CROOD'LAR    7+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Crood’lar” (The Croods) çok hareketli, hiç durmayan bir tempoya sahip, eğlenceli bir animasyon.

Tarih öncesi çağlarda dünyada tek kalmış insanlar olduklarını düşünen Crood ailesi, çok zor doğal koşullarda hayatta kalma mücadelesi vermekte olan sevimli bir aile. İçinde yaşadıkları mağarada deprem olunca orayı terketmek zorunda kalırlar. Ailenin genç kızı Eep, tam da bugünlerde Guy adlı başka bir gençle tanışır. Bazı küçük sürtüşmelerin ardından Guy, Crood aislesinin başka bir yerleşim alanı bulmak için çıkacakları yolculukta onlara bir şekilde katılmak zorunda kalır. Guy bir şeyler icat etmeyi seven, akıllı bir gençtir. Crood ailesini de ilk kez ateşle tanıştırır. Onlara avlanmalarında ve diğer yaşam pratiklerinde yardımcı olur. Bu tehlikelerle ve türlü maceralarla dolu yolculuk sırasında Eep ve Guy’ın arasında da bir yakınlaşma başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmden çıkarılacak bolca güzel mesaj var. Mesela en başta Crood ailesi yaşamın zorluğunu saklanarak atlatamayacaklarını keşfediyorlar. Biraz cesaret biraz da mecburiyetten dış dünyadaki zorluklarla mücadele etmeyi öğreniyorlar. Bu mücadelede birlik olmanın, dayanışmanın ve elbette sevginin önemini de anlıyorlar. Baba Grug’un fazla endişeli olması, sürekli kötü bir şeyler olacak kaygısıyla yaşaması, zar zor zaptettiği kızı Eep’e olan ama belli etmediği hayranlığı bazı babalar için çok tanıdık gelecektir. Guy’ın Eep’e hayattan keyif almayı öğrettiği sahneler ve tüm aile üzerine iyileştirici etkileri de güzel.

Ama uyaralım yine de; bu sevimli ailenin üyeleri çok sık ölümle karşı karşıya kalıyorlar. Volkanik patlamalar gibi doğa olayları yüzünden sık sık dünyanın sonunun geleceğinden de endişe edilmekte. Bazı hassas çocuklar bunlardan dolayı biraz huzursuzlanabilirler. Ama filmin sonu çok aydınlık elbette.

7+ yaşlarındaki çocukların izleyebilecekleri “Crood’lar”ın DVD’si ülkemizde çıkmıştı, hâlâ bulunabiliyor. iTunes, Google Play ve beIN Connect’ten de izlenebilmekte. Ayrıca filmden uyarlanan animasyon dizisi “Dawn of the Croods” da Netflix’te bulunuyor.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar 

Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap