CORGİ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kadın erkek ilişkileri konusunda ölçüyü kaçıran esprileri yüzünden yoldan çıkmış bir yapım...

İngiliz kraliyet köpeklerinden biridir Rex. Kraliçe Elizabeth’in en gözde köpeği üstelik. Bir gün ABD başkanı Donald Trump eşi ve köpeği Mitzi ile birlikte kraliçeye ziyarete gelir. Kraliçe ve başkan, Mitzi ile Rex’i çiftleştirmek isterler. Mitzi de Rex’i beğenmiştir. Ancak Rex bunu hiç istemez ve akşam yemeği sırasında ortalığı karıştırır. Gözden düşünce başka bir köpek arkadaşıyla birlikte saraydan kaçmaya karar verir. Ama aslında arkadaşı tarafından tuzağa düşürülmüştür. Ölüme terkedilmişken son anda kurtarılan Rex’in yolu bir köpek barınağına düşer. Oradaki köpekler bazı geceler ‘dövüş kulübü’ adı altında gizli bir organizasyon gerçekleştirmektedir. Rex organizasyonun patronu, kabadayı Tyson’ın sevgilisi Wanda’ya aşık olur.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Corgi” yapımcıların biraz da çocuklarıyla birlikte filmi izleyen ebeveynleri eğlendirmek adına kimi yerlerde ölçüyü kaçıran esprilere ve sahnelere yer verdiği bir film. Mesela Trump ve karısının konuşma tarzlarından tutun, köpekli Mitzi’nin ‘isterik kadın’ profiline kadar gereksiz ve küçük çocukları pek de ilgilendirmeyen esprilerle açılıyor film. Mitzi’nin seksi göndermeleri biraz fazla abartılmış. Sonrasında hikayeye giren Tyson-Wanda ikilisinde de bu anlamda sorunlar var.  

Ayrıca yine çocukların çok net anlayamayacağı “Dövüş Kulübü”, “Açlık Oyunları” gibi filmlere yapılan gereksiz referanslar ve köpek barınağında köpek bakmaya gelen eşcinsel bir karakterin olduğu sahne de çocuklar için kafa karıştırıcı. Dövüş kulübü kısmı da tümüyle sorunlu. Bu dövüş etkinliği bir gece kulübü gibi tasarlanmış ve dövüş öncesinde şarkıcılık yapan Wanda adlı dişi köpek de direk dansı yapmakta!  

Aslında bolluk içinde yaşamaya alışmış ve biraz da şımarık bir mizaca sahip olan corgi cinsi köpeğin başka bir dünyayla tanışması, mutevazı olmayı öğrenmesi güzel bir tema. Ama senaryonun ve yaklaşımın çocuklar açısından ciddi sorunları olduğunu belirtmemiz gerekiyor.


Pozitif Mesajlar  *
Flörtöz Durumlar  ****
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

BENJİ  

6,5 /10

Akıllı ama kimsesiz bir sokak köpeği, onunla tanıştıktan sonra kaçırılan iki çocuğun hayatını kurtarıyor. Devamı

Süre: 87 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Brandon Camp

Oyuncular: Gabriel Bateman, Darby Camp, Kiele Sanchez

TİLKİ VE AVCI KÖPEĞİ  

7,6 /10

1981 yapımı “Tilki ve Avcı Köpeği” Disney’in en popüler filmlerinden biri değil belki ama heyecanlı ve anlamlı hikayesiyle çocukların ilgiyle izleyebilecekleri iyi bir animasyon. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 1981

Yönetmen: Ted Berman, Richard Rich

Oyuncular: Mickey Rooney (ses), Kurt Russell (ses), Pearl Bailey (ses)

KÖPEK ADASI  

8,6 /10

Son derece duygusal, zeki ve iğneleyici bir mizahla harmanlanmış müthiş bir stop-motion örneği. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Bryan Cranston (ses), Koyu Rankin (ses), Edward Norton (ses), Bill Murray (ses), Scarlett Johansson (ses), Harvey Keitel (ses)

KARDAN ADAM VE KARDAN KÖPEK  

7,0 /10

Raymond Briggs’in muhteşem kitabı “The Snowman”in kısa film uyarlamasını daha önce paylaşmıştık. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Hilary Audus

Oyuncular: diyalogsuz