ÇİYKİNLEY    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kaba esprilerle dolu bir animasyon maalesef.

Almanya’da ilgi gören bir çocuk kitapları serisinden uyarlanan filmde biriken çöplerinden kurtulmak konusunda ciddi sıkıntı yaşayan Kokuşuk Köy adlı küçük yerleşim yerine inen Çiykinley ailesiyle tanıştırıyor izleyicilerini.

Çiykinley ailesi (orijinal eserde Oggly ailesi) böyle yerlerde yaşamayı tercih eden, çöple beslenen fantastik yeşil canlılardan oluşan bir aile. Bir ejderhanın sırtında geliyorlar zaten. Dağlar büyüklüğündeki çöpler kasaba sınırının biraz dışında olsa da hiç turist gelmiyor. Kasabada yaşayan ahali de kokudan artık giderek daha çok rahatsız olmaktalar.

Kasabanın belediye başkanı biraz çaresiz kalmıştır, eşi onu üç günlüğüne tatile gönderip olaya el koyar. Aslında Bay Çekiç adlı rantçı bir iş adamı tarafından kandırılmıştır. Bay Çekiç sorunu çözeceği vaadiyle aslında sorunu daha da büyütecek bir inşaat planına sahiptir.

Kasabada yaşayan dahi bir profesör ve ona yardım eden belediye başkanının oğlu Max ve onun arkadaşı Lotta adlı iki çocukla birlikte çöp yığına gelip, profesörün yeni icadını denerlerken Çiykinley asilesiyle karşılaşırlar. Max ve Lotta, Çiykinley asilesinin çocuklarıyla arkadaş olurlar ve hep birlikte Bay Çekiç’in planına karşı mücadele ederler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Her ne kadar hikayesinde pozitif karakterlerle pozitif mesajlar verme amacında olsanız da çöp yiyen karakterleri sunmak kolay değil. Çiykinley ailesinin kir pas ve çamur içindeki atık pilleri yemesi, üstlerine de araba lastiği rendelemeleri, motor yağı içerek ona şarap muamelesi yapması filan hoş görünmüyor, yanlış anlamalara da müsait. Böyle bir sahnenin sonunda bir güvercin kameraya bakarak “çocuklar bunu evde denemeyin” filan dese de hoş değil. Üstüne yeşil yeşil geğirmeler, gaz çıkartmalar... Kitaplarını bilmiyoruz ama film mizahını en çok böyle durumlardan çıkartmaya çalışıyor.

Film çocuklara herkese karşı daha önyargısız ve empatiyle yaklaşmayı öğütleyen bir mesaj içeriyor içermesine ama animasyon tekniği anlamında da çok güçlü olmadığı ve kaba esprileri yüzünden etkili olamıyor. Filme Türkiye sinemaları için 6A verilmiş. 6 yaş altının yanlış anlayabileceği birçok şey var oysa... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ÇİYKİNLEY   6 +

3.5 /10

Kaba esprilerle dolu bir animasyon maalesef. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Toby Genkel, Jens Møller

Oyuncular: Ben Young (ses), Lily Held (ses), Susan Tackenberg (ses), Tony Clark (ses), Tracey Grey (ses)

KRAL ŞAKİR: GERİ DÖNÜŞÜM   5 +

6.0 /10

Öncekilere göre daha zararsız bir Kral Şakir filmi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Haluk Can Dizdaroglu

Oyuncular: Mustafa Ural (ses), Levent Ünsal (ses), Atilla Şendil (ses), Sema Kahriman (ses), Didem Atlıhan (ses)

VOL-İ   5 +

8.5 /10

Pixar’ın klasik filmi bol pozitif mesajlı, eğlenceli ve parlak fikirlerle dolu. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt (ses), Elissa Knight (ses), Jeff Garlin (ses), Fred Willard (ses), Sigourney Weaver (ses)

YAKARI   4 +

7.5 /10

Eskilerden bir çocuk kahramanın pozitif mesajlarla dolu film uyarlaması. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Xavier Giacometti, Toby Genkel

Oyuncular: Mia Diekow (ses), Diana Amft (ses), Patrick Bach (ses), Carla Becker (ses), Oliver Boettcher (ses)