ÇILGIN HIRSIZ 4    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli ama fazla şiddetli aksiyon sahneleri içeriyor.

2010 yapımı ilk Çılgın Hırsız filmi eğlence dozunu mesaj verme misyonunun önüne koyan, aslında gayet de komik ve aksiyonu bol sahnelerle dolu; hem çocuklara hem de büyüklere hitap eden eğlenceli bir animasyondu. Ancak sonraki devam filmlerinde ve Minyonlar’a ayrılmış diğer filmlerde eğlence olsun diye yapılan hamlelerin dozu giderek arttı. Tamamen şiddetten yola çıkan bir espri anlayışı giderek hikayenin önüne geçmeye ve bağırtı çağırtı curcunası da artmaya başladı.

Bu dördüncü filmde suç dünyasından iyice uzaklaşmış Kötülük Karşıtı Birliği (KKB) için çalışan emekli süper hırsız Gru, evlat edindiği üç kız çocuğu Margo, Edith ve Agnes ile artık karısı olan Lucy ve yeni bebekleriyle huzurlu bir düzen içindedirler. Ancak Gru eski lisesinin yeniden toplanma partisinde, okul yıllarında sürekli sürtüştüğü Maxime Le Mal ile yeniden karşılaşınca her şey tepetaklak olur. Maxime hâlâ Gru’ya kin duyuyordur ve üstelik hamamböceği şekline dönüşerek kendisine yeni bir suç şebekesi kurmuştur. KKB, Gru ve ailesini ona karşı korumak için kimliklerini değiştirip başka bir yere taşınmalarını sağlar. Ancak tabii ki Maxime onları yine de bulacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu zoraki hikayede aradan geçen onca zaman içinde hiçbir karakter büyüyüp gelişmemiş. Bir tek hikayeye yeni bir bebek eklenmiş. Yine Gru’nun karşısına onun eski hallerini hatırlatan zevzek bir düşman çıkıyor. Aile saklanmak için daha normal bir mahallede dikkat çekmeden yaşamaya çalışıyor ama komşu evin ergen kızı Gru’ya şantaj yaparak onu yine hırsızlığa zorluyor! Filmin önemli bir bölümü bu hırsızlığa ayrılmış ve kimse bunun yanlış bir şey olduğunu söylemiyor. Lucy de hiçbir fikir sahibi olmadığı bir mesleğe bürünerek kuaförlük yapmaya çalışıyor. Bu yüzden bir kadının saçlarının ve bütün dükkanın yanmasına sebep oluyor. Kadının Lucy’i kovaladığı sahneler ise Terminatör filmlerine gönderme yapıyor ve hayli ürkütücü. Üstelik de kadın son derece haklıyken canavar gibi gösteriliyor! Çocuklar neden saklanmak için yalan söylemek zorunda olduklarını sorguluyorlar ama Gru bunu onlara doğru düzgün izah bile edemiyor! Çocukların büyük olanı Margo yeni okulunda zorbalık görüyor, ama film bu konuda en ufak bir çözüm önermiyor. Zaten üç çocuk bu hikayede oldukça geri planda kalmışlar. Komşu evdeki ergen kız ise başlı başına felaket bir tip!

Minyonlar ise bildiğiniz gibi, yine birbirlerini sağa sola fırlatarak türlü eşyalarla birbirlerine saldırarak tuzaklar kuruyorlar. Yani çizgi film şiddeti oldukça fazla...

Önceki filmleri çoluk çocuk izlemiş aileler yer yer eğlenebilirler ama küçük çocukların anksiyetelerini tetikleyici, pozitif mesaj konusunda hiç kendini yormayan bir film olmuş dördüncü film. Hikayesi de çok parlak olmayınca bir ‘izle ve geç’ filminin ötesine geçemiyor. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: *
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap