ebeveynleriyle birlikte izlemesini tavsiye ediyoruz. Zaten Netflix de yaş sınırını 7+ olarak belirlemiş.  * Furkan Erkan


Pozitif Mesajlar  **
Flörtöz Durumlar -
Şiddet / Korku öğeleri *
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *


Yorum Yap

MARS JENERASYONU   11 +

7.0 /10

Uzay mühendisliği ve astronotluk eğitimine dair gençler için hazırlanmış bir belgesel. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Michael Barnett

Oyuncular: Bob Behnken, Alayna Bidlack, Niko Blanks

TELLUR UZAYLILARI   7 +

3.0 /10

Hikayesiyle de tekniğiyle de fazla basit kalan bir televizyon animasyonu. Devamı

Süre: 67 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Einar Gabbassov

Oyuncular: bilinmiyor

McFARLAND, AMERİKA   10 +

7.5 /10

Başkalarıyla empati kurmak ve birlik olmanın anlamını işleyen gerçek bir hikayeden uyarlanmış samimi bir film. Devamı

Süre: 129 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular: Kevin Costner, Maria Bello, Ramiro Rodriguez , Johnny Ortiz, Rafael Martinez

BAŞLAT: READY PLAYER ONE   13 +

7.0 /10

Spielberg’in filmi bilgisayar ve internet kuşağının ergenleri için tam bir eğlence kaynağı. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn , Lena Waithe, T.J. Miller, Simon Pegg